Facebook yerel haberleri öne çıkaracak

Mark Zuckerberg, artık kullanıcılara daha fazla yerel haber göstereceklerini açıkladı. Özellik ilk başta ABD'de, sonra da diğer ülkelerde uygulanacak.

475
475

Facebook, siz talep etseniz de etmeseniz de Haber Kaynağı’nda daha fazla yerel haber göstereceğini açıkladı.

Konuyla ilgili bir gönderi paylaşan Mark Zuckerberg “Bugünden itibaren şehriniz veya kasabanızla ilgili daha fazla haber göstermeye başlayacağız.” dedi.

Zuckerberg böyle bir karar almasında geçtiğimiz yıl ABD’de gerçekleştirdiği ziyaretlerin de etkisi olduğunu söylüyor:

“Birçok insan anlaşmazlık yaratan konulardan ziyade somut yerel haberlere daha fazla yer verip veremeyeceğimizi sordu. Böylece birlikte daha ileriye gidebileceğimize inandıklarını belirttiler.”

Başlangıçta sadece ABD’yi kapsayacak

Bu açıklamayla birlikte Facebook son bir ayda üçüncü kez Haber Kaynağı’nda değişiklik yapacağını açıklamış oldu. Facebook, belirli bir coğrafi bölgedeki okuyucu tıklamalarına bakarak yerel yayımcıları tespit edeceğini söylüyor. Bu durum teoride okuyucuları genellikle New York City bölgesinde bulunan New York Times gibi ulusal yayımcıları da kapsayabilir fakat hamlenin amacının daha ziyade yerel ve bölgesel yayımcıları öne çıkarmak olduğu belirtildi. Öncelikle ABD merkezli yayımcılarla işe başlayıp daha sonra diğer ülkelere geçeceğini söyleyen Facebook, belirli bir içerik türüne yoğunlaşılmayacağını, geleneksel haberlerin ötesinde yerel spor, sanat ve insanların ilgisini çekebilecek her tür haberin öne çıkarılacağını söylüyor.

İlgili Haber  Facebook Şampiyonlar Ligi maçlarının Latin Amerika’daki yayın hakkını aldı

Facebook’un bu hamlesinin yerel yayımcılar için büyük bir fark yaratacağını söylemek zor zira yerel haber şirketlerini zor duruma sokan asıl sorunlar çözülmüş olmayacak. Yine de bilinirlik kazanmak hem yayımcılar hem okuyucular açısından kötü bir şey değil. Facebook geçtiğimiz ay da yerel haber girişimleri için adım atacağını söyleyerek ABD’deki altı şehirde bulunan yerel habercilere özel ‘Today In’ özelliğini denediğini açıklamıştı.

İlgili Haber  Facebook Algoritmasını Değiştirdi: İşte Bilmeniz Gerekenler

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: Recode

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar