Gartner Analizi: “Blockchain Spektrumunun 4 Evresi”

Üç ila beş yıl içinde, blockchain’in temel teknik zorluklarının birçoğunun çözülmesi bekleniyor. Bu süreç iş dünyası ve kamuyu dört farklı evrede etkileyecek.

107
107

Üç ila beş yıl içinde, blockchain’in temel teknik zorluklarının birçoğunun çözülmesi bekleniyor. Bu süreç iş dünyası ve kamuyu dört farklı evrede etkileyecek.

Gartner, blockchain çözümlerinin aşamalı evrimini ve bu sürec işletmelerin nasıl uyum sağladığını incelemek için Blockchain Spektrumu adını verdiği bir analiz oluşturdu.

Blockchain Spektrumu, bazı unsurların gelişmesi uzun yıllar alacak dört arketipten oluşur. Bu aşamaların her biri fırsatlar ve riskler barındırıyor ancak Gartner’a göre CIO’lar şimdiden bu süreçlere hakim olmalı ve hazırlıklara başlamalı.

Faz 1: Blockchain Teknolojilerinin Erişiliebilir Olması

Bu teknolojiler, gelecekteki karşımıza çıkacak blockchain çözümlerinin temelini sağlıyor. Bu aşama dağıtılmış veri yönetim sistemleri, şifreleme, dağıtık hesaplama, eşler arası (P2P) ağ iletişimi ve temel protokolleri içeriyor.

İlgili Haber  Blockchain Tedarik Zinciri Sektörü için neden önemli?

Faz 2: Blockchain’den İlham Alan Çözümler

Günümüzde pek çok kurumsal blockchain çözümü, sınırlı kapsamda projeler oluşturmak için blockchain teknolojisinin bileşenlerini kullanarak bu kategoriyi oluşturuyor. Gartner’a göre 2016 yılından itibaren ortaya çıkmayan başlayan bu çözümler daha çok blockchain teknolojisinin felsefesini anlamaya yönelik olarak geliştiriliyorlar ve gelecekteki gerçek çözümlerin temellerini oluşturacaklar.

Faz 3: Bütünsel Blockchain Çözümleri

Bütünsek Blockchain çözümleri, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan operasyonel yapılar kullanan tamamen yeni iş modellerini ifade ediyor. Bu çözümler, blockchain’in tüm temel özelliklerini içerecek ve tam bir değer teklifi sunmaya çalışacaklar.

İlgili Haber  Gartner 2018’in Stratejik Teknoloji Trendlerini Belirledi

Faz 4: Gelişmiş Blockchain Çözümleri

Gartner Analisti Christophe Uzureau: “Blockchain, yapay zekanın akıllı karar verme kabiliyeti ve IoT’in duyusal güçleri ile birlikte merkezi olmayan ekonomik gücü ve mikro dönüşümleri bir araya getirecek. CIO’lar ve iş liderleri, bütünsel ve gelişmiş blockchain çözümlerininin radikal olarak karşımıza çıkacak yıkıcı niteliğini küçümsememeliler” diyor.

Gartner’ın gerçekleştirdiği analiz çalışmasına dair diğer detaylara sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Blockchain Türkiye

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar