Finlandiya dijital yatırımlar için 3,7 milyar Dolar’lık fon kuruyor

Finlandiya hükümeti, dijital ve platform alanındaki yeni girişimlere yatırım yapmak için 3,7 milyar Dolar'lık bütçe oluşturuyor.

341
341

Finlandiya hükümeti, dijital ve platform alanında yeni kurulan girişimlere  yatırım yapmak için nakit sağlamak istiyor. Geçen ay Fin hükümetinin Devlet Mülkiyet Müdürlüğü Direktörü olarak göreve başlayan Jyrki Knuutinen’e göre, yeni yatırım sorumlusu Vake Oy, yaklaşık 3,7 milyar Dolar değerindeki varlıkları idare etmeye hazırlanıyor.

Hükümet, Vake için Kasım ayında göreve gelen Başkan Reijo Karhinen’in de katılacağı bir heyet atadı. Maria Ritola, Paula Laine, Tuomas Syrjanen, Leena Morttinen ve Jarmo Vaisanen, 1 Mart’ta başlayacak şekilde bir yıllık dönem için seçildi. Hükümet, atamaları doğruladı. Vake’in öncelikle Finlandiya’daki yatırım hedeflerini belirlemeye çalıştığı ayrıca platformun ekonomi, dijital hizmetler ve internet ile uğraşan şirketlere odaklanması düşünülüyor.

İlgili Haber  Bülent Kutlu: CDO Görevlendirmekte Geç Kalmayın

Knuutinen verdiği bir röportajda, Vake’in görevinin büyük şirketlerin küçük şirketler üzerindeki pasif sahipliği değiştirmek olduğunu söyledi. Juha Sipila hükümeti; Neste Oyj, posta şirketi Posti Group Oyj ve buz kırma işletmesi Arctia Oy gibi şirketlerin hisse senetlerini Vake’e devredilebileceğini ve yeni girişimleri finanse etmek için kâr payı dağıtabileceklerini kararlaştırdı. Devlet ayrıca, tüm şirketleri düzenleme yoluna da gidebilir.

İlgili Haber  Bakan Özlü: Dijital devrimin öncü ülkelerinden birisi olacağız

Hükümetin bir seçeneği de, alkol üreticisi Altia Oyj’un halka arzı sonrası Vake’e kaynak sağlama yolu olabilir. Hükümet, Aralık ayında halka arza ilişkin nihai bir kararın ilk çeyrekte alınması gerektiğini söyledi. Knuutinen, nihayetinde karar vermek hükümete bağlı dedi.

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: Bloomberg

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar