Google Chrome’da reklam engelleyicinin 15 Şubat’ta etkin olacağını onayladı

2018 Haziran'ında reklam engelleme ile ilgili karar alan Google bu kararında ısrarcı olacak gibi gözüküyor.

423
423

Chrome 15 Şubat’da bazı web sitelerinde reklamları engelleyebileceğini açıklamıştı. İlk uyarı Haziran ayında erken 2018’i belirterek bazı sitelere gözdağı vererek gerçekleşti.

Tarayıcı piyasasının yarısından fazlasına sahip olan Google’ın bu hamlesiyle reklam kurallarına uymayan sitelere yaptırımlar olabileceği konuşuluyor. Tam sayfa reklamlar, otomatik ses, patlayan ve yanıp sönen görseller gibi uygulamalar bu listeye girmekte.

Reklam Tecrübeleri Raporu

Site sahipleri reklam tecrübelerini “Reklam Tecrübeleri Raporu” bölümünde görebilmekte, bu da rahatsız edici reklamları site sahiplerine göstermekte. Reklamlar “Uyarı” ya da “Başarısız” olarak işaretlenecek. Reklamlar başarısız kategorisine tek bir reklam görünümü yerine toplam sayfa görünümlerinin oranıyla hesaplanarak yerleştirilecek. Reklam Koalisyonu aşağıdaki gibi rakamları hedeflemekte:

İlgili Haber  Bursa, İstanbul’un gölgesinde kalmamalı

– %7.5 uygulamanın ilk iki ayında.

– %5 devam eden dört ayda.

– %2.5 devamında.

Eğer söz konusu reklamlar düzenlenmez veya değiştirilmez ise, chrome o sitedeki tüm reklamları otomatik olarak engelleyecek. Söz konusu reklamlar düzenlendiğinde ise site sahipleri “Reklam Tecrübesi Raporu”na tekrar sitelerini gözden geçirilmek üzere gönderebilecek. Google ayrıca içerik ve rehber de oluşturarak site yöneticilerini aktif olarak yönlendirmekte ve önceden söylenene göre Google Reklamları yayınlayan sitelere hiçbir şekilde istisna gösterilmeyecek.

Reklam Engelleyicisi Alternatifleri

Chrome’un reklam engelleme sektörüne girişiyle üçüncü parti uygulamalar ve eklentilere bir alternatif oluşmuş oluyor. Aktif olarak reklamları engelleyip site yöneticileriyle birlikte çalışarak kullanıcı tecrübesini arttırmayı hedefleyerek reklam gösterimlerini ve programatik sistemini doğru yöne kanalize etmek asıl hedef gibi gözüküyor. Reklam engelleyicilerin büyümesi kullanıcıların webde kontrolü ellerine almasına izin veriyordu ancak Chrome’un buna adım atması bu sistemin sadece kullanıcılar için değil site yöneticileri için de çalışacağı anlamına geliyor.

İlgili Haber  Kriz Döneminde Reklam ve Pazarlama Süreçleri Nasıl Yönetilmeli?

Çeviri: Serkan YAZICI / Digitalbursa.com

Kaynak: Marketing Land

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar