Google Görüntülü Reklamcılık Mı Programatik Reklam Mı?

Google Display Network (Google Görüntülü Reklamcılık) mı yoksa DSP (Talep Bazlı Platform/Programatik Reklam) mu kullanacağınızı tercih etmek sizi karar verme konusunda zora sokabilir. Gelin bu iki platformun iyi ve kötü yanlarına birlikte bakalım.

596
596

Reklam verenler görüntülü reklamcılıkta birçok tercihe sahipler. Buna rağmen, arama motoru ve görüntülü reklamcılıkla iç içe olan insanlar için çoğunlukla ilk tercihler GDN (Google Görüntülü Reklamcılık) veya DSP (Talep Bazlı Platformlar) oluyor. Burada iki tarafın da avantajları ve dezavantajları mevcut ve her zaman en iyi tercih diye bir şey söz konusu olmayabiliyor.

Eğer Google Adwords ile çalışıyorsanız (ki çoğu dijital reklam veren çalışıyor), arama ve görüntülü reklamcılığın ötesine geçmeniz gereken durumlar olabilir. Burada GDN veya DSP tercih etmekle ilgili önemli faktörleri göz önünde bulunduracağız.

GDN vs DSP: Avantajlar ve Dezavantajlar

Bütçe: Eğer ayda yalnızca 1000 veya 2000 liralık bütçelerle çalışıyorsanız GDN yerine DSP kullanmanız size ekstra bir fayda sağlamayacaktır. Ancak yüksek bütçelerde DSP’ler rekabetin daha fazla olması sebebiyle daha düşük maliyetler ortaya çıkartır. Uzun sürede aynı reklam kapasitesine daha uygun fiyatla ulaşılabilir.

Yaratıcı banner tasarımları ve yeni mesaj üretimi: Resim reklamları üretmek genelde maliyetlidir. GDN ve bazı DSP’ler dinamik reklam üretimini kendi serverları ve temalar kullanımıyla basitleştiriyor. Bunun yanında bazı DSP’ler dinamik yaratıcı optimizasyon tekniğini kullanan bazıları (Flashtalking ve Spongecell gibi) kaynaktan veriyi alıp otomatik reklamlar oluşturabiliyor. Google’ın GDN servisi genelde yazı tabanlı reklamları otomatik olarak oluşturabiliyor. Ancak tabii ki bu reklamlar oldukça amatör ve yüzeysel bir çözüm. Bu konuda hali hazırda bir ajans ile çalışırsanız DSP’lerin size çok daha büyük faydası dokunacaktır çünkü kreatif çözümleri onlara aktarmış olursunuz.

Birleşik Raporlama: Google teknolojisiyle iç içe olduğunuzda her şeyin tek bir ortamda toplandığı raporlama sistemi size kolaylık sağlayabilir. Bununla birlikte DSP’lerin de bu konuda geride kaldığını söylemek yanlış olur. Birçok DSP artık oldukça detaylı ve temiz raporlar sunabiliyor.

İlgili Haber  Teknosa’dan TV reklamcılığında bir ilk

Kullanım Kolaylığı: GDN Adwords gibi hissettirir ve çoğu şey kendini tanımladığı için oldukça basit bir arayüzü var. Bunun yanında DSP’ler biraz daha kapalı kutu gibi hissettirebilir. Tabii bu konunun da DSP’den DSP’ye değişkenlik gösterebileceği bir gerçek. Bununla birlikte hali hazırda bir ajans ile çalışılacak olursa bu GDN kısıtlamalarından kurtulmak ve DSP’ye alışmak zorunda olmamak çok büyük bir artı denilebilir.

Bütçe Akışkanlığı: Eğer sonuçlara göre bütçeler sürekli kaydırılıyor ve optimizasyon bu anlamda uygulanıyorsa bunları tek bir ortamdan uygulamak çok daha kolaydır.

Kitle Ulaşımı: GDN iyi bir ulaşıma sahip olmasına rağmen (2 milyon site Google’ın iddiasına göre internet kullananların yüzde 90’ını oluşturuyor) DSP’ler artık DoubleClick sayesinde Google’ın erişimine ve daha fazlasına da sahip. Yani artık belirli bir kitleyi hedeflemeyi planlıyorsanız DSP’ler diğer reklam ağlarını hedeflemenize izin verdiği için sadece Google’ın DoubleClick ağına bağlı kalmak zorunda olmuyorsunuz.

Buna ek olarak, PÖM (Programatik Özel Marketi) satın almaları da yapabilirsiniz. Bu alış verişler yayıncıdan reklam verene direkt olarak satılıp yer ayırtılabilir. Yakın zamanda GDN de bu özelliği kendi sistemine entegre etti ancak halen daha teste ihtiyaç duyduğu söylenebilir.

CPC ve CPM Satın Alma Farklılıkları: GDN size satın alma için bir seçim sunuyor. Ancak CPC olarak hedefleme yapsanız dahi GDN altındaki algoritma sizin hedeflemenizi CPM’e çevirerek hesaplamayı yapıyor. Yani asıl olarak CPM üzerinden reklam satmış oluyorsunuz. Dolayısıyla bu CPC seçiminin aslında bir illüzyon olduğu iddia edilebilir. Bunun yanında çoğu DSP genelde CPM ile satış ve alışveriş yapar bu sebeple her şey açık ve nettir ve kullanıcıya güzel bir his vermektense ziyade gerçek verileri önüne koyar.

İlgili Haber  2019'da Dijital Reklamın Yüzde 65'i Programatik Olacak

Veri Partnerlikleri ve Yönetimi: Google size birçok kitle tipine ulaşım izni verir, buna yeniden hedefleme demografikleri ve içerik, ilgi bazlı siteler de dahildir. Ancak Google size yeniden hedeflemede topladığınız verileri kullanmada yeni kampanyalar için tekrar satım yapar. Bu da Google’ın sizin topladığınız datayı size tekrar tekrar satması demektir. Bu dolayısıyla maliyetleri şişirir ve bütçenizi daha inefektif hale getirip Google’ın kendi kasasını doldurur. Bunun yanında DSP’lerde bir kez topladığınız data size ait olur ve farklı kampanyalarda istediğiniz kadar ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Bu, veri kullanımı konusunda DSP’leri ciddi anlamda öne geçiriyor.

Bazı reklam verenler ve ajanslar DSP ve GDN’i aynı anda kullanabiliyor ancak bunu yaparken çok dikkatli olmak gerekli. Eğer açık arttırmayı aynı kitle üzerine uygularsanız, sonuç olarak kendi kendinize karşı bir açık arttırmaya girme ihtimaliniz var. Bu da gereksiz olarak maliyetlerin artması demek. Böyle bir uygulama tavsiye edilmeyeceği gibi eğer yapılacaksa da çok dikkatli olmak gerekli.

Eğer illa DSP ve GDN’i birlikte kullanmak istiyorsanız farklı yaratıcı reklam çeşitleri oluşturup farklı varış sayfaları kullanmakta fayda var.

Serkan YAZICI

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar