Haftanın Dijital Gündem Özeti: #02

4 Şubat – 10 Şubat 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

305
305

GİRİŞİM

 • Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu, Ashoka Türkiye, Sosyal İnovasyon İnisiyatifi Derneği, Sürdürülebilir Kalkınma için Yenilikçi Çözümler Derneği, TED Üniversitesi, Mozaik Foundation (Bosna Hersek) ve Social Enterprise UK (İngiltere) ortaklığı ile yürütülecek Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı projesi başlatıyor. İki yıl sürecek projede kapsamında pilot iller arasında Bursa’da yer alıyor.
 • Kadın girişimciler için yatırıma hazırlık hızlandırma programı olan ve bu yıl Türkiye İş Bankası ile Farplas destekleriyle 3. senesine giren Arya Hızlandırma Programı’nda (ARPC) başvurular açıldı. En az 2 senedir faaliyette olan, cirosu olan, şirketini belli bir yere getirmiş ve daha ileri götürmek isteyen kadın girişimciler programa kabul ediliyor. ARPC’nin 2019 başvuruları 1 Şubat itibariyle açıldı. Son başvuru tarihi ise 1 Mart. Program, kadın girişimcilere 6 haftalık yatırım almaya yönelik eğitim, mentorluk ve koçluğun yanı sıra, birçok yatırımcıdan geri bildirim alma fırsatı sağlıyor. 
 • TÜSİAD’ın 2011 yılından beri düzenlediği üniversite öğrencilerine yönelik bir girişimcilik programı olan “Bu Gençlikte İŞ Var!” programında 2019 eşleşmeleri açıklandı. Program ile TÜSİAD, üniversite öğrencilerinin girişimciliğe ilişkin farkındalığını artırmayı ve gençlere girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak sunmayı amaçlıyor. Program ile üniversite öğrencilerine, yenilikçi bakış açısı ve girişimcilik yetkinliği kazandırmak amacıyla eğitimden networkinge, kuluçkadan mentorluğe kadar her türlü desteği sağlanıyor.
 • Sürücüsüz araç girişimi Aurora, Amazon’dan yatırım aldı. A serisinde 90 milyon dolar yatırım alan Aurora, B serisinde de hız kesmeden önemli yatırımcıları arkasına almaya devam ediyor. Sequoia’nın liderlik ettiği, Amazon ve T. Rowe Price Associates’ın katılım gösterdiği B serisi yatırım turunda 530 milyon dolar topladı.
 • Türkiye, Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinde yatırım yapan girişim sermayesi fonu Revo Capital, 6 Şubat’taki Portföy Günü’nde ve 7 Şubat’taki ‘Global Büyüme İçin Köprüler Kurmak’ başlıklı etkinlikte, girişimcileri yerli ve yabancı yatırımcılarla İstanbul’da bir araya getirdi.
 • IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü olarak Yıldız Teknopark işbirliği ile “Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla 11.sini düzenlediği Yıldızlı Projeler Yarışması proje alımlarına 14 Ocak 2019 tarihinde başladı. Yıldızlı Projeler Yarışması’na başvurmak için yapmanız gereken tek şey https://www.yildizliprojeler.com/ adresindeki başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmak.
 • International Data Corporation (IDC) analistleri tarafından hazırlanan 2019 IDC Türkiye Öngörüleri raporu yayınlandı. IDC Türkiye Öngörüleri raporuna göre ekonomideki bazı belirsizliklere rağmen dijitalleşme tüm kurumlarda önemli yatırımlarla sürüyor.
  Rapora göre 2019 yılı içinde Türkiye’de kurumların gerçekleştireceği bilişim ve iletişim teknolojisi harcamalarının 17,1 milyar Amerikan Doları büyüklüğüne ulaşması öngörülüyor.
 • Türkiye Girişim Ekosistemi 2018 verileri açıklandı. 2018 yılında 100 girişime toplamda 59,2 milyon dolar yatırım gerçekleştirilirken, 400 bin dolar ön tohum, 17.7 milyon dolar tohum, 2.2 milyon dolar ileri tohum, 5.4 milyon dolar Seri A, 14.2 milyon dolar Seri B, 6.3 milyon dolar Seri C ve 4.6 milyon dolar ise Seri D yatırım yapıldı.
 • Enterprise Europe Network, kısaca EEN: 66 ülkede 600’den fazla üye kurumda çalışan 3000’in üzerinde uzmanıyla uluslararası işbirliği kurmak isteyen KOBİ’lere ve araştırmacılara hizmet eden Dünya’nın en büyük destek ağı. Firmaları uluslarasılaşma, ithalat, ihracat, uluslararası iş birlikleri, konularında bilgilendirip, inovasyon ve Ar-Ge altyapılarını geliştirip firmaların ülkeler arası pazarda rekabet edebilirliklerini arttırmak amacıyla kuruldu. Birçok firmanın değerini anlamadığı ya da henüz keşfetmediği Avrupa İşletmeler Ağı’nda siz de işletmenize ait bir profil oluşturabilirsiniz. Avrupa İşletmeler Ağı Doğu Marmara Konsorsiyumu (East Marmara Network)
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #01

TEKNOLOJİ

 • Teknoloji ve dijitalleşme gelişip yaygınlaştıkça siber saldırılara karşı güvenlik önemleri de daha büyük önem kazanmaya başladı. Peki, bu güvenlik önlemleri kapsamında neler yapmalısınız? Bilgisayar ve akıllı telefonlarda kişisel verilerinizi nasıl koruyabileceğinizi, buradan inceleyebilirsiniz…
 • Dünyayı nesnelerin interneti kurtaracak. Başını nesnelerin internetinin ve makine öğrenmesi çözümlerinin çektiği bilişim ve iletişim teknolojileri, küresel karbon emisyonunu 2030 yılı itibarıyla yüzde 20 azaltma potansiyeli taşıyor. Bu çözümlerin aynı dönemde elektrik giderlerini 1,2 trilyon dolar, yakıt giderlerini 1,1 trilyon dolar azaltması bekleniyor.
 • Blockchain 2019’da ana akım haline gelecek. Blockchain teknolojisinin 2019 yılında ana akım haline gelecek olmasının en büyük nedenini devlet tarafından gelen teşviklere bağlayabiliriz. Birçok hükümet, bu teknolojinin benimsenmesi ve anlaşılması için çalışmalarına devam ediyor.
 • Robotların dünyayı ele geçirmesi için henüz erken olabilir ama mekanik kuzenlerimiz bu hedeflerine ulaşmak için ciddi gelişmeler kaydediyor. Science Robotics editörleri tarafından seçilen 10 gelişme son dönemde robotların katettiği mesafenin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.
 • 3B baskı teknolojisinin kullanım alanları ve kullanıcı kitlesi giderek genişliyor. Biyonik göz, elektrikli motosiklet, pasta kalıbı, moda tasarımı, köprü ve hatta ev yapımında 3B baskı kullanıldığını görmek mümkün. Ancak bu teknoloji için hız halen önemli bir sorun. Katman katman baskı ve malzemeyi hızlı bir şekilde ısıtma gibi çözümler hızı bir parça artırsa da ana akım uygulamalarda kullanılmak için henüz çok yavaş. Replicator adlı yeni 3B yazıcı ise bu hız sorununu ortadan kaldırmayı vadediyor.

FİNANS

 • Lloyds’tan açık bankacılık hamlesi. İngiltere’nin önde gelen bankalarından Lloyds da açık bankacılık akımına katılıyor. Banka artık müşterilerinin tek bir ekrandan farklı bankalardaki hesaplarını da görüntülemesini sağlayacak.
 • Albaraka Türk, KOBİ’ler için “POS”, KOBİ’lerin müşterileri için ise “Cüzdan” uygulamasından oluşan Türkiye’nin ilk yapay zeka destekli kolay ve hızlı ödeme platformu ALNEO’yu geliştirerek hayata geçirdi.
 • Türkiye İş Bankası’nın, yapay zeka teknolojisine dayalı ve aynı zamanda doğal dil işleme yeteneğine sahip kişisel asistanı Maxi, İşCep’ten sonra Maximum Mobil uygulaması içinde de müşterilerin kullanımına sunuldu.

SAĞLIK

 • Tıpta yapay zekâ kullanımı efsane olmaktan çıktı. Yapay zekâ hayatımızın her alanında olduğu gibi sağlıkta da devrim yaratıyor. Artık her alanda doktorların en büyük yardımcısı, algoritmalar, makine öğrenimi sistemleri ve becerikli robotlar… Eric Topol’un Nature Medicine dergisinde yayınlanan makalesine göre, gelecekte uzman doktorlardan ilkyardım görevlilerine dek sağlık sektöründeki herkes yapay zekâ teknolojisini kullanacak.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #09

PAZARLAMA

 • Tüketici hızlı tüketim ürünleri için marketten önce e-ticaret sitelerine gidiyor. Dijital pazarlama platformu SEMrush’ın hızlı tüketim malları (FMCG) sektöründe gerçekleştirdiği analizin sonuçlarına göre, son iki yılda kahveden, şekere tuvalet kağıdından çöp poşetine birçok kalemde alışveriş e-ticaret sitelerine yöneldi.

EĞİTİM

 • Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı işbirliği protokolüyle mesleki ve teknik eğitimde seferberlik başlattı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Biz artık mesleki ve teknik eğitim önemlidir, demekten vazgeçiyoruz. Bunun ötesinde icraat anlamında yeni bir dönemi hep birlikte şahlandırmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde meslek okullarında okuyan çocuklarımız için çok farklı müjdelerimiz olduğunu göreceksiniz” dedi.

ETKİNLİK

 • BtcTurk ana sponsorluğunda ve Blockchain Türkiye Platformu’nun konuşmacı desteği ile, 29 Şubat 2019 Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşecek Blockchain Talks, Blockchain alanında uzman isimleri bir araya getirecek. Etkinli detayları, program ve detaylar için: Blockchain Talks
 • TrexAKADEMİ, “Fabrikanı Keşfet” organizasyonu 7 Şubat’ta Bursa Hilton Convention Center’da gerçekleştirdi. Dijital Dönüşüm, Endüstri 4.0, Sanayi 4.0, Akıllı Fabrikalar, Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti gibi konularını kapsayan MES Sistemlerini deneyimlemiş ve yüksek verimlilikler sağlamış olan sektör temsilcilerinin katıldığı etkinlik yoğun bir katılıma sahne oldu. Etkinliğe gösterilen ilgi şirketlerin, kurumların, teknoloji ve dijital dönüşüm süreçlerine ilgisinin önemli ölçüde arttığı gösterdi.
 • Türkiye’deki ilk Kurumsal Blockchain Hackaton’u, İstanbul’da gerçekleşecek. 23-24 Şubat’ta Blockfellow tarafından gerçekleştirilecek olan bu etkinlikte ilgili firmalar ve bu alanda yeteneği olan öğrenciler buluşacak.

HAFTANIN KİTABI

New York Times’ın en çok satanlar listesindeki Olanaksızın Fiziği (Physics of the Future) kitabında, önümüzdeki yüzyılın baş döndürücü, kışkırtıcı ve neşelendirici bir görünümünü, geleceği laboratuarlarında şimdiden icat eden, dünyanın en iyi üç yüzden fazla bilim insanıyla yaptığı görüşmelere dayanarak bize anlatıyor. Sonuç, tıpta, bilgisayarlarda, yapay zekayada, nanoteknolojide, enerji üretiminde ve uzay yolculuğunda devam edegelen devrimsel gelişmelerin, en otoriter ve bilimsel olarak hatasız bir tasviri.

Michio Kaku, başından sonuna kadar, sert ve soğuk bilimsel prensipleri aydınlığa kavuşturuyor, belli başlı teknolojilerin büyüyebilme oranlarını, ne kadar ileriye gidebileceklerini ve onların nihai limitlerini ve risklerini sorguluyor. 2100’e giden yıllara heyecan uyandıran bir bakış fırlatmak için çok büyük miktarda bilgiyi bir araya getiren Geleceğin Fiziği, önümüzdeki yüz yılın nefes kesecek bilimsel devrimlerinin içine doğru heycanlı, harikulade bir yolculuk sunuyor.

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar