Google, Yapay Zekâ ve Müzik Aletlerinde Devrim

İnsan kulağının bugüne kadar hiç duymamış olduğu bir ses tınısı veya müzik aleti var mıdır acaba?

365
365

Teknoloji ile şöyle böyle içli dışlı olan kişilerin aklına gelen ilk cevap “hayır” olmasa gerek. Çünkü yapay zekâ üzerine yapılan araştırmalar bugüne kadar mümkün olduğunu çok da düşünmediğimiz birçok şeyin gerçekleşmesini sağladı. Örneğin Sony, 2016 yılında yapay zekâ tarafından bestelenen ilk şarkı olan Daddy’s Car’ı yayınlamıştı. Google ise geçtiğimiz yaz yapay zekanın sanatta neler yapabileceğinin sınırlarını zorlamayı amaçlayan bir araştırma projesine imza attı ve daha önce hiç duyulmamış müzik enstrümanlarını oluşturmak için yapay zekayı kullandı. Magenta adı verilen araştırma projesinin ortaya koyduklarına göre yapay zekâ, kesinlikle insanların sevdiği tarzda müzik ve sanat icra etmeyi mümkün kılabilir.

Magenta

Magenta projesinde en önemli olarak görülen süreç, öğrenme kısmı. Projenin mimarları, belirli kurallar çerçevesinde bir zekâ inşa eden klasik yapay zekâ yaklaşımları üzerine herhangi bir çaba harcamamışlar. Bunun yerine yinelenen sinir ağları, konvolüsyonel sinir ağları, varyasyonlu yöntemler, çekişmeli eğitim yöntemleri ve pekiştirme öğrenimi dahil olmak üzere birçok farklı makine öğrenimi tekniğini kullanmışlar. Burada şu söylenebilir ki bu makine öğrenimi tekniklerinin her biri farklı birer teknik ve yeni bir şey üretebilmek için örnek olabilmesi adına kullanılmışlar.

Farklı enstrümanların oluşturduğu notalarda yeni sesleri birleştirmek için sinir ağlarını kullanan NSynth algoritması Magenta’nın öğrendiği eğitimlerden bir tanesi. Ayrıca kullanılan SketchRNN algoritması da yine Google’ın “Quick, Draw!” oyunundan milyonlarca çizimle eğitilmiş. Google’ın en yeni müzik algoritması olan Performance RNN ise modern bir otomatik piyanodan kaydedilen klasik piyano performanslarıyla ilgili eğitim almış. Buradaki amaç ise müzisyenlerin kendi müzik eserlerindeki modelleri kolayca eğitebilmeleri, daha sonra ortaya çıkan müzikle eğlenmeleri ve daha da geliştirmeleri olarak ortaya konmuş.

İlgili Haber  Öğrenen ve keşfeden nesiller için önemli adım

Bilgisayar ile yapılan besteleme işlerinde odak, yukarıda da gördüğünüz üzere kodlanmış kurallar kullanmak yerine örnekten öğrenen yani makine öğrenimi yapan algoritmalar üzerine yönelmiş. Ayrıca bu durum bilgisayarların, insan yaratıcılığı için bir ikame teknoloji olarak değil de asistan olarak kullanılmasına daha fazla yönelme sağlamış.

Google Yapay Zekâ ile Nasıl Müzik Yapıyor?

NSynth Super: Bir Araştırma Projesi

Gerçekleştirdikleri Magenta projesiyle dikkatleri çeken Google, Mart 2018’de de geçen yıl geliştirdikleri yazılımın bir fiziki uygulaması olan NSynth Super donanım prototipini tanıttı. Bu sentezleyici, gerçek hayattan gelen normal seslere dayalı olarak ilginç sesler çıkarmak için yapay zekayı kullanıyor. Fakat Google bu ürünü satışa çıkarmış değil. Bunun yerine prototip için gerekli olan donanım ve yazılım bilgilerini Github’da paylaşan Google yetkilileri, böylece herkese kendi versiyonunu yapma imkânı tanımış oldu.

İlgili Haber  Google ve Facebook’tan blockchain hamleleri
Google NSynth Super

Google bu projeden Pixel telefonları ve Home hoparlörlerindeki gibi kâr amacı gütmüyor. Google araştırmacıları bu çalışmayı bir araştırma projesi olarak değerlendiriyorlar. Bu temelde, daha önce üretilen yazılımın özel bir donanım sürümü oluşturulduğunda neler olabileceğini görmek amacıyla ortaya konulmuş. Bundan dolayı da araştırmacılar donanım tasarımlarını ve temelde kullanılan yazılım programını Github’da yayınlamayı ve böylece insanların kendi versiyonlarını oluşturabilmelerini sağlamak istemişler. Yani bir anlamda Google sadece geliştirdiği yapay zekâ yazılımı ile neler yapabileceğini göstermiş oluyor. Bunun ötesinde şimdilik müzik sektöründeki önemli şirketlerle bir araya gelip daha fazlasını yapma gibi bir çaba içerisinde değiller.

Google bu şekilde kâr amacı güden bir ürün yerine teknik olarak neyin mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Aslında Google bu hamlesi ile yapay zekânın kontrol edilmesi mümkün olmayan ve işlerimizi elimizden alan bir teknoloji olmak yerine insanların yaratıcı süreçlerine katkıda bulunan bir teknoloji olarak da görülmesine katkıda bulunmuş oluyor.

Kaynak: İşCep / Medium

 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar