Facebook reklamları artık firmaların WhatsApp hesaplarıyla bağlantı kurabilecek

WhatsApp'ta onaylanmış şirket profillerini hizmete sunduktan sonra, Facebook şirketlere varlıklarını gösterebilmeleri için yeni fırsatlar sunuyor.

609
609

Facebook WhatsApp’ın iş bazlı kullanılabilirliğini Messenger’da yaptığı gibi arttırma peşinde. Facebook tarafından 2014’te 19 milyar dolara satın alınan WhatsApp, Eylül ayında şirketler için onaylanmış hesapları hizmete sunacağını açıkladı. Bununla birlikte Facebook şirketlere müşterilerle bağlantı kurma konusunda sık kullanılan bu platformu kullanma imkanı sunmuş olacak.

Çarşamba günü Facebook şirketlerin artık artık Facebook’taki reklamlarına WhatsApp hesaplarına ulaşılmasını sağlayacak bir buton ekleyebileceğini açıkladı. Bu butonlar Facebook’un ilk önce Messenger daha sonra da Instagram’da verdiği buton hizmetinin Whatsapp versiyonu olacak.

Facebook’un Pazarlama Yöneticisi Pancham Gajjar bu konuda “Çoğu insan zaten WhatsApp’ı küçük şirketlerle iletişim için kullanmakta. İletişim kurmak için hızlı, güvenilir bir yol. Bu butonu ekleyerek artık şirketler ürünleri hakkında farklı bilgiler sunabilir, görüşme ayarlayabilir ve servislerinin kullanılmasını sağlayabilir.” açıklamasını yaptı.

İlgili Haber  Whatsapp'ta fotoğraf üzerine emoji eklenebilecek

WhatsApp seçili reklamlar Facebook’ta sadece telefonlarında WhatsApp yüklü olan kullanıcılara gösterilecek. Geleneksel haber akışı gibi gözükecek ancak içerisinde Whatsapp logosu içeren “Mesaj Gönder” butonu içerecek. Butonu tıklayınca şirketin önceden formatladığı hazır bir kalıp ortaya çıkacak. Herkes bu mesajı göndermeden önce düzenleyebilecek ve mesaj reklamın resmiyle birlikte gönderilecek böylece markalar gelen mesajın hangi reklama ait olduğunu tespit edebilecekler.

Markalar WhatsApp reklamlarını yalnızca organik sayfa yazılarında, WhatsApp reklamını ekleyebilecekleri bir menü ile satın alabilecekler. Şimdilik bu butona Facebook’un kendi reklam satın alma ve reklam API’si ile ulaşmak mümkün değil. Bunun sonucunda, markalar hangi kitlenin daha çok mesaj gönderebileceğini kestirmekte zorlanıyorlar. Bunun yanında organik sayfa reklamını öne çıkartarak markalar halen Facebook’un yaş, cinsiyet, bölge, ilgi alanı, davranış gibi standart hedefleme yöntemlerini kullanabilirler.

İlgili Haber  Bu 11 Şeyi Facebook'tan Silmekte Fayda Var

Facebook, reklamları haber akışında yayınlayarak Whatsapp reklamı veren firmalara olan farkındalığı ve etkileşimi arttırmayı hedefliyor. Tabiki bunu kendi messenger uygulaması içinde denemişti ancak yeterince başarılı olmamıştı. Bununla birlikte reklamcılık endüstrisinin WhatsApp’ın potansiyeli konusunda hemfikir olduğunu söylemek yerinde olur. Whatsapp’ın daha yerleşik ve telekomünikasyonun güçlü olduğu insanlar arasında çok sık kullanılıyor olması bu konudaki önemli bir etken. Bununla birlikte WhatsApp markalara açılırken, kullanıcıları bunlardan haberdar etmenin vakti geldi de geçiyor bile.

Çeviri: Serkan YAZICI

Kaynak: Marketing Land

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar