Facebook’tan yeni yüz tanıma özelliği

Facebook, yüz tanıma teknolojisiyle yeni bir özelliğini yayına aldı. Sosyal medya devinin duyurusuna göre, bundan sonra kullanıcılar sosyal medya servisi içinde yayınlanan herhangi bir fotoğrafta yer aldıklarında bir uyarı alacaklar.

393
393

Fotoğrafınızı kim kullanmış?

Facecebook yüz tanıma teknolojisiyle yayınlanan fotoğrafları tarayarak kullanıcıyı, ismi işaretlenmemiş bile olsa, tanıyacak ve ilgili kullanıcıyı fotoğrafının yayınlandığı konusunda uyaracak.

Zuckerberg’ün popüler sosyal medya servisi aslında bu özelliği 2009-2010 yılları arasında aktif olarak kullanmış ve fotoğrafta yer alan kişileri yüzlerinden tanıyarak isimlerini işaretleme teklifi sunmuştu. Ancak o dönemde yaşanan mahremiyet tartışmaları sonrasında bu özellik yayından kaldırıldı.

İlgili Haber  Facebook'tan işletmelerin web siteleri için Messenger eklentisi

Şimdi ise kullanıcıların, kendi fotoğraflarını kullanarak sahte hesaplar açanları tespit etmek için bu yeni yüz tanıma özelliğini kullanacağı, böylece sahte hesaplarda önemli bir gerileme yaşanacağı düşünülüyor.

Bu teknoloji aynı zamanda, kullanıcıların hesap girişlerinde de kullanılacak. Böylece, sahte isimlerle, sahte hesaplarla, sahte haberlerin oluşturulması önlenmiş olacak.

Facebook, sahte haberlerin yayıldığı bir platforma dönüştüğü için pek çok ülkede çok ağır eleştiri altında ve bu sorunu çözemezse, kullanımına engel getirilmesi tehlikesi yaşıyor. Özellikle Avrupa ülkeleri, sahte haberlerle seçim sonuçlarına etki edilmesi tehlikesinden çekiniyor.

İlgili Haber  Facebook Verilerinize Ulaşan Uygulamaları Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Kaynak: Techinside

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar