Facebook Algoritmasını Değiştirdi: İşte Bilmeniz Gerekenler

Facebook'un haber kaynaklarına yaptığı değişiklik konusunda endişeliyseniz pek endişelenmenize gerek yok. Sizin için paylaşımlarınızın daha fazla kitleye ulaşması amacıyla yeni algoritmayı araştırdık.

525
525

Birçok reklamcı gibi, siz de Facebook’un algoritma değişikliğini duyduysanız organik ulaşımlar konusunda bir yaptırımı olacağının farkındasınızdır. Değişiklikler birçok konuda sizi kararsız bırakmış olabilir.

İşte sorularınıza cevap verebilecek değişiklikler için bazı cevaplar:

En Son Faceobok Güncellemesinde Ney Değişti?

Son güncelleme şirketlerin, yayıncıların ve haber sitelerinin paylaşımlarının kullanıcıların akışlarında görünümünü azaltıyor. Bunun yerine, etkileşim ve dönüşüm üreten içerikler Facebook’un alt algoritmalarıyla ön plana çıkartılacak.

Neden böyle bir güncellemeye ihtiyaç duyuldu?

Bu değişiklik haber akışını daha temiz tutma amacı taşıyor. Facebook orjinal görevine, insanları bir araya getirmeye geri dönmek istiyor. Benzer şekilde, Google Panda ve Google Penguin’in arama sonuçlarını değiştirdiği gibi bir değişiklik bu. Bana sorarsanız uzun süreli bakıldığında bu değişiklik pozitif bir sonuç doğuracak. Panda ve Penguin gibi şirketlerin daha iyi içerik üretmek zorunda bırakacak ve böylece etkileşime geçen kullanıcılar da platformu daha kalıcı bir şekilde tecrübe edecek.

Facebook bir şirket ve eğer kullanıcıları sitede zaman geçirmekten hoşlanmazsa, doğal olarak başka bir yere gidecektir. Tabi kullanıcılar sitede değilse reklam verenler için de çok iç açıcı bir platform olduğu söylenemez. Böylece iş ağını korumak için Facebook kullanıcı tecrübesini daha iyi getirecek değişikliklere muhtaç. Bu da daha önce bahsettiğimiz gibi Google’ın yöntemlerine benziyor.

Google’ın panda ve penguen güncellemeleri SEO’da yeni bir devir başlattı. Artık bir kaç link satın almak ve ortaya biraz içerik atmak yeterli olmuyor. Bir stratejiniz ve kullanıcıların ilgilenebileceği bir içeriğe ihtiyacınız olacak ve uzun dönemde kitlenize faydalı olmanız gerekecek. Google içeriğe odaklanan siteleri ödüllendiriliyor. Dolayısıyla Facebook’da da buna benzer bir sonuç göreceğiz gibi gözükmekte.

İlgili Haber  Facebook Skandalı ve Demokrasilerin Geleceği

Peki bu reklam veren şirketler için çok kötü bir haber değil mi?

Bu değişikliği “Facebook Kıyameti” olarak adlandıranlar oldu ama bu biraz fazla dramatik. Facebook şirketinizin içeriğini başkalarına göstermeyeceğini hiçbir zaman söylemedi. Yalnızca bir şeyler ifade edebilecek sohbetleri tetikleyen paylaşımları daha fazla öne çıkartacağını söylüyor.

Facebook’taki şirket sayfaları için nasıl bir yol izlenmeli?

İçerik üreticiler kullanıcılarının neyi isteyebileceği konusunda daha çok kafa yormak zorundalar. Bütün teklifleri ve blog yazılarını Facebook’ta paylaşma dönemi artık sona erdi. Kitlenizle etkileşime giremediğiniz sürece organik ulaşımınız her zaman sınırlı kalacaktır.

Şu an itibariyle, canlı videolar en çok etkileşim alan paylaşım türü gibi gözüküyor. Örnek olarak istatistiklere baktığımızda Facebook canlı videolarının yüzde 80 ortalamayla daha fazla etkileşim aldığını görüyoruz. Bunu blog yazılarına ve diğer paylaşımlarla karşılaştırdığımızda oradaki etkileşimler yüzde 30’da kalıyor. Bazı şirketlerin yüzde 10 etkileşim oranında takılı kaldıklarını da sürekli görebiliyoruz.

Kitle ulaşımınızı arttırmak için stratejik düşünün

Kitlenizi tanıyın. Facebook sayfamda şirket sahipleri için pazarlama öğretiyorum. Özel dijital pazarlamacı kiralayamayanlar için de bir grup mevcut. Bu yöntemle kitlemin neye ihtiyacı olduğunu birinci elden görebiliyorum.

İhtiyaçlarını anlayın

Bu grupta, anket yaparak pazarlama dünyasındaki en merak ettikleri soruları öğrendim. Onlara ihtiyaçlarıyla ilgili gerçekten yardımcı olma heyecanımı göstermiş oluyorum böylece onlar da benimle bir şeyler paylaşma ve gerekirse yardım isteme ihtiyacı oluşuyor.

Bu bilgiyi stratejinizi belirlemekte kullanın

Anketlerimden ve yorumlarımdan aldığım bilgileri hem sayfam hem de grup için yeni içerik fikirleri oluşturmakta kullanıyorum. Böylece, kitleme tam olarak ihtiyacı oldukları şeyi veriyorum. Karşılık olarak da tabii ki onlar daha çok etkileşime giriyorlar.

İlgili Haber  Facebook canlı yayınları önceden planlanabilecek

Sayfayı yeni beğenen insanlar videolarımın birinde arkadaşının yorumunu beğenmiş olabiliyor. İnsanlar arada bir arkadaşlarını da etiketliyor. Bunu özellikle paylaştığım içeriğin onlara faydası olacağını düşündüklerinde yapıyorlar.

Kişisel tecrübelerimde bir kişiye yardımı dokunmuş bir etken bulduğumda bunu içerik haline getirip paylaşıyorum böylece aynı bilgiden başkaları da organik olarak etkileşime girebiliyor.

Özellikle biraz etkileşime geçmeye başlamış içerikler için hemen reklamla desteklemek kitle ulaşımını kolaylıkla arttırıyor. Bunun yanında etkileşimi düşük olan ancak kitlenize faydalı olacağını düşündüğünüz içerikler için de reklam çıkarak bunları kitlenizin haber akışında duyurmanız, başarılı olması halinde Facebook’un size ve içeriğinize daha fazla güvenmesini sağlayacaktır.

Kısaca yeni güncellemeyle birlikte yapılabilecekleri özetleyelim:

  • Anket yaparak kitlenizin neye ilgisi olduğunu, sorularını ve neyi öğrenmek istediklerini bulun.
  • Bu sonuçlara uygun içerikler üretin.
  • Kitleniz için hangi içerik tipinin daha çok işe yaradığını test ederek bulun. Grafikler, videolar, canlı videolar, gifler ve benzeri. Yaptığınız her paylaşımın sonuçlarını iyice inceleyin.
  • En iyi performans veren paylaşımlarda ücretli reklam kullanın.
  • Blog yazılarınızı ve sizin için önemli olan içeriklerinizi ücretli reklamlarla destekleyin.
  • Stratejik davranmayı bırakmayın ve kitlenize odaklanın, böylece şirket sayfanız bu algoritma değişikliğinden etkilenmeden yoluna devam edecektir.

Çeviri: Serkan YAZICI

Kaynak: Marketing Land

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar