Haftanın Dijital Gündem Özeti: #05

25 Şubat – 3 Mart 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

224
224

GİRİŞİM

 • KOSGEB, sanayide dijital dönüşüme yönelik önemli bir adım attı. Akıllı dijital teknolojileri destekleme kararı alan KOSGEB, KOBİ Gelişim Destek Programı’nın (KOBİGEL) “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temalı yeni çağrısına çıktı.
 • Teknoloji odaklı yeni fikirlerin desteklenip geliştirilmesi amacıyla Kuveyt Türktarafından hayata geçirilen Lonca Girişimcilik Merkezi’nde dördüncü dönemin başvuruları alınmaya başladı. Lonca Girişimcilik Merkezi’ne Genel ve FinTech olmak üzere iki ayrı kategoriden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru: loncagirisim.com
 • Yerli sosyal girişimlerimizden Otsimo; T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell iş birliğiyle hayata geçirdiği “İçimdeki Hazine” projesiyle Türkiye’deki tüm otizmli çocuklara hak ettiği eğitimi ücretsiz olarak veriyor.
 • Ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü şirketlerinden Cardtek, yeniden yapılanma sürecinde büyük değişikliklere gidiyor. Şirket, bundan böyle “PayCore” adı altında global bir finansal teknoloji şirketi olma hedefiyle faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek. Şirket, 2016 yılında MV Holding ve Revo Capital’den aldığı yatırımın yanı sıra 2018 yılında MT Grup ile yeni bir ortaklığa imza atmıştı.

TEKNOLOJİ

 • Vestel, 25 Şubat – 28 Şubat 2019 tarihleri arasında İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (Mobile World Congress – MWC) altıncı kez yerini aldı. Venus’ün ‘yeni modeli V7’yi ilk kez tanıtan ve üst segment model Venus Z30’un satışa çıktığını duyuran Vestel, Google ile yaptığı iş birliği ile de Android Pie işletim sistemi TV’lerin Vestel City’de üretileceğini müjdeledi.
 • MIT’de geliştirilmiş olan Cheetah 3 adlı robotun küçük versiyonu Mini Cheetah, gelişimine devam ediyor. Birkaç gün önce MIT’nin resmi YouTube kanalından yayınlanan yeni bir video, Mini Cheetah’ın ters takla atabildiğini gözler önüne serdi.
 • Sağlık bilimi dünyası 5G‘ye itiraz etmeyi sürdürürken, yeni bir isim ciddi sağlık endişelerini dile getirdi. Washington State Üniversitesi Biyokimya ve Temel Sağlık bilimleri profesörü Martin L. Pall, “tek bir biyolojik test yapmadan on milyonlarca 5G anteninin kurulmasının, Dünya tarihindeki en aptalca fikir” olduğunu söyledi.
 • Dünya ülkeleri 5G teknolojisine geçmeye hazırlanırken ABD Başkanı Donald Trump bu teknolojiyi şimdiden geride bırakmış gözüküyor. ABD Başkanı gönderdiği bir tweet sırasında 5G’nin yanı sıra 6G’yi de ABD’de “en yakın zamanda” görmek istediğini açıkladı.
 • Dünyanın en büyük havacılık şirketi Boeing, gelecek için korkutan insansız savaş uçağı modelini görücüye çıkarttı. İşte bu hava aracı hakkında bilinmesi gerekenler. İnsansız olduğu için bir “drone” olarak da geçen bu hava aracı, hava savunma ve saldırı sistemlerinin geleceğini oluşturuyor.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #06

 • Vatandaşlarını belli bir sosyal puan ile değerlendiren Çin’de sosyal kredi puanı düşük olanlar trene binemeyecek. Bu yüzden Çin’de kriterleri karşılamayan 23 milyon kişi toplu taşımadan men edildi. Büyük bir distopyayı andıran Çin, daha da ileri giderek her vatandaşı için farklı bir vatandaşlık dosyası oluşturuyor. Projenin 2020 yılında bitirilmesi bekleniyor.

BLOCKCHAIN

 • Küresel danışmanlık firması KPMG’nin yaptığı bir araştırmaya göre profesyonel yçöneticilerin yüzde 48’i blockchain teknolojisinin, gelecek üç yıl içinde, iş yapış şekillerini değiştireceğini düşünüyor.
 • Almanya hükumeti, 2019 ortasına kadar ülke için bir Blockchain ve kripto para stratejisi getireceğini açıkladı. Ayrıca Almanya, Rusya gibi diğer ülkelerin kararlarını takip ederek kendi ülkelerinde Bitcoin ve kripto para biriminin geçerliliği ve durumu hakkında net düzenlemeler yapmayı planladığını duyurdu.
 • Casual Hoteles, müşteri ödemelerini Bitcoin şeklinde almaya yönelik bir pilot uygulama başlattı. Zincir, İspanya, Madrid, Valencia, Lizbon ve San Sebastian da dahil olmak üzere çeşitli yerlerde oteller işletiyor.

SOSYAL MEDYA

 • LinkedIn canlı yayın testlerine ABD’deki sınırlı sayıda kullanıcı ile başladı. Özellik, LinkedInakışında videolarınızı canlı olarak yayınlamanıza izin verecek. Konferanslar, ürün lansmanları ya da canlı videoların vazgeçilmezi olan soru-cevap formatında birçok canlı video görmeye başlayacağız gibi…
 • İstanbul Ekonomi Araştırma’nın Marketing Türkiye için gerçekleştirdiği “Adayların Sosyal Medya Etkileşimleri Araştırması” seçime tam gaz hazırlanan adayların hem sosyal medya karnelerini ve hem de bu mecrada ne kadar var olabildiklerini gözler önüne seriyor.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #04

ETKİNLİK

 • Uluslararası STEM Eğitim Zirvesi 4 Mart’ta Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak. Zirveye alanında uzman isimlerin yanı sıra, dünyaca ünlü robot Sophia da katılacak. Türkiye’nin STEM alanında geleceğin en iyi uygulama merkezlerinden biri haline getirilmesi vizyonuyla, UNESCO, INTED ve MEKTEBİM iş birliğiyle Türkiye’ye kazandırılan projede hedef, Türkiye’nin STEM eğitiminde bir rol model olması.

HAFTANIN KİTABI

Mahremiyet-Dijital Toplumda Özel Hayat

Yazarı: Eirik Lokke

Yayınevi: Koç Üniversitesi Yayınları

Bir gün uyandığımızda, özel yaşam hakkının yok olduğunu görme tehlikesi var mı? 5 Haziran 2013’te, NSA çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı bilgilere dayanarak The Guardian’da yayımlanan bir makale, gözetleme toplumunun artık distopik bir gelecek olmaktan çıktığını gösteriyordu. Peki, biz bu gerçeğin ne kadar farkındayız? İçerdiği sorunların ve yol açtığı sonuçların bilincinde miyiz?

21. yüzyılda artık, devletlerin resmi kurumlarının, sosyal medya şirketlerinin, bankaların vb. sunduğu dijital hizmetlerin tüketicileriyiz. Uluslararası terörizm tehdidinin yol açtığı korkunun tehlikeli yoldaşlığı, ülke güvenliğini öne sürerek izleme yapılmasına anlayış gösterme tutumuna yol açmıştır. Üstelik, özel yaşam hakkınızı korumak amacıyla, yaşamın tüm devrelerine sızan bu dijital ağların dışında analog bir yaşam sürmeye kalkmanın sonucu daha fazla dikkat çekmek olabilir; çünkü elektronik iz bırakmamaya çalışmak bir dolu angaryayı göze almak demek.

Mahremiyet: Dijital Toplumda Özel Yaşam, yeni teknolojilerin özel yaşamımızı nasıl doğrudan tehdit ettiğini açıklıyor. Kişisel verilerimizin kaydedilerek hem istihbarat örgütleriyle paylaşılması hem de ticari şirketlere pazarlanması sonucunda ihlal edilen özel yaşamımızı daha iyi koruyabilmek için ne tür yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu; hem mahremiyetin önemseneceği hem de faydalı dijital araçların ve hizmetlerin gelişmesini sağlayacak bir dengenin nasıl kurulacağını ele alıyor.
Eirik Løkke, bağımsız bir think tank olan Civita’da danışman olarak çalışıyor.

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar