Haftanın Dijital Gündem Özeti: #01

27 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

433
433

GİRİŞİM

 • Bizpark Technology Labs kurucusu Emre Balcı, uzun süredir girişim hazırlıklarını sürdürdüğü Uçaksan Aircraft Systems projesi için gün saydıklarını duyurdu. Emre Balcı, tamamen öz sermaye ve yerli teknoloji ile gerçekleşen yatırım için son hazırlıkları yaptıklarını açıklarken Uçaksan’ın, sivil havacılık alanına yeni bir pencere açması hedefleniyor. Projenin önemli ayrıntıları yakında özel röportajla Digital Bursa‘da yayınlanacak.

 • DGN Teknoloji ile Türkiye bilişim sektöründe çok önemli bir ‘data center’ yatırımına imza atan Bursalı genç ve başarılı girişimci Dağhan Uzgur, bu kez “yatırımcılarla startup’ları buluşturan” özgün bir girişimle iş dünyasının karşısına çıktı. Kulüp Holding ismiyle duyurulan yeni projeyle dijital girişimlerle yatırımcılar farklı bir model ile buluşturulacak. Yeni girişim yakında özel bir etkinlikle kamuoyunun karşısına çıkacak. Projeyle ilgili Özcan Yazıcı‘nın Digital Bursa‘da gerçekleştirdiği özel röportajı buradan okuyabilirsiniz…

 • Üniversite öğrencilerinin havacılık alanında yeni fikirler ortaya çıkarmasını sağlamak amacıyla yola çıkılan, insanların ve nesnelerin dünya üzerinde nasıl hareket ettiğini yeniden tasarlamak, gelecek-nesil hava ulaşımının geliştirilmesine ve ulaştırma ekosisteminin evrimine destek olmak üzere hayata geçirilen Airpreneurs programı, başvuruları açıldı. Programa buradan başvurabilirsiniz
 • Türkiye İş Bankası ana desteğiyle hayata geçirilen Workup Girişimcilik Programı‘nın 4. dönemi, seçilen girişimlerle birlikte başladı. Bu döneme toplam 13 girişim kabul edildi.
 • Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından kurulan DreamBU Kuluçka Merkezi, girişimcilere kapılarını açtı. Detaylı bilgi almak ve başvurmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.
 • Dünyanın önde gelen hızlandırma programlarından 500 Startups‘ın Türkiye ayağı 500 Istanbul, 2018 verilerini paylaştı. 2018 yılında 6 girişime yatırım yapan şirket, geçtiğimiz yıllarda yaptığı 31 yatırımla birlikte toplamda yatırım sayısını 37’ye, yatırım tutarını da 120 milyon dolara yükseltti.
 • Dijital Dönüşümü ve Endüstri 4.0 uygulamalarını desteklemek amacıyla Ankara ve Bursa’da öncelikli olarak kurulması kararlaştırılan “Model Fabrika” uygulamasında Bursa ayağında gün sayılıyor. Ankara Model Fabrika açılışı “Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi” adıyla Aralık ayında gerçekleştirilirken, BUTEKOM bünyesinde Demirtaş OSB’de kurulan ve son ayrıntıları gözden geçirilen Bursa Model Fabrikası‘nın da “Uygulamalı KOBİ Verimlilik Eğitim Merkezi” adıyla kısa süre içerisinde açılması bekleniyor. Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) arasında Ocak ayında Model Fabrika için işbirliği protokolü imzalandı. Bursa Model Fabrika Müdürlüğünü özel sektörde önemli deneyimleri olan Engin Üçkardaş yürütüyor.

TEKNOLOJİ

 • Normalde 3D yazıcılar nesneleri basarken, tabaka tabaka lazerle işleyerek üretim yaparlar. Bastığınız nesne ne kadar büyürse bu işlem o kadar uzun sürer. Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları ışık kullanarak çok hızlı bir şekilde 3D baskı yapmanın yolunu buldular. Bu yeni ve farklı devrimsel 3D yazıcı 2.0 versiyonu olarak adlandırılıyor.
 • E-Devlet işlemlerinde mart ayından itibaren yeni bir dönem başlayacak. Mart ayı itibarıyla elektrik, doğalgaz ve GSM operatörlerine abonelik işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilecek.
 • Samsung’un temellerini attığı katlanabilir telefonlar bu yıl kullanıcılar ile buluşacak. Katlanabilir akıllı telefonunu tanıtacak markalardan birisi ve aynı zamanda Samsung’un en büyük rakibi olan, Huawei’nin telefonunun tasarımı ortaya çıktı.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #11

 • Wyoming ABD Eyalet Senatosu, kripto paraları bir varlık olarak tanımlayan ve bankaların kripto gözetim hizmetleri vermelerinin önünü açan bir tasarıyı kabul etti. Tasarı, kripto varlıkları üç kategoriye ayıracak: dijital tüketici varlıkları, dijital menkul kıymetler ve sanal para birimleri. Bununla birlikte tasarı, kripto paraların teminat işlemleri için kullanılmasının da önünü açarak eyaletin para tanımı ile benzer özelliklere sahip olarak tanınmasını sağlayacak.
 • Savunma, havacılık, oyun, bilişim gibi sektörlerde parmakla gösterilen başarıların sahibi olan Türkiye’nin en güçlü teknoloji geliştirme bölgesi olan ODTÜ TEKNOKENT, Bilişim İnovasyon Merkezi’nin kurdelesini kesmeye hazırlanıyor.
 • Samsung‘un yeni aldığı mobil uygulama ismine bakılırsa, gelecekte Galaxy telefonlarınız ünlülerin sesleri ile sizi uyandırabilir. Samsung, Avrupa patent ofisinden Celeb Alarm adlı bir uygulama için marka onayını almış durumda.
 • Online müzik servisi Spotify, abonelerine daha fazla içerik sağlamak ve uygulamayı daha popüler hale getirmek için podcast’lara el atıyor. Şirketten sızan bilgilere göre Spotify, ünlü podcast servisi Gimlet’i satın almak için görüşmeler yapıyor. İki şirket arasındaki satın alma pazarlığının 200 milyon dolarlık ücret seviyesinde sürdüğü de vurgulanıyor.
 • Yapay zeka ve robotik süreç otomasyonu üzerine çalışmalarını sürdüren yazılım şirketi UiPath, Türkiye Genel Müdürü Tansu Yeğen‘i Türkiye, Rusya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İsrail, Litvanya ve Ukrayna’nın bulunduğu 30 ülkeyi kapsayan bölgenin başına getirildi. Bu 30 ülkelik bölgenin merkezi İstanbul seçildi.
 • We Are Social ve Hootsuite‘in her yıl Ocak ayının sonunda açıkladığı “Global Dijital Raporu”na göre 7 milyar 676 milyon dünya nüfusunun 4 milyar 388 milyonu (%57) internet kullanıcısı. Dünya nüfusunun 5 milyar 112 milyonu (%67) ise mobil telefon kullanıcısı. Aktif sosyal medya kullanıcısı 3 milyar 484 milyona (%45), aktif mobil sosyal medya kullanıcısı ise 3 milyar 256 milyona (%42) ulaşmış durumda. Tüm istatistikleri aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

 • Toyota ve Panasonic, otomotiv sektörü için prizmatik batarya üretecek yeni bir şirket kuruyor. 2020’nin sonunda kurulacak şirkette öz sermaye katılım oranı yüzde 51 Toyota, yüzde 49 Panasonic şeklinde olacak. Toyota ve Panasonic iş birliği, prizmatik lityum iyon bataryalar, katı hal bataryaları ve gelecek jenerasyon bataryaların araştırma, geliştirme, ürün mühendisliği, üretim, tedarik, sipariş ve yönetimini içerecek.
 • Davos 2019‘da konuşan Alibaba kurucusu Jack Ma 20 yıllık deneyiminin getirdiği birikimleri genç girişimcilerle paylaştı ve onlara tavsiyelerde bulundu: “Tabii ki Alibaba’yı kurarken korkuyordum ve şüphelerim vardı. Ama şuna inanıyordum: biz kazanmasak da bir başkası kazanacak. Geleceğin uzmanı yoktur, sadece geçmişin uzmanları vardır.”
 • Davos 2019’da konuşan uzmanlar kendi deneyimlerinden ve uygulamalarından yola çıkarak, teknoloji dünyası için bazı önerilerde bulundu. İşte bunlar arasından en çok öne çıkan beş tanesi

 • Türk Telekom ve Huawei, Türkiye’de bir ilke imza attı. Türk Telekom ve Huawei, eğitimde çığır açacak 5G ile sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri için güçlerini birleştirdi. Bu kapsamda şirket 3GPP standartları ile uyumlu 5G test şebekesi üzerinden bulut tabanlı sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kullanım örneklerini başarı ile denedi.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #02

 • Hem Çin’in hem de dünyanın en büyük firmalarından biri olan Tencent, otomotiv sektörüne adım atıyor.
 • Akaryakıt şirketlerinden biri olan Aytemiz Petrol radikal bir kararla kripto paraları kullanmaya karar verdi. Birçok ülkede uygulanan self servis hizmetini de başlatacak olan Aytemiz Petrol, ilk etapta bu hizmet için kredi kartını kabul edecek. Daha sonra nakit ile de hizmet sunumu başlayacak. Aytemiz self servis uygulamasında bir yıl içerisinde Bitcoin ve kripto paraları kabul edebilecek bir noktaya gelinmesi planlanıyor.
 • Google‘ın dijital asistanı Google Asistan, pek yakında yüzünüzü tanıma yeteneğine sahip olabilir! Google’ın yeni özelliğe verdiği isim ise “Face Match” (Yüz Eşleşmesi). Bu özellik sayesinde Google Asistan, cihazınızdaki dijital asistana sesli komut verilmesi halinde komut veren kişinin yüzünü tarayarak belirli sorular için en uygun cevapları verebilecek.
 • Tesla CEO’su Elon Musk, elektrikli araçların zirvesinde oluşan Tesla otomobilllerinin tüm patentlerini erişilebilir hale getirdi. Dünya’yı kurtarmanın yolunun, benzinli araçlardan kurtulmak olduğunu söyleyen Musk, tüm girişimcilere patentlerini kullanmakta özgür olduklarını iletti.

SOSYAL MEDYA

 • Google Plus kapanışını resmi olarak duyurmuştu. Google Plus 2 nisan 2019 tarihinde kapanıyor. Bağlantıda kapatılma ile ilgili detaylı bilgiler yer alıyor. 4 Şubat 2019 tarihinden sonra yeni Google+ profilleri, sayfaları, toplulukları veya etkinlikleri oluşturamayacaksınız.
 • Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Facebook kullanmayı bırakmanın daha iyi hissetmemizi sağladığını gösteriyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan onca skandalın ardından hala birkaç milyar insan Facebook’ta günde ortalama bir saat harcıyor. Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma Facebook kullanmayı bırakmanın daha iyi hissetmemizi sağladığını gösteriyor. Bunun sebebi bağımlılık olabilir.

ETKİNLİK

 • Mert Yazılım‘ın organize ettiği ve Endüstri 4.0 ve akıllı fabrika uygulamalarının konuşulacağı “Fabrikanı Keşfet” başlıklı “Trexa Akademi” etkinliği 7 Şubat 2019’da Bursa Hilton Convention Center’da düzenlenecek. Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi almak ve kayıt olmak için buradan ziyaret edebilirsiniz.
 • BOSİAD, 2019 yılı ile birlikte “Güçlü Türkiye İçin Mesleki Eğitim” başlığı altında ‘BOSİAD Mesleki–Teknik Eğitimi Özendirme Projesi’ni hayata geçiriyor. Proje kapsamında 18 Ocak 2019 tarihinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde özel bir gece düzenlendi.

HAFTANIN KİTABI

 • Makine Platform Kitle

  Yazar: Erik Brynjolfsson Andrew Mcafee
  Yayınevi : Optimist

  “Silikon Vadisi bile yaşadığımız değişimin hızı ve kapsamı konusunda şaşkın. Geride kalmamanın en iyi yolu, pek çoğu bozulmuş olsa da, ayakta kalacak ilkeleri anlamak. Bu kitap, işte o ilkeleri açıklıyor.”
  (Eric Schmidt, Google eski CEO’su, Alphabet yönetim kurulu başkanı) 
  “Şahit olduğumuz dijital devrim, pek çoğumuzu tedirgin edebilir. McAfee ve Brynjolfsson inanılmaz bir güce ulaşan teknolojilerin, kararlarımızı nasıl hiç olmadığı kadar önemli kıldığını gösteriyor. Makine Platform Kitle, bu yeni dünyada yol almaya çalışan liderler için bir yol haritası.”
  (Arianna Huffington, Huffington Post Media Group’un eski yayın yönetmeni)

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar