Facebook sonunda “dislike” butonunu devreye alıyor

Facebook, uzun zamandır istenen “dislike” seçeneğinin test kapsamını genişletti. Daha fazla kullanıcıya ulaşan bu sistemse tam olarak akıllardaki “dislike” butonu değil.

444
444

Facebook’taki “beğen” seçeneğine itafen kullanıcılar uzun zamandır bir de “beğenme” (dislike) seçeneği istiyordu. Ancak platform uzun süre bu ifade olumsuz olduğu için ve yanlış şekillerde kullanılabileceği gerekçesiyle söz konusu seçeneği bünyesine dahil etmiyordu. 2017 yılında yavaş yavaş bu düşüncesi kırılan sosyal medya devi bu yılın başında “dislike” yerine “downvote” seçeneğini denemeye başlamıştı. Bir cevabın yardımcı veya doğru olup olmadığını belirleyebileceğiniz bu sistem test aşamasındaydı. Platform testlerden memnun kalmış olacak ki kapsamı genişletiyor.

Reddit benzeri sistem

Facebook, testin kapsamını genişletirken yorumların tasarımını da değiştirmiş. Şöyle ki; bir yorum için hala “like” yani beğen seçeneği sabit duruyor. Yorumu oradan beğenip, emojilerle tepki verebiliyorsunuz. Ancak bunun yanında ayrıca bir de “upvote-downvote” seçenekleri gelmiş. Bu seçeneklerle yardımcı olabileceğini düşündüğünü yorumları olumlu oylayarak okuyucular için görünür kılabilir, yanlış bilgileri olumsuz oylayarak insanlara o bilginin çok da doğru olmadığını gösterebilirsiniz. Fakat, bu sistemde getirilen “downvote” olayı “dislike” kavramından çok farklı gibi görünüyor.

Sistem verilen oyları tamamen anonim olarak işliyor. Yani karşıdaki kişi kimlerin olumlu kimlerin olumsuz oy verdiğini bilmiyor. Facebook yeni oy verme sisteminde Reddit‘in neredeyse aynısı diyebileceğimiz bir seçeneği getiriyor anlayacağınız. Bu sistem de kullanıcıların suistimal etmeyeceğine inanılarak geliştirilen bir sistem olmuş. Test grubu büyütüldüğüne göre, yakında platformda yerini alması ise işten bile değil.
Kaynak: Log
İlgili Haber  Yeni Perakendeciniz Sosyal Medya
Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar