Gartner Raporu Yapay Zekanın Net 500.000 İş Yaratacağını Tahmin Ediyor

Yapay zeka, ekonomide ve endüstride çok büyük bir yer edinmiş durumda. Bir yandan da firmaların rekabette kalabilmeleri için bu teknolojileri yakından takip etmeleri ve uygulamaları gerekiyor. Herkesin aklında ise net bir soru var: Yapay zeka, insani işlerin ne kadarının yerini alacak?

317
317

Yapay zeka, ekonomide ve endüstride çok büyük bir yer edinmiş durumda. Bir yandan da firmaların rekabette kalabilmeleri için bu teknolojileri yakından takip etmeleri ve uygulamaları gerekiyor.

Herkesin aklında ise net bir soru var:

Yapay zeka, insani işlerin ne kadarının yerini alacak?

Bu sorunun cevabını güvenilir piyasa araştırma kuruluşu Gartner cevapladı. Yeni çıkan Gartner raporuna göre, işler sanıldığı gibi korkutucu değil. Rapora göre de yapay zekanın yeri yadsınamayacak kadar önemli ve yapay zeka uygulamaları şirketlerde yapısal değişikliklere yol açarak şirketlere net kazanç getirecek. Ancak bu tamamen insani işlerin yok edileceği anlamına gelmiyor.

Rapor, bazı endüstrilerin diğerlerinden daha fazla işçi kesintisine uğrayabileceğinin de altını çizerken yapay zekanın uzun vadede iş sayısında net bir kazanç yaratacağını iddia ediyor. Odaklanılan nokta ise bu inanılmaz teknolojinin ortaya çıkmasıyla iş karakterlerinin ve tanımlarının tamamen değişmesinin muhtemel olmasıdır.

İş Ekonomisine Güç Verme

Gartner’ın araştırma direktörü Manjunath Bhat’ın altını çizdiği gibi,

“Yapay zeka işimizi bizden almak için burada değil.”

Aksine, rapor, 2020 yılına kadar, yapay zekanın net 500.000 iş yaratacağını tahmin ediyor. 2025 yılına kadar ise bu sayının iki milyonu geçeceği de tahminler arasında.

Yapay zekanın asıl rolü, işçilere yardım etmektir, onların yerine geçmez. Bu yüzden teknoloji, esasında iş ekonomisinde başarı sağlayarak hem işverene hem de işçilere daha yüksek kazançlar sağlayabilmektedir. Yapay zeka ve makine öğrenimi, rutin ve tekrarlanabilir görevleri otomatik hale getirmek ve daha soyut ve karmaşık işlere odaklanmak için çalışanlara zaman kazandırmada kullanılmaktadır ve öyle de devam edecektir. Çalışanların iş kalitesini arttırmak, üretkenliği de arttırdığı gibi gelir seviyelerini de yükseğe çıkaracaktır.

İlgili Haber  Yapay Zeka ile ‘50 milyon kişiye’ yeni iş imkanı

Gartner, yapay zekanın 2022‘de işçilerin %20‘sinin işlerini yapmalarına yardımcı olmak için yapay zeka teknolojilerine güveneceği kadar, rekabetçi bir zorunluluk haline geleceğini de tahmin ediyor. Akıllı bilgisayarlara bağımlı bir dünya uzak görünebilir, ancak gerçek şu ki, bu teknoloji zaten endüstrilerde çalışan kişilerin çalışma hayatında gücünü arttırmasını sağlıyor. Bu sayede de diğer çalışanlar kendilerini yeni stratejiler geliştirme ve yaratıcı materyaller üretmeye yönlendirme imkanı bularak enerjilerini daha ilerici bir noktaya odaklıyor.

İşin Doğasını Değiştirme

İş anlamında ne kadar çok sektör olduğunu düşünün. Her bir işin de birbirinden farklı birçok kolu olduğunu… Haliyle herkes aynı işi yapmıyor ve bu yüzden yapay zeka tabanlı yazılımlar her endüstriyi farklı şekilde etkileyecektir. Gartner, sağlık sektörünün, kamu sektörünün ve eğitimin en büyük iş kazanımlarını göreceğini, imalatın ise olumsuz yönde etkilenebileceğini öngörüyor.

Ancak iş kayıpları, insanları ve yeni nesilleri olumsuz etkileyecek gibi talihsiz bir yorum yapmak doğru değil. Aksine yeni iş sahalarında daha kaliteli iş tanımları ile tanışacağız gibi duruyor. Örneğin, internet, birçok endüstride zaman içinde modası geçmiş işleri imha etmiş ve yeni iş sahaları açmıştır. Tüm gelişmelere bakıldığında internet, dünya ekonomisine büyük ölçüde katkıda bulunan ve genel olarak büyümeyi sağlayan bir ürün.

İlgili Haber  Google, Yapay Zekâ ve Müzik Aletlerinde Devrim

Devrim niteliğindeki yeni bir teknolojinin ilk entegrasyonu elbette genellikle uyum gerektirir, ancak işletmeler uygulamalarını bu değişikliklere uyarladıkça, büyük kazanımlar peşinden gelecektir.

Gartner araştırma direktörü Robert Hetu:

“Perakendeciler, çok tekrarlı ve işlemsel yükleri ortadan kaldırarak iş gücü tasarrufu sağlayabilecek, ancak bu tasarrufların bir kısmını müşteri deneyimini artırabilecek eğitim ortaklarına yeniden yatırmak zorunda kalacaklar”

Yapay zekayı her süreçten insanları uzaklaştırmak yerine müşteri deneyimini arttırmanın bir yolu olarak görmek önemli. Yine Gartner raporu, 2021 yılına kadar, yapay zeka kullanımının artmasının, iş gücü değerinde 2,9 trilyon dolarlık bir paya sahip olacağını ve 6.2 milyar saatlik işçi verimliliğini geri kazanacağını tahmin ediyor.

Yapay zekaya imkanlara kilit vuran değil, aksine yeni sahalara kapılar açan bir platform olarak bakmak önemli.

Kaynak: Cerebro

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar