Google yapay zeka etiği için küresel bir konsey kuruyor

Google, gelişmekte olan teknolojilerin etik sorunlarını tartışmak üzere bir küresel danışma konseyi kuracağını açıkladı.

184
184

Google Salı günü yaptığı açıklamada, yapay zeka ve diğer gelişmekte olan teknolojiler hakkındaki etik sorunları tartışmak üzere bir küresel danışma konseyi kuracağını açıkladı. 2019’un sonunda bir rapor hazırlamak üzere kurulan konseyde teknoloji uzmanları, dijital etikçiler ve toplum politikası geçmişi olan kişiler yer alıyor. Açıklama Google Küresel İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kent Walker tarafından MIT’de gerçekleştirilen bir konferansta yapıldı.

Konsey, Google’a ve yüz tanıma teknolojisi gibi ırklara göre taraflılık gösterebilen ya da diğer kısıtlamaları bulunan teknolojiler geliştiren diğer şirketlere ve araştırmacılara öneriler sunacak. Walker, San Francisco’daki MIT etkinliğinde “Mümkün olan en bilgili ve düşünceli tartışmaları gerçekleştirmek istiyoruz. Konseyle birlikte oturup ne gibi bir politika izlenmesi gerektiğini belirlemek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Haber  Algoritma imaları anlayamıyor, insan muhakemesi şart

Google kendi kurallarını belirlemişti

Google zaten kendi iç yapay zeka prensiplerini belirlemişti. Bunlar, diğer kısıtlamaların yanı sıra Google’ın yapay zeka kullanan silahlar geliştirmesine de engel oluyor. Sekiz üyeli Yüksek Teknoloji Harici Danışma Konseyi’nde, Bath Üniversitesi’nden Bilişim Doçenti Joanna Bryson, eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William J. Burns ve Houston merkezli dron girişimi Trumbull’ın CEO’su Dyan Gibbens bulunuyor.

İlgili Haber  Teknoloji Devlerinin Yapay Zekâ ile Yüz Tanıma Yatırımları

Konsey toplamda dört kez buluşacak. Bu buluşmaların ilki Nisan ayında gerçekleşecek.

Kaynak: Dünya Halleri

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar