Geleceğin teknolojisi, bugün: Robotik cerrahi

Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi, insan cerrahların geniş kesikler açmadan ve neredeyse sıfıra yakın kanama ile ameliyat gerçekleştirmelerini sağlayan robotik bir cerrahi sistemidir. Sistemin ayrıntılarını Medipol Üniversitesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Bayrak anlattı.

354
354

Kullanmak ve yönetmek için uzmanlık gerektiren cihazları ve yazılımları incelediğimiz Sıra Dışı Arabirimler video serimizin yeni bölümünde oldukça heyecan verici bir cihazı inceledik: Da Vinci Cerrahi Sistemi. Yaklaşık 30 yıllık bir geçmişi olan ancak 2000’lerin başında FDA onayı alarak küresel çapta hastane ve operasyonlarda kullanılmaya başlanan bu cihazı ve özellikle dijital teknolojilerle doğru orantılı olarak katettiği yolu, sunduğu deneyimi ve kullanıcılarının geleceğe dair beklentilerini bize Medipol Üniversitesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Bayrak anlattı.

İlgili Haber  İlaç Devleri Yapay Zeka Şirketleriyle Birlikte Çalışıyor

Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi, insan cerrahların geniş kesikler açmadan ve neredeyse sıfıra yakın kanama ile ameliyat gerçekleştirmelerini sağlayan robotik bir cerrahi sistemidir. Sürekli olarak Internet’e bağlı olarak çalışan bu cihaz, üzerindeki onlarca sensör ve kamera ile bir yandan cerrahlar için mükemmel bir asistan iken, diğer yandan da özel yazılımı sayesinde çeşitli hastalıklara ve vücut yapılarına göre veri de topluyor. Vücut içi görüntüleri 10 kata kadar büyüterek cerrahlar için adeta kocaman bir çalışma alanı yaratan özel 3 boyutlu kamera sistemi ve tıpkı insan eli gibi 540 derece hareket edebilen kollarla donatılan bu robot, cerrahların gelişmiş görme, hassasiyet ve kontrol ile çalışmalarını sağlıyor.

İlgili Haber  Japonya’da Bir Hastane Gece Nöbetlerinde Robot Çalıştıracak

Şimdi sözü doktorumuza bırakıyor ve kendisine değerli vaktini ayırıp bize en ince detayına kadar anlatıp gösterdiği için tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kaynak: Sherpa Blog

 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar