Google mühendisleri WordPress ekosistemini geliştirecek

Google, dünyada milyonlarca sitede altyapı olarak kullanılan içerik yönetim sistemi Wordpress'in geliştirilmesi için özel bir mühendis grubunu görevlendirdi. Google ekibi Wordpress'in özellikle hız konusunda geliştirilmesi konusunda çalışacak.

512
512

Google’ın WordPress ile olan partnerliği WordPress’i en son web teknolojileri standardına yükseltme amacı güdüyor. Bu amaçta özellikle performans ve mobil tecrübesi büyük yer kaplıyor. Ayrıca WordPress uzmanlarını da işe almaya başladılar.

Google geçmişte de web ağını ve yapısını şekillendirmek için çok büyük yatırımlar yaptı. Developerlar ile çalışarak ve açık kaynak kodu gruplarıyla, SEO gruplarıyla bağlantıda kalarak yeni teknolojilerin web dünyası tarafından kullanılmaya başlanmasına yıllardır katkıda bulunuyor. Bu hamle de “Sağlıklı, sürekli gelişen ve hareketli web” anlayışının sadece yeni bir örneği gibi gözükmekte.

Bir süre önce açık kaynak kodlu ve marketteki oranı yüzde 59 olan ve webdeki tüm içeriklerin 1/3’ünün bu platformda girildiği içerik yönetim sistemi WordPress ile partnerliğini açıkladı.

Hız, mobile önceliği ve WordPress

Google son sekiz yıldır tek odaklandığı şey olan “hız” konusuna WordPress’te de tekrar odaklanıyor. Önceden bir hız güncellemesini Temmuz 2018 ayı için duyurmuştu. Bu güncelleme için mobil hızlarının ön plana alınacağı da ayrıca belirtilmişti.

Ayrıca mobile öncelikli ana sayfaların da yayınlanmaya başladığını duyurdu. Bu da arama ağı sonuçlarında web sitelerin mobil hallerinin öncelikli olarak dikkate alınacağı anlamına geliyor. Mobile ve hıza verilen ağırlık, aramaların çok büyük bölümünün mobil cihazlarda yapıldığı gerçeğinden ileri geliyor. Yavaş ve geç açılan siteler kötü bir tecrübe yaşattığı ve etkileşimi azalttığı için dikkate alınmıyor.

İlgili Haber  Google'da arama ve yer geçmişi için otomatik silme seçeneği geliyor

Site sahiplerine mobil kullanıcılar için sayfa açılış hızlarını geliştirme konusunda yardım etmek amacıyla Google 2015’te AMP (Hızlandırılmış mobil sayfalar) projesini başlatmıştı. Bu alışkanlıkları web üreticilerinin edinmesi için de açık kaynak kodu gruplarıyla bir araya gelip onları developer gruplarıyla destekledi. Buna rağmen web sitesi gruplarının bu altyapıya alışması çok yavaş gelişti. Son hesaplamalara göre web sitelerin yüzde 1’inden daha azı markup dilini kullanmakta.

CMS (İçerik Yönetim Sistemi) pazarında yüzde 59’luk payıyla ve internet üzerindeki tüm web siteleri arasında yüzde 29’luk bir pay ile Google’ın WordPress ile partnerlik yapmasına çok şaşırmamak gerekli. Zira hali hazırda oturmuş sisteme gelecek bu güncellemelerin Google’ın yardımıyla daha iyi bir noktaya gelmesi sonuç olarak herkesin işine gelecektir.

Google geçen Aralık’ta en büyük wordpress geliştiricileri etkinliği olan WordCamp US’te idi. Alberto Medina’nın haberine göre Google İçerik Ekosistemleri’nin Geliştirici Sözcüsü “Amacımız WordPress gruplarıyla bir araya gelmek ve bu ekosistemin performansıyla ilgili konuşmaktı” dedi. Bu etkinlikte Google ayrıca verilerle WordPress’in şu andaki en büyük probleminden bahsetti. Bu tabii ki WordPress’in wordpress tabanlı olmayan sitelerle karşılaştırıldığında geride kalan hızıydı ve genel performansıydı.

WordPress üzerinde geliştiricilik yapmış veya WP ile site üretmiş kişiler için de açık kaynak kodlu bu sistemin, geçmişte kod karmaşasıyla, güvenlikle ve performansla ilgili sorunlar yaşadığı biliniyor. Geçmiş birkaç yıl kök kodda ciddi geliştirmeler görse de birçok veriye göre WP halen daha normal sitelere oranla geride kalıyor.

İlgili Haber  Google’ın 300 milyon dolarlık yeni habercilik inisiyatifi

Google + WordPress = ?

Kişisel blogundaki diğer makalesinde, Medina Google’ın kendini WordPress’i geliştirmek konusunda kendisini ne kadar adadığından bahsediyor. Performansı geliştirmenin yanında bu iş birliği platformu PWA (İleri Düzey Web Uygulamaları) gibi güncel web standartlarını yakalatmayı da hedefliyor.

Makaleden:

“Bizim wordpress vizyonumuz bu ekosistemi tamamıyla kapsıyor, WordPress kök kodları üzerinde çalışma, tema geliştirme, eklentiler, altyapı ve wp ile düzenlenmiş uygulamaların yanında geniş WordPress topluluğuyla bir araya gelmeyi hedefliyoruz.”

Bu vizyon WordPress site üreticilerinin talepleriyle uyuşuyor, diyebiliriz. SEO Analisti olan Jon Henshaw “Bir süredir PWA konusunda WP’nin gelişmesini bekliyordum. Bu konudaki Mozilla’nınki de dahil bir çok girişim pek etkili olmadı. En büyük beklentim servis çalışmaları ve düşük bant genişliği/çevirim dışı konusundaki içeriklerin sisteme entegre edilmesi.”

AMP eklentisinin sistemi oldukça geliştirmesi beklenirken uzun süreçte yapılacak değişiklik ve uygulamaların wordpress kök kodlarına entegre edilmesi bekleniyor. Bu konudaki daha fazla bilgi de önümüzdeki aylarda Google’ın konu üzerine yapacağı yorumlarla aydınlanacak gibi gözükmekte.

Çeviri: Serkan YAZICI

Kaynak: Search Engine Land

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar