Haftanın Dijital Gündem Özeti: #04

18 Şubat – 24 Şubat 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

292
292

GİRİŞİM

 • Mobil ticarette dünyanın en hızlı teslimat yapan uygulaması Getir, yeni girişimi ‘GetirYemek’ ile yemek siparişi sektörüne adım attı. Kişiye özel hizmet ile yemek siparişi sektörüne yeni bir soluk getiren uygulama, yemeğin daha kısa sürede kullanıcılara sıcak teslim edilmesini hedefliyor.
 • İngiliz Marks & Mann’in Türkiye’nin en büyük platformlarından birisi olan Sahibinden.com’a 4,8 milyar dolar teklif ettiği iddia edildi. Görüşmeleri devam eden satış işlemi gerçekleşirse bu şimdiye kadar yapılan en büyük satış olacak.
 • Bilgi toplumuna dönüşüm yolunda önemli çalışmalar yürüten Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ile gelişmiş analitik ve yapay zekada dünya lideri olan yazılım devi SAS, Türkiye Dijital Zekasıyla Kalkınacak sloganıyla “Dijital Teknoloji Geliştiriciler” projesi kapsamındaki işbirliklerini duyurdular.

 • Esas Ventures’ın yatırımcıları arasında olduğu dijital eczane girişimi Alto Pharmacy, CB Insights ve New York Times iş birliği ile yapılan araştırmada “Geleceğin 50 Unicorn* Girişimi” arasında yer aldı. Silikon Vadisi’nde bulunan bir dijital eczane girişimi olan Alto Pharmacy, reçeteli ilaçları tüketicilerin evine aynı gün iletiyor ve her seferinde reçete almak için doktora gitmek yerine, doktorun zamanı gelince ilacı yazılım üzerinden onaylayıp kişinin evine gönderebilmesini sağlıyor.

SOSYAL MEDYA

 • İngiliz Parlamentosunun Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komisyonunun “dezenformasyon ve yalan haber” başlıklı raporunda, Facebook ve benzeri sosyal medya platformlarının başkalarını taciz, nefret propagandası ve yalan haber yaymak için kullanıldığına işaret edilerek, ilgili şirketlerin de bu tür eylemleri engellemek konusunda gönülsüz davrandığı kaydedildi. Sosyal medyaya yönelik yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve yasal süreci başlatıp takip edecek bağımsız bir kurumun oluşturulması istenen raporda, “Facebook gibi şirketlerin ‘dijital gangster’ gibi davranıp kendilerini hukukun dışında görmelerine izin verilemez.” ifadesi yer aldı.
 • Türkiye’de mobil oyun sektörünün değerli firmalarından olan Peak Games, yayınladığı reklamla bir anda ülkenin gündemine oturdu. 41 televizyon kanalında eş zamanlı olarak yayınlanan reklam, Twitter’da ve sözlük sitelerin de en çok konuşulan konular arasına girdi. Ancak ertesi gün ses getiren bu reklam filminin orjinal olmadığı, başka bir reklamdan “çalıntı” olduğu ortaya çıktı. Peak Games özür dileyerek tüm reklamları yayından kaldırarak, ajansına dava açtı. Peki bu etkileyici reklam fikri, aslında kime aitti?

ETKİNLİK

 • Gelenekselleşen Microsoft Teknoloji Zirvesi’nin 6’ncısı bu yıl 7 Mart’ta İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. En yeni teknolojileri takip edip geleceğin trendlerini yakalamak isteyen kurumları bir araya getirecek olan zirvede, büyük ve orta ölçekli firmaları hedefleyen yöneticiler, karar vericiler ve BT profesyonelleri bir araya gelecek.
 • İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Yeni Medya Bölümü tarafından bu yıl 25-26 Nisan 2019 tarihlerinde 4’üncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Yeni Medya Konferansı‘nın ana teması ‘Dijital Dönüşüm ve İnovasyon’ olarak belirlendi.
 • Erken aşama yatırım ekosisteminin “Davos”u olarak kabul edilen Dünya Melek Yatırım Forumu (World Business Angels Investment Forum-WBAF) üç gün boyunca girişimcilerle yatırımcıları bir araya getirdi.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #09

 • TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenecek teknoloji yarışmaları için başvurular 28 Şubat’a kadar devam edecek.
 • Yapay zekâ pazarlamanın kurallarının nasıl değiştiriyor? Cevabı #TürkiyeYapayZekaZirvesi‘nde. Algoritmaların liderleri yapay zekâ zirvesinde buluşuyor. 14 Mart, 2019’da Maslak UNIQ’de gerçekleştirilecek Türkiye Yapay Zekâ zirvesi etkinliği hakkında ayrıntılı bilgi almak ve katılım için organizasyon sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TEKNOLOJİ

 • Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, Rus askerlerin görevleri sırasında internet bağlantılı elektronik cihazlar taşımasını ve sosyal medyada görevleri hakkında paylaşımlar yapmasını yasaklayan yasa tasarısını kabul etti.
 • Çin tarafından geliştirilen dünyanın ilk yapay zekalı haber sunucusunun ardından, yapay zekalı ilk kadın sunucusu da haber sunmaya başladı.

 • Huawei CEO’su Eric Xu, İngiltere’de gerçekleştirdiği basın toplantısında gündemde yer alan konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Eric Xu, şirketin yazılım mühendisliği yeteneklerinin geliştirilmesi,  Ar-Ge operasyonları, Siber Güvenlik ve ABD özelinde yaşanan sorunları değerlendirdi. CEO bununla birlikte vizyonlarını 5G kadar 6G’ye dönük de kurguladıklarını belirtti.
 • Türkiye İş Bankası’nın yapay zeka teknolojisine dayalı, doğal dil işleme yeteneğine sahip kişisel asistanı Maxi Google Asistan uygulamasına entegre edildi. Böylece İş Bankası, 29 Kasım 2018’de kullanıma sunduğu Maxi ile Google Asistan’a entegre olan ilk Türk bankası oldu.

RAPOR

 • Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) içinde ekosistemdeki çeşitliliğin anlaşılmasını sağlamak, farklı oyuncular ve uzmanlıkları bir araya getirmek için teknoloji ekosisteminin iş, fikir ve politika geliştirme platformu olarak kurgulanan Ideaport Programı kapsamında hazırlanan “2030’a Doğru Sağlık / Genel Bir Bakış” başlıklı kapsamlı rapor yayınlandı. 2030’a doğru sağlığın uğrayacağı dönüşümün değerlendirildiği bu önemli raporun tamamını web sayfasını ziyaret ederek inceleyebilir, PDF olarak indirebilirsiniz

GENEL

 • Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) Erol Bilecik’ten sonraki yeni başkanı belli oldu. 2017’den beri TÜSİAD Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Simone Kaslowski, derneğin yeni başkanı olarak seçildi. Yeni TÜSİAD Başkanı Kaslowski, Organik Kimya’nın CEO’luk görevini yürütüyor.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #02

 • Blokzincir Türkiye Platformu (BTP) ve BlockchainIST Center (BCIST) kapsamlı ve büyük bir Blokchain projesi için iş birliği protokolü imzaladı. İmzalanan iş birliği protokolüyle birlikte Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük Blokchain projesi olarak konumlanan Blokzincir Türkiye Platformu’na BAU BlockchainIST Center da dahil oldu. Yapılacak iş birliği kapsamında ticaretin hareketlendirilmesi planlanıyor.

HAFTANIN KİTABI

Dördüncü Sanayi Devrimini Şekillendirmek

Yazar: Klaus Schwab

Yayınevi: Optimist

“Hem Dünya Ekonomik Forumu hem de kurucusu Klaus Schwab, içgörülü toplantı ve yayınlar aracılığıyla, Dördüncü Sanayi Devrimiyle gelen fırsat ve meydan okumalara ışık tutmaya devam ediyor. Her ikisi de gelmekte olan yeni teknolojiler dalgası hakkında, bunların gelişiminin tamamen bizim elimizde olduğuna işaret ederek sıfır toplamlı düşünme biçimiyle yüzleşme konusunda haklı.”
– Satya Nadella, Microsoft CEO’su –

“Teknolojinin dünya ekonomisini ve toplumları şekillendirdiği bir sır değil. Riskleri yönetmek ve fırsatlardan faydalanmak için şimdi harekete geçmeliyiz.”

– Andrew McAfee, MIT Dijital Ekonomi Girişimi Kurucusu –

“Dördüncü Sanayi Devriminin getirdiği teknolojiler olağanüstü. Bu sistemik değişimi yönetmek için aynı derecede olağanüstü bir liderlik de gerekiyor.”
– Eric Schmidt, Alphabet, Teknik Danışman –

“Dünya hızla veri ve teknoloji güdümlü bir çağa girdi. Yeni fırsatların yanında yeni zorluklar da çıkıyor. Klaus Schwab ve Dünya Ekonomik Forumu bu kitapta çağımızın en önemli meselelerinden birine katkıda bulunuyor: Dördüncü Sanayi Devrimini nasıl karşılayacağız.”
– Jack Ma, Alibaba Group Başkanı –

Dördüncü Sanayi Devriminin önemini bilmek ve bu devrimi sadece yeterince ayrıcalıklı ya da becerikli olanların yararından çok herkesin yararı doğrultusunda şekillendirmek, yeni bir düşünme tarzı ister ve bireyleri, toplulukları, organizasyonları ve devletleri etkileyecek farklı teknolojileri kapsamlı bir şekilde anlamayı gerektirir.

Dördüncü Sanayi Devrimini Şekillendirmek kitabı, sizi, üyesi olduğunuz topluluklar, organizasyonlar ve kurumlar içinde ve arasında, yükselen teknolojilerle ilgili stratejik tartışmalar yürütmeye hazırlamak ve dünyayı ortak insani değerlerle uyumlu bir şekilde etkin olarak şekillendirmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar