Güney Kore ordusu için Blockchain testi

Güney Kore’de ordu için yapılan satın almalardan sorumlu devlet organı, savunma sektöründe operasyonel verimliliği artırmaya yönelik bir Blockchain projesi için pilot çalışmalara başladı.

171
171

Güney Kore’de ordu için yapılan satın almalardan sorumlu devlet organı, savunma sektöründe operasyonel verimliliği artırmaya yönelik bir Blockchain projesi için pilot çalışmalara başladı.

Savunma Alım Programı İdaresi (DAPA) tarafından hafta ortasında yapılan duyuruya göre, savunmaya ilişkin kurumsal verinin yasadışı yollarla değiştirilmesini önleyen bir Blockchain platformu kurulacak. DAPA’ya bu projede eşlik eden diğer kuruluşlar Güney Kore Savunma Kalkınma Dairesi ile Savunmada Teknoloji ve Kalite Ajansı olarak sıralanıyor.

CoinDesk haberine göre üç devlet organı savunma sektöründe yapılan satınalmaların güvenilirliğini artırmak için ilk tekliflerden son değerlendirmeye kadar tüm satın alma sürecini Blockchain’e taşımayı planlıyor. Ayrıca kurumsal teklif gönderimleri de otomasyona alınarak, geleneksel kağıt evrakların neden olduğu süreç verimsizliği ortadan kaldırılacak.

İlgili Haber  Microsoft Blockchain geliştirme kit’ini yayımladı

Ulusal savunmada Blockchain dönemi başlıyor

DAPA’nın yaptığı açıklamaya göre Blockchain sistemi aynı zamanda satın almalar dışında potansiyel rollere sahip olacak. Ateşli silahlara ilişkin taşıma izinlerinin ve bildirimlerin tek bir yönetim mekanizması üzerinden takibine olanak tanıyarak, savunma şirketleri üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olacak. DAPA Kıdemli Planlama ve Koordinasyon Sorumlusu Kim Tae-gon, savunma sektöründeki kurumsal sistemlerde Blockchain kullanımı ve daha yenilikçi kamu servisleri için bu projenin önemli bir ilk adım olduğunu dile getirdi.

İlgili Haber  Dijital Dönüşümün Dünya Liderleri İstanbul'da Bir Araya Geliyor

Güney Kore’de geçtiğimiz yıldan bu yana farklı devlet organları kendi Blockchain testlerini yapmaya devam ediyor. Eylül 2018’de Kore İnternet ve Güvenlik Dairesi (KISA), kamu sektöründeki Blockchain pilot projelerinin bu yıl iki katına çıkarak 12’ye ulaşacağını duyurmuştu. KISA’ya göre Blockchain’e ayrılan bütçe 2019 yılında 9 milyon doları aşacak.

Kaynak: Blockchain Türkiye

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar