Endüstri 4.0 ile İş Sürçeleri Nasıl Değişecek?

Bosch dünya genelinde Endüstri 4.0'a yatırım yapan en önemli şirketler arasında yer alıyor. Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, 2020 yılı itibarıyla global Nesnelerin İnterneti (IoT) pazarının yaklaşık 250 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini söylüyor.

475
475

Bosch Türkiye, Sanayide Gelecek ismiyle hazırladığı mikro blog siteyle Endüstri 4.0 sürecine yönelik şirketlere enformasyon sağlarken, geliştirdiği çözümleri de şirketlerle paylaşmayı hedefliyor.

Üretim hattındaki tabletler, akıllı telefonlar ve entegre üretim ağları sanayideki muazzam değişimin simgeleri. Bu değişim, endüstrileşmenin dördüncü aşaması Sanayi 4.0’ın bir parçası diyebiliriz.

Sanayi 1.0, buhar makineleri ile endüstrinin mekanikleşmesini sağlayan ilk sanayi devrimiydi. Sanayi 2.0 ise seri üretimde buhar enerjisinin yerini elektriğin almasıyla devam etti. 1970’lerde üretimde bilgisayarların kullanılmasıyla Sanayi 3.0 başladı. Bugün geldiğimiz noktada ise Sanayi 4.0 ile insanlar, uluslararası sınırları aşarak dijital ortamda kontrol edilebilen makinelere bağlanabilmeye başlıyorlar.

Bosch bünyesindeki Innovation Cluster Connected Industry, Sanayi 4.0’ın daha kolay anlaşılmasını sağlamak için 7 temel özellik belirledi. Bu özellikler, değer yaratan entegre üretim ağlarını, bunların sistemlere ve ekipmanlara uygulanmasını, sunulan yazılım ve çözümleri temsil ediyor. Ayrıca, bu kavramlar Sanayi 4.0 ürünlerini ve çözümlerini geliştirmemizde temel ilkeler olarak yer alıyor. Uygun sembollerle gösterdiğimiz bu 7 özelliği burada sizlerle paylaşıyoruz.

İlgili Haber  Fortune Türkiye Sanayi 4.0 konferansı düzenliyor

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, Endüstri 4.0 (Sanayi 4.0) ile ilgili şunları kaydediyor:

“Bosch olarak, Sanayi 4.0’ı yani dördüncü sanayi devrimini en erken gören ve bu dönüşümde öncü çalışmalara imza atan şirketlerden biriyiz.Sanayi 4.0’ın ilk öğelerini kendi operasyonlarımıza kurmuş bulunuyoruz. Bu noktada kendimizi hem önde gelen bir kullanıcı, hem de önde gelen bir sağlayıcı olarak görüyoruz.

2020 yılı itibarıyla global Nesnelerin İnterneti (IoT) pazarının yaklaşık 250 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bosch olarak, asistanlar ve partnerler olarak hareket eden akıllı çözümler ve servisler sunmaya odaklanıyoruz. Bu konuda önemli bir potansiyele ve bu potansiyeli kullanma konusunda güçlü bir konuma sahibiz. Mobilite çözümleri ve endüstriyel teknolojiden enerji ve bina teknolojisine, ayrıca tüketici ürünlerine kadar pek çok alanda faaliyet gösteriyoruz. Ve bu alanları birbirine bağlayabiliyoruz.

İlgili Haber  Bosch Grubu ve Maxion İnci Jant Grubu’ndan Sanayi 4.0 Dönüşümünde Örnek Proje

En öncelikli hedeflerimizden biri, bu alandaki tecrübemizi, Türkiye’deki tüm iş ortaklarımızla paylaşmak… Üretim endüstrisinin bugün geldiği noktada, rekabet avantajını uzun vadeli korumanın yolu; iş akışlarının tamamında otomasyonu sağlamak, her aşamada verileri toplamak, toplanan verileri analiz ederek verimliliği artırmak için kullanmaktır. Bu noktada firmalar yatırımlarını büyük resmi görerek yapmalı. Şirketin vizyonuna bağlı olarak bir dönüşüm yol haritası hazırlamalı ve birbiriyle entegre çözümleri hayata geçirmelidir. Bosch olarak bu kapsamda, Türk sanayicisiyle tecrübemizi paylaşmaya ve sanayimize hizmet vermeye hazırız.”

Kaynak: Sanayide Gelecek / Bosch Türkiye

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar