Google’dan Duyunca Yerinizde Duramayacağınız Yapay Zeka Platformu

Yapay zeka teknolojisi şu anda resimlerdeki nesneleri tespit etmek, otomobilleri sürücüsüz sürmek gibi pek çok farklı iş için kullanılıyor. Ancak Google bu sefer yapay zekanın eğlenmek ve dans etmek için kullanıldığı bir platformu kullanıma sundu: Move Mirror.

441
441

Teknolojinin her gün yeni bir adım attığı ve hızla geliştiği şu dönemde makine öğrenmesi ve yapay zekayla pek çok önemli adım atıldı. Yapay zeka teknolojisi şu anda resimlerdeki nesneleri tespit etmek, otomobilleri sürücüsüz sürmek gibi pek çok farklı iş için kullanılıyor. Ancak Google bu sefer yapay zekanın eğlenmek ve dans etmek için kullanıldığı bir platformu kullanıma sundu: Move Mirror.

Move Mirror yapay zekanın daha eğlenceli şeyler için de kullanılabileceğinden yola çıkılarak tasarlanmış bir uygulama. Kameranızı açıyor ve uygulamanın karşısında dans ediyorsunuz ve Google sizi, sizinle beraber aynı hareketleri yapan insanlarla eşleştiriyor.

İlgili Haber  Telefonların Dörtte Üçü Yapay Zeka Sahibi Olacak

Esas olarak eğlence amaçlı tasarlanan Move Mirror, aslında Google’ın görsel hafızaya ilişkin yazılımlarını test ettiği deneysel bir program. 17 farklı vücut parçasına ayrılan veriler, cinsiyet boy veya vücut tipi verileri içermiyor ve ayrıca görüntülerinizi kaydetmiyor.

Kendi blogunda Move Mirror’u tanıtan Google platformu için; “Bu deneyi yapmak için, anahtar vücut eklemlerinin nerede olduğunu belirleyerek görüntülerde ve videolarda insan figürlerini algılayabilen bir model olan PoseNet’i kullandık. Move Mirror, 80.000’den fazla görüntüyü algılayarak en iyi eşleşmeyi bulabilir” diyor. 

XBox gibi oyun konsolları da insanların yaptığı hareketleri algılayarak oyunlarıyla eşleştirebiliyordu ancak bu platformun farkı bu hareketlerin sensörler değil yapay zeka ile algılanması.

İlgili Haber  "Yapay zeka yarın öbür gün nasıl davranacak bilemiyoruz"

Kaynak: Pazarlamasyon

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar