Facebook belgeleri sızdı: Kullanıcı verileri 150’den fazla şirketle paylaşılmış

Sosyal paylaşım platformu Facebook’un, kullanıcıların kişisel verilerini, rızalarını almadan 150’den fazla şirketle paylaştığı ve bu veri miktarının Facebook’un açıkladığından daha büyük boyutlarda olduğu ortaya çıktı.

295
295

Sosyal paylaşım platformu Facebook’un, kullanıcıların kişisel verilerini, rızalarını almadan 150’den fazla şirketle paylaştığı ve bu veri miktarının Facebook’un açıkladığından daha büyük boyutlarda olduğu ortaya çıktı.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi Facebook’un yüzlerce sayfalık şirket içi belgesine ve yaklaşık 50 Facebook çalışanının verdiği bilgilere dayanarak, şirketin kullanıcıların verilerini diğer büyük şirketlerle nasıl paylaştığına yönelik dosya haber hazırladı.

Basında yer alan haberlere göre, Facebook tarihteki hiçbir firmanın sahip olmadığı kadar çok kişinin özel bilgisini topladı.

Veriler doğrudan satılmıyor

Haberde Facebook’un 150’den fazla şirketle kullanıcılarının kişisel verilerinin paylaştığı ve bunların birçoğunun online perakendeciler ve eğlence siteleri dahil teknoloji firmaları, otomobil üreticileri ve medya şirketleri olduğu kaydedildi.

Facebook’un kullanıcılarının bilgilerini doğrudan satmadığına işaret edilen haberde, bunun yerine sosyal medya platformunun kurucusu Mark Zuckerberg’in şirketin ilk yıllarında birçok şirketle anlaşma yaparak kullanıcıların verilerine erişim izni tanıdığı kaydedildi.

Haberde, bu şekilde Facebook’un daha fazla kullanıcı kazandığı, verilerin paylaşıldığı şirketlere de ürünlerini daha çekici hale getirme imkanı tanıdığına işaret edilerek, bu anlaşmaların en eskisinin 2010 tarihli ve hepsinin 2017’ye kadar aktif olduğu, bazılarının da 2018’de devam ettiği vurgulandı.

İlgili Haber  Facebook, kripto paralarla alakalı her şeye yasak getirdi

“Kayıtlar, Facebook’un, Microsoft’un arama motoru Bing’e neredeyse tüm Facebook kullanıcılarının arkadaşlarının adını görme izni verdiğini gösteriyor. Ayrıca Netflix ve Spotify’a da Facebook kullanıcılarının gizli mesajlarına erişim hakkı tanındığı görülüyor. Tüm bunlar, kullanıcıların izni dışında oluyor” denen haberde, Amazon’a kullanıcıların isim ve iletişim bilgilerine erişim, Yahoo’ya da kullanıcıların arkadaşlarının zaman tünelindeki gönderilerini görme izni verildiğinin tespit edildiği aktarıldı.

FTC ile yapılan anlaşma ihlal edildi

Facebook’un, Serbest Ticaret Komisyonu’yla (FTC) 2011’de imzaladığı anlaşmaya göre güvenliğini artırması ve veri kullanımını açıklaması gerektiğine işaret edilen haberde, sosyal medya devinin güvenlik prosedürlerini değerlendirmesi ve iki yılda bir FTC’ye rapor vermesi için PricewaterhouseCoopers adlı bağımsız bir şirketle anlaştığı hatırlatıldı.

İlgili Haber  Facebook, Düşüncelerinizi Mesaja Çevirecek

NYT’a konuşan dört eski FTC çalışanı, Facebook kullanıcılarının verilerinin kimlerle ne şekilde paylaşıldığını bilemeyeceğini ve bu konuda kendilerinin rızasının alınmadığını, bu nedenle Facebook’un diğer şirketlerle yaptığı veri paylaşımı anlaşmalarının FTC ile yapılan anlaşmanın ihlali olduğunu vurguladı.

Bu ikinci skandal

Facebook daha önce de birçok kez veri ihlali ve güvenlik açığı nedeniyle gündeme gelmişti.

Nisan ayında Londra merkezli Cambridge Analytica adlı veri analiz firmasının, 87 milyon Facebook kullanıcısının hesabından izinsiz topladığı kişisel verileri, ABD’de Kasım 2016’da yapılan başkanlık seçimleri ve Britanya’da Haziran 2016’da yapılan Avrupa Birliği (AB) referandumunu etkilemek için kullandığına dair suçlamalar, küresel ölçekte bir krize yol açmıştı.

Avrupalı ve Amerikalı regülatörler, Facebook hakkında soruşturma açmış, gelişmelerin ardından, ünlü sosyal paylaşım sitesinin hisseleri büyük değer kaybetmişti.

Kaynak: Diken

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar