Haftanın Dijital Gündem Özeti: #03

11 Şubat – 17 Şubat 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

95
95

GİRİŞİM

 • 2009 yılında kurulan Polonya merkezli sesli kitap platformu girişimi Audioteka, Türkiye pazarına giriş yaptı. Türkiye’de şu ana kadar 20’yi aşkın yayıneviyle işbirliği yapan platform, bunun yanı sıra 1800 civarında İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça sesli kitabı kullanıcıların beğenisine sundu.
 • Dünya Melek Yatırım Forumu, 17-19 Şubat’ta İstanbul’da yapılacak. Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF) Başkanı Baybars Altuntaş, İstanbul’da düzenlenecek forumun, bu yıl ilk kez start-up’lara küresel yatırım fonu arama imkanı sağlayacağını belirterek, “18 ülkeden 50 girişimci, 6’şar dakika süreyle yatırımcılara ana sahnede sunumlarını gerçekleştirecek.” dedi.
Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF) Başkanı Baybars Altuntaş
 • İTÜ ARI Teknokent liderliğinde, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle, Türkiye’nin fikirden ürüne dijital süreçlerle yürütülen en kapsamlı dijital üretim merkezi İTÜ Magnet Fab | Tridi, kapılarını açtı. Üniversite – sanayi iş birliğinin en başarılı örneklerinden biri olacak olan İTÜ Magnet Fab | Tridi’de bir yıl sonunda 1000’den fazla prototipin çıkması, 50’den fazla endüstriyel tasarım projesinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.
 • E-ticaret şirketlerinden Hepsiburada, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında, 17 binin üzerindeki iş ortağını yurtdışı pazarlarına açan “Kolay İhracat” modelini hayata geçirdiğini duyurdu. Şirket, ayrıca e-ihracat odağında yaptığı çalışmaları paylaştı.
 • Türk Telekom’un girişim hızlandırma programı Türk Telekom PİLOT’un 7. dönemi için girişim başvuruları açıldı. PİLOT’un yeni döneminde programa kabul edilen her ekibe 125 bin TL nakit desteğinin yanı sıra, geniş mentor ve yatırımcı ağına erişim, ofis alanı, teknoloji altyapısı gibi birçok imkan sunuluyor. Şehir dışından katılan ekipler de konaklama imkânından faydalanabilecek. Türk Telekom PİLOT’a 4 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında bu bağlantıdan başvurabilirsiniz.

 • Faaliyetlerine 2013 yılında başlayan ve portföyünde Onedio, Sinemia, Paraşüt, Foriba, Zizoo gibi şirketler bulunan Revo Capital, 66 milyon dolarlık hacme sahip ilk fonun ardından 60 milyon Euro’luk ikinci fon için hazırlıklara başladı.

DİJİTAL PARA

 • Kripto para birimleriyle ödeme kabul eden işletme sayısı her geçen gün artıyor. Çeşitli perakende mağazalar ve restoranlar da bu şekilde ödeme almaya başladı. Kaspersky Lab tarafından yayınlanan rapor her on kişiden birinin kripto parayla alışveriş yaptığını gösteriyor.
 • Norveç’in özerk şehirlerinden birisi olan Liberstad, şehir hizmetleri ve işçi ücretlerinin ödenmesi için City Coin’i resmi para birimi olarak kabul etti. Böylece dünyanın kripto para tabanlı ödeme sistemine geçen ilk şehir ünvanını kazandı.

TEKNOLOJİ

 • Google bedava internet çağını başlatıyor. İlk etapta Meksika, Tayland ve Hindistan gibi ülkelerde başlatılan Google Station projesinin bir sonraki durağı Filipinler oldu. Google bu hizmet sayesinde, ülke genelindeki 50 farklı Wi-Fi noktasından bedava internet dağıtacak. Google’ın bu hizmeti Türkiye’de de başlatıp başlatmayacağı merak konusu…
 • Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) Kurucusu Halil Aksu, yapay zeka teknolojilerinin iş yapış şekilleri ve süresini, bildiğimiz iş tanımlarını ve hatta organizasyon yapılarını değiştirdiğini, iş dünyasının kurallarını yeniden yazdığını aktardı. İş dünyasının şimdiden bu değişime ayak uydurması gerektiğini ifade eden Aksu, özellikle üst düzey yöneticilere bu noktada önemli görevler düştüğünü aktardı.
 • Dünya’daki paranın %90’ından fazlası artık dijital ortamda bulunuyor. Türkiye, stratejik konumu nedeniyle yeni teknolojileri benimserse dünyanın finansal teknoloji merkezi değeri taşıyor. Bunun için ülkede yaşayan herkesin bilmesi gereken şeyler var. Peki nedir bu “finansal teknoloji”, ne işe yarar?
 • Apple, kullanıcılarının ücretsiz olarak orijinal içerik ve diğer dijital medya servislerine abone olabilmesi için bir video platformu tanıtmaya hazırlanıyor. Netflix ve Hulu’nun katılmayacağı neredeyse kesin olan “Kanallar” isimli platforma HBO’nun dahil olabileceği konuşuluyor.
 • Skydio Kaliforniya merkezli bir girişim ve geliştirdiği dronelarla teknoloji dünyasında ses getiriyor.” Skydio R1” adıyla piyasaya sürdükleri drone 4 yıllık bir çalışma sonucuyla ortaya çıkmış ve yapay zekanın drone dünyasıyla buluşmasında önemli bir yeniliğe imza atıyor.
 • General Motors geçtiğimiz yıl duyurduğu elektrikli bisikletlerini ön siparişle satışa sundu. Ariv Meld modeli 3 bin 200, Ariv Merge modeli 3 bin 800 Dolar.
 • Yapay zeka araştırmaları yapan ABD merkezli OpenAI kuruluşu, yeni geliştirdiği bir yapay zeka modelini ‘çok başarılı olduğu ve kötü niyetle kullanılabileceği’ gerekçesiyle kamuoyuna açıklamaktan vazgeçti. GPT2 isimli yapay zeka, üslup ve kalite açısından son derece zengin metinler üretebiliyor. Araştırmacılar ise bu teknolojinin yalan metinler, özellikle de yalan haberler yaymakta kullanılmasından endişelendikleri için araştırmalarının ayrıntılarını açıklamama kararı aldı.
 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) internette adil kullanım kotasını (AKN) kaldırmasının ardından yeni paket fiyatları da netleşmeye başladı. Türk Telekom’un BTK onayına gönderdiği tarifeye göre, adil kullanım kotalı internet kullanan 1 Nisan’a kadar limitsiz hizmet alacak. Ancak o tarihten sonra paketi “kotasında duran”a dönüşecek. Yani kotayı geçerse interneti kesilecek.

 • İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nün, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) iş birliğiyle hayata geçirdiği konferansta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Öngörülerimize göre bulut bilişim, 2022 yılına kadar Türkiye’de 130 binden fazla kişiye yeni iş imkânı sunacak” dedi.
 • Nvidia genelde ekran kartlarıyla tanınsa da derin öğrenme ve yapay zeka konusunda da ciddi çalışmaları olan bir firma. Firmanın geliştirip insanlığa sunduğu son teknoloji ise yüz oluşturma yapay zekası oldu. Nvidia’nın yeni sitesi thispersondoesnotexist.com’da yapay zeka tarafından yaratılmış, gerçekte olmayan insanların portre fotoğrafları bulunuyor.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #10

ŞİRKETLER

 • Türkiye’nin savunma sanayisi şirketlerinden ASELSAN, yurt içindeki iştiraklerine yenisini ekledi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, ASELSAN, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, akıllı otonom sistem yazılımları, derin öğrenme, görüntü ve sinyal işleme gibi teknoloji alanlarında çalışan Ankara merkezli BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri’nin (BİTES AŞ) yüzde 51 hissesini satın aldı.

KAMU

 • Merkezi yönetime bağlı harcama birimleri, 1 Mart’tan itibaren elektronik fatura kullanmaya başlayacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca, iş süreçlerinde elektronik belge kullanılmasına yönelik çalışmalarda yeni bir adım daha atıldı. Kamu harcama süreçlerinde e-fatura kullanımı için gerekli altyapı tamamlandı.

SİBER GÜVENLİK

 • Siber Savunma Uzmanı Yılmaz Değirmenci, yapay zekanın ülkelerin silahlı kuvvetlerine etkileriyle ilgili olarak, “Robot teknolojisi, özellikle insansız hava aracı teknolojisiyle de birleşince, bildiğimiz anlamdaki konvansiyonel savaşın tamamen değişmesine neden olacaktır. Bir ülkeye yönelik gerçekleşecek olası bir siber saldırının getireceği kaos ve felaket, klasik bombadan çok daha etkili olacaktır” diye konuştu. İşte Değirmenci’nin uyarılarının ayrıntıları
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #08

AKILLI ŞEHİR

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen World Cities Congress Istanbul’19 kapsamında, akıllı şehir proje ve fikirleri için bir yarışma yapılacak. World Cities Congress Istanbul’19 (WCC 19) etkinliği kapsamında düzenlenen yarışmaya 20 Şubat 2019 tarihine kadar katılmak mümkün. Yarışmanın şartnamesi için buraya, başvuru için de buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz…

ETKİNLİK

 • Boğaziçi Bilişim Kulübü Compec tarafından düzenlenen ve yeni teknolojilerin konuşulacağı Boğaziçi TechSummit’19 1-3 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek. TechSummit’19 kapsamında, robotlarla tanışma, drone’larla testler, VR ve AR gözlükleri ile başka dünyaları keşfe çıkma, yapay zeka ve trendler, dijital pazarlama, etik hacker olma, havacılık ve uzayda gelecek, türkiye’deki yüksek teknoloji startupları, iş birlikçi robotlar, drone teknolojileri başta olmak üzere birçok konu zirvemiz boyunca alanında uzman kişilerce derinlemesine işlenecek. Ayrıntılı bilgi ve kayıt olmak için: https://bountechsummit.com
 • TEKNOFEST 2019 için geri sayım başladı. İstanbul Havalimanı’nda geçen yıl ilki yapılan TEKNOFEST, bu sene 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek. 19 farklı kategoride teknoloji yarışmalarının yapılacağı festivalde 2 milyon liranın üzerinde ödül dağıtılacak. Geçen yıldan farklı olarak bu yıl uçan araba ve yerli motor kategorilerinde de yarışmalar düzenlenecek.

 HAFTANIN KİTABI

Daha Yeni Başlıyor

 • Yazar: Faruk Eczacıbaşı
 • Yayınevi: Koç Üniversitesi Yayınları

 

Geriye dönüp baktığımızda, her şeyin buhar makinesiyle başlamış olduğunu görüyoruz – yeryüzünde yaşayan bir tür olarak insan, bu buluşla birlikte 18. yüzyılın son çeyreğinden itibaren sürekli hızlanan ve kendisini diğer türlerden kesin olarak ayıran bir sürece girdi. 21. yüzyılın ilk çeyreğinde her iki günde bir, insanlık tarihinin başlangıcından 2003’e kadar üretilmiş toplam bilgi miktarı kadar bilgi üretiliyor. 2013’te 4,4 zettabayt (trilyon gigabayt) bilgi üretilmişken, 2020’de bu rakamın 44 zettabayta çıkması bekleniyor.

Bu durum, miktar ve hız olarak baş döndürücü elbette, ama bunun da ötesinde, ortaya çıkan karmaşıklık düzeyi üzerine düşünmek gerekiyor; bu karmaşıklık son derece önemli sonuçlara yol açıyor ve bu sonuçların hepsi birbirine bağlı. “Geleceğin dünyası”nın peş peşe üzerimize gelen eşiklerinden geçiyoruz, hatta sürekli olarak eşikte yaşadığımızı söylemek mümkün. Yeni olana alışma fırsatı bulamadan daha da yenisi geliyor. Bu anlamda hiçbirimiz artık “bu dünyanın yerlisi” değiliz, hepimiz yeni gelmiş, çevresine uyum sağlamaya çalışan göçmenleriz.

Faruk Eczacıbaşı, Daha Yeni Başlıyor’da kendi kişisel deneyimlerinden, Eczacıbaşı Holding’in “kompüter” serüveninden, Türkiye’nin geçirdiği dönüşümlerden ve dünyadaki son gelişmelerden yola çıkarak, her gün daha büyük bir ivmeyle hayatımıza giren teknolojik gelişmelerin getirdiklerini ve götürdüklerini inceliyor, gelecekte dünyayı iyisi ve kötüsüyle nelerin bekliyor olabileceğini tartışıyor. Daha Yeni Başlıyor, bu alanda yazılmış en kapsamlı, en dengeli ve en anlaşılır kitaplardan biri.

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar