Facebook’ta Neler Oluyor- Bir Devin Çöküşü mü?

Geçen hafta Facebook ve kurucusu Zuckerberg için tam anlamıyla bir kâbus haftasıydı. Kötü haberler ardı ardına geldi. Sonuçta bu haberler hisse fiyatlarını da çok kötü etkiledi.

170
170

Tatsız gelişmeler önce bir senatör ve üstelik başkan adyı ie senatörün Facebook’u parçalama önergesiyle başladı. Elizabeth Warren’ın önerisi sadece Facebook’a münhasır değildi, Amazon, Google (Alphabet Şirketi) gibi dev teknoloji şirketlerini yasal olarak zorlayarak daha küçük parçalara bölmekten bahsediyordu. ABD’deki antitekel (antitrust) yasaları buna elveriyor. Daha önce dünyanın en büyük petrol devi Standard Oil yasal olarak parçalara bölünmüş ve içinden Mobil, Exxon, vb gibi bugünün devleri çıkmıştı. Daha sonra ABD’nin Telekom devi AT&T 1984’te parçalara ayrılmış, ana şirket devam ederken içinden pek çok “baby bell” şirket doğmuştu. Yani bir zamanların en teknolojik şirketi AT&T’nin başına gelen şeyin Facebook ve benzerlerinin başına gelmemesi için bir sebep yok. Facebook bu meselenin Facebook’ta tartışılmasını senatörün Facebook’taki reklamını engelleyerek önlemeye kalkınca daha da tepki topladı ve geri adım attı.

Meseleler bunla da kalmadı. Geçen hafta çarşamba ve perşembe günleri Facebook 2012’den bu yana yaşadığı en ciddi teknik kesintiyi yaşadı. Facebook’a bağlanan dünyanın dört bir tarafındaki pek çok kişi ya bağlanamadı, ya bağlandı ama haber paylaşamadı, birçoğu teknik hata mesajları aldı, ya da bağlanma hızı son derece yavaşladı. Olay New York saati ile sabah 11.15 gibi başladı ve Perşembe öğleden sonraya kadar sürdü. Facebook yaşanan sorunun server’lardaki bir problemden kaynaklandığını söyleyip özür diledi.

İlgili Haber  Facebook’ta Android kullanıcılarını hedef alan ‘mahremiyet’ tehlikesi

Geçen hafta Zuckerberg’in dertleri bunlarla da sınırlı kalmadı. Sızan haberler New Yok mahkemesindeki bir büyük jürinin Facebook’un bazı büyük cep telefonu şirketleri ve Amazon gibi teknoloji şirketleriyle yaptığı kâr paylaşımı anlaşmalarına ilişkin soruşturmayı genişletme, ilgili dokümanların mahkemeye teslimi yönünde karar almıştı. Mesele şu: Uzun zamandır Facebook’un bu tür şirketlere bazen de kullanıcının izni olmadan onun arkadaş listesi, iletişim bilgileri ve sair bilgilerini verdiği iddiası…

Bütün bu sorunların yanı sıra Faceook’tan iki önemli yöneticinin ayrıldığı haberi geldi. Ne var bunda, her zaman birileri gelir, birileri gider denilebilir. Fakat bahis konusu olan isimler Facebook’un gelişmesinde neredeyse Zuckerberg kadar önemli isimler; en azından teknik üstünlük açısından… Bunlardan Chris Cox, Facebook üst düzey yönetici olarak 13 yıldır çalışıyordu ve yazılımın can damarı olan 2 milyar kullanıcıyı ilgilendiren kişiselleştirilmiş haber kışını geliştiren kişiydi. Diğeri, yani Chris Daniels ise WhatsApp’ı yöneten kişi…

FACEBOOK’UN HASTALIKLARI ÖLÜMCÜL MÜ?

Bütün bunlar gelen son darbe yanında hafif kalabilir. Yeni Zelanda’da camide Müslüman katliamının görüntüleri Facebook’ta paylaşıldı. Gerçi fark edilir edilmez bu ve ilgili paylaşımlar kaldırıldı ama Facebook çok büyük tepki topladı. Bir büyük problem de şu: Mevcut paylaşım ve haber akışının algoritması insanlarda duygusal (yakınlık veya düşmanlık) etki yaratan paylaşımları kollayan, böylece aşırı görüşleri öne çıkaran bir yapı. Bunlardan kaçınmak için Zuckerberg hem bu tür paylaşımları görüp elle düzeltmek için binlerce insanı işe aldı ve ayrıca yapay zekayla bunları saptamak için muazzam teknolojik yatırımlar yaptı. Ne var ki 2,7 milyar insanın olası tehlikeli paylaşımlarını denetlemek için henüz bir yol bulunabilmiş değil.

İlgili Haber  Mert Fırat: Evrensel bir derdin peşindeyiz

Bütün bu gelişmeler ard arda yaşanınca Twitter gibi diğer sosyal medya platformlarında Facebook hakkındaki olumsuz paylaşımlar zirve yaptı. Mesele sadece Facebook hakkında genel olumsuz havadan ibaret kalmadı. Bu hava derhal Facebook hisselerine de yansıdı: Facebook hisseleri cuma günü son 2 ayın en kötü gününü yaşadı ve bir gün içinde % 2,5 düşerek 165,98 dolara gerilledi. Perşembe günün düşüşünü de hesaba katarsak 2 günlük kayıp % 4’ü buluyor.

Sonuçta hem Wall Street’te hem de teknoloji sektöründe “Facebook’un büyük yükselişinin sonuna mı gelindi; bu büyüklükte bir firma artık ayakta kalmakta zorlanıyor mu?” soruları sıkça sorulmaya başlandı.

Kaynak: Para Analiz

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar