Habercilik Yeni Baştan İcat Oluyor

Yeni içerik tüketme modelinin tamamen çoktan seçmeli ve online olduğu bir dünyada, eskiden her gün sabah, öğle, akşam izlediğimiz haber programlarının akıbetinin ne olacağı ise tam bir soru işareti.

211
211

Dünyanın büyük bir hızla kablolu ve uydu sistemli TV’den çevrim içi yayın yapan medya sağlayıcılarına geçtiği bir gerçek. Özellikle yeni nesil, ebeveynlerinden farklı olarak kendi tercih ettiği içerikleri dilediği zaman izleyebileceği online medya sağlayıcılarına gün geçtikçe daha çok adapte oluyor. 2017 yılının sonunda 22 milyon Amerikalı gencin kablo ve uydu yayınlarını iptal ettirdiği haberi ise bu trendin adeta ispatı niteliğinde. Netflix gibi tüm dünyada 70 milyondan fazla abonesi bulunan global şirketlerin yanı sıra, kendi ülkelerinde faaliyet gösteren yerli medya şirketleri de bu trendi takip etti ve bu sektöre yine online yerli platformlar kurarak geçtiğimiz yıllarda hızlı girişler yaptı.

Yeni içerik tüketme modelinin tamamen çoktan seçmeli ve online olduğu bir dünyada, eskiden her gün sabah, öğle, akşam izlediğimiz haber programlarının akıbetinin ne olacağı ise tam bir soru işareti.

İlgili Haber  Doğan Medya Grubu'nu Demirören satın Aldı

Teknolojinin TV’yi yeni baştan icat ediyor olması, haberciliği de tıklama tuzaklarının ve politik ajandaların olmadığı, çeşitliliğin olduğu ve tamamen yeni nesle uygun yeni bir dönüşüm geçirmeye zorluyor.

Bu konudaki açığı fark eden ve gelecekteki haberciliği şimdiden hayal etmeye başlamış olan bir şirket – Cheddar Inc, bundan 2 sene önce teknoloji, iş dünyası, finans, eğlence ve günlük haber içerikleri üretmekten yola çıkarak tamamen genç nesli hedefleyecek şekilde, yeni bir yayıncılık anlayışı ile kuruldu.

Gün içerisinde 8 saat boyunca canlı yayın yaparak pek çok girişimciyi, CEO’yu , gündem ile alakalı bilinen/sorumlu kişileri ağırlayan ve röportajlar yapan Cheddar’ın ana olayı tamamen canlı bir şekilde takip edilebilir gerçek bilgileri paylaşmak. Canlı yayın sırasında üretilen içeriklerin dikkat çekici başlıklarıyla sosyal medya iletişimi yaparak da vakit ayıran veya ayırmayan herkese bilgiyi eriştirmeyi amaçlayan platformun, markalarla içerik iş birlikleri de mevcut.

İlgili Haber  Spotify’ın podcast hamlesi: Şimdi ne olacak?

Standart reklam modelinden farklı olarak, markalar ile hizmetleri veya ürünleri özelinde ilgili içerikler üreten Cheddar’ın reklam modeline en güzel örnek olarak, bir emlak şirketi sponsorluğunda oluşturduğu ve ev sahibi olmak isteyen gençlerle sektördeki yeni trendleri, mobilya & dekorasyon bilgilerini ve misafir ağırlama ipuçlarını paylaştığı 30 dakikalık haftalık programlarını gösterebiliriz. Geniş bir çerçevede pek çok konuyu ele alan yayıncılık anlayışları ile şuan AmEx, TradeStation, Dunkin’ Donuts gibi farklı sektörlerden markalar ile ilgi çekici içerikler üretmeye başlamışlar bile.

Büyüme modeli olarak hızla başka ülkelere yayılmayı hedefleyen Cheddar’ın ve bu alana sonradan girebilecek başka yerli / yabancı şirketlerin, pek yakında Türkiye’de de yeni nesil habercilik anlayışını başlatması an meselesi gibi gözüküyor.

Kaynak: Pazarlamasyon

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar