Facebook’tan Çocuklara Özel: Messenger Kids

Facebook, pazartesi günü yaptığı açıklamada Messenger Kids adlı yeni uygulamasını tanıttı. Messenger Kids, Facebook mesajlaşma yazılımını çocukların kullanmasına imkan sağlayacak bir uygulama.

440
440

Facebook, pazartesi günü yaptığı açıklamada Messenger Kids adlı yeni uygulamasını tanıttı. Messenger Kids, Facebook mesajlaşma yazılımını çocukların kullanmasına imkan sağlayacak bir uygulama. Messenger Kids, şirketin 13 yaşından küçük çocukların herhangi bir platformunu kullanmasına imkan sağladığı ilk uygulama olma özelliği taşıyor.

Şimdilik ABD’deki iPhone kullanıcıları için hizmette

Messenger Kids,  Messenger uygulamasının sadeleştirilmiş bir versiyonu gibi düşünülebilir fakat uygulamada birtakım ebeveyn kontrolleri de var tabii ki. Çocuklar, ebeveyn tarafından belirlenen arkadaş listesindeki kişilere mesaj gönderebilecek, video aramaları yapabilecek, selfie, GIF ve sticker’lar paylaşabilecek. Uygulama şu anda ABD’de yaşayan iPhone kullanıcı için hizmete sunuluyor.

Uygulama bağımsız bir hizmet olduğu için Messenger Kids hesapları için normal Facebook hesaplarından daha farklı bir yaklaşım izlenecek. Messenger Kids’te reklam gösterilmiyor. Ayrıca Facebook, Messenger Kids kullanıcılarından alınan verilerin reklamcılara verilmediğini söylüyor.

İlgili Haber  Facebook Blueprint Programı Artık Türkçe

Facebook, Messenger Kids hesaplarını Facebook’un temel sosyal grafiğinden ayırmak adına büyük çaba sarf etti; çocuğun Messenger hesabını sadece ailelerin arkadaşları görebiliyor. Facebook Ürün Yönetimi Müdürü Loren Cheng, “Aileler çocuğun sosyal medya kullanma sürecinin her adımını kontrol edebiliyor.” diyor. Facebook, ailelerin muhtemel endişelerini giderebilecek kontrol yöntemleri bulmak için 18 ay boyunca çocuk gelişimi ve güvenlik uzmanlarıyla görüştüklerini belirtti.

Bulunan çözümler ise şu şekilde;

  • Messenger Kids hesabı ebeveynin kullandığı Facebook hesabıyla ilişkilendirilmeli
  • Çocuğa mesaj göndermek isteyen yetişkinler çocuğunun ebeveyninin Facebook hesabında ekli olmalı
  • Eğer Messenger Kids kullanan iki çocuk uygulama üzerinden görüşmek istiyorsa her iki çocuğun ebeveyni de Facebook’tan arkadaş olmak durumunda
  • Eğer çocuk bir hesabı engeller veya şikayet ederse aileye bildirim gönderiliyor. Ayrıca bu işlemleri çocuğun yerine aile de yapabiliyor fakat aile çocuğun kullandığı cihaz olmadan mesajları okuyamıyor.
İlgili Haber  Facebook Şampiyonlar Ligi maçlarının Latin Amerika’daki yayın hakkını aldı

Messenger Kids hesaplarından yapılan şikayetleri inceleyen özel bir ekip var. Ayrıca Facebook, çıplaklık gibi belirli içerikleri otomatik olarak tespit edip uygulama üzerinden paylaşılmasını engelleyen bir yazılım kullanıyor.

YouTube Kids gibi çocuk dostu olması beklenen hizmetlerde rahatsız edici içerikler fark edilmesinin ardından Facebook’un aldığı bütün bu güvenlik tedbirlerine rağmen bazı aileler Messenger Kids’e şüpheli yaklaşabilir. Facebook, çocukların ve ailelerin sıkça karşı karşıya kaldığı bir sorun olan hem sosyal medyada bulunma ve hem de güvende olma arasındaki dengenin Messenger Kids ile kurulabileceğini düşünüyor. Facebook Küresel Güvenlik Müdürü Antigone Davis bir blog yazısında, “Ailelerin içini rahatlatırken çocuklara keyifli bir tecrübe yaşatabileceğimize inanıyoruz.” dedi.

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: Masable

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar