Facebook Verilerinize Ulaşan Uygulamaları Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Cambridge Analytica’nın sebep olduğu Facebook veri skandalı gösteriyor ki, “Facebook ile giriş yap” seçeneğiyle uygulamalara giriş yapmak çok da iyi bir fikir değilmiş. Çok geç olmadan önlem alabilmemiz için bilgilerimize erişimi olan uygulamaları Facebook üzerinde nasıl görebilir ve bu izni nasıl kaldırabiliriz?

382
382

Bir uygulamaya giriş yaptıysanız ve yeni bir hesap oluşturmak yerine “Facebook ile giriş yap” seçeneğini belirlediyseniz, bu uygulamanın arkasındaki kişi veya şirket sizin hakkınızda çok şey bilebilir.

Facebook’a göre; oturum açtığınız her uygulama cinsiyetinizi, ait olduğunuz ağları, kullanıcı adınızı, kullanıcı kimliğinizi, tam adınızı ve profil resminizi alır. Ayrıca arkadaşlarınızın listesine ve profilinizle ilgili diğer herkese açık bilgilere erişebilirler. Bu konu Cambridge Analytica veri skandalının tam da merkezini oluşturuyor.

İlgili Haber  Facebook, şirketler için geliştirdiği Facebook at Work'ü kullanıma açtı

Bu Durumu Önlemek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Hangi uygulamaların verilerinize ulaşabildiğini görebilir ve bunları kaldırabilirsiniz.

  • Masaüstünde veya mobil uygulamada, Facebook’un sağ üst tarafındaki açılır menüye dokunun ve “Ayarlar” ı seçin.
  • Buradan “Uygulamalar” seçeneğini tıklayın. Bu, masaüstünde kullanıyorsanız sayfanın sol tarafında yer alacaktır. Mobil cihazda ise ayarlar sayfasını aşağı kaydırmanız yeterlidir.

Böylece verilere erişimi olan tüm uygulamaları görebileceksiniz.

Bir uygulamayı silmek için onu seçip sağ köşedeki “X” düğmesine dokunun, ardından “kaldır” ı seçin. Şunu belirtmemiz gerekir; maalesef, önceden paylaştığınız tüm veriler yine de uygulama tarafından görülebilir olacak. Ama sizin üzerinizden yeni bir veri alamayacaklar.

İlgili Haber  Google ve Facebook’tan blockchain hamleleri

Kullanmak istediğiniz uygulamaların ayarlarını da yönetebilirsiniz. Örneğin, bir uygulamayı silmek yerine “düzenle” sekmesine tıklayabilir, ardından arkadaş listenizi ve e-posta adresinizi görmesini engelleyen seçenekleri işaretleyebilirsiniz.

Kaynak: Siber Güvenlik

Orjinal Kaynak: CNBC

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar