Haftanın Dijital Gündem Özeti: #06

4 Mart – 10 Mart 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

189
189

GİRİŞİM

 • Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında kutladığı 50. yılı kapsamında hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi Mercedes-Benz Türk StartUP yarışmasında 2019 yılı için başvurular kabul edilmeye başlandı. İlk 10 içinden “Teknoloji”, “Sosyal Fayda” ve “Jüri Özel Ödülü: Kadınların Güçlenmesine Destek” olmak üzere 3 farklı kategoride belirlenecek 3 startup’a 50’şer bin TL para ödülü verilecek. Başvuru için: http://mbtstartup.com/
 • Zorlu Enerji, elektrikli araç kiralaması ve elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumu gibi alanlarda faaliyet göstermek üzere ZES Dijital şirketini kurdu.
 • Türkiye’de faaliyete başladığı 2012 yılından beri, her yıl düzenli olarak büyüyerek yurt dışına açılan ve Galata Business Angels’ın da yatırımlarından olan FlowerBox, Kanada pazarına açılarak global büyümesini ABD pazarında da sürdürecek.
 • Marmara Üniversitesi Ön Kuluçka Programı yeni dönem için başvuru almaya devam ediyor. Fikir ve MVP (prototip) aşamasındaki girişimlerin kabul edildiği program, girişimcilik ve inovasyon programlarında yoğun deneyim sahibi olan Mentors Network Turkey (MNT) ile iş birliği içinde yürütülüyor. Tübitak 1601 desteği ile erken aşama girişimleri desteklemek için başlatılan ön kuluçka programı, herhangi bir sınırlama olmadan her alandan girişimlere açık ve ekipler için çalışma alanı imkanı da sağlanacak. Programa bu bağlantı üzerinden başvurabilirsiniz.

ETKİNLİK

 • Bu yıl altıncısı düzenlenen Microsoft Teknoloji Zirvesi, teknoloji dünyasının başarılı isimlerini ve ilham veren dijital dönüşüm projelerini 7 Mart’ta İstanbul’da buluşturdu. Haliç Kongre Merkezi’nde tüm gün süren zirvede uzmanların gözünden dijital dönüşüm, siber güvenlik, yeni nesil teknolojiler ve sektörel çözümlerle ilgili en yeni gelişmeler ele alındı. Teknoloji Deneyim Merkezinde ise yeni teknolojiler katılımcılara tanıtıldı.
 • Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Türk imalat sanayiinde başlatacağı dijital dönüşüm, İstanbul’da gerçekleşecek olan IoT EurAsia Zirvesi‘nde masaya yatırılacak.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan World Cities Congress İstanbul, 13-14-15 Mart tarihlerinde 12 ülke, 120 şehir, 102 teknoloji üreten firma ve 140’dan fazla konuşmacıya kapılarını açacak. World Cities Congress Istanbul 2019, günümüzün teknoloji sağlayıcıları ve kullanıcılarını geleceğin şehirleriyle buluşturan dünyanın öncü kurum ve kuruluşlarını bir araya getirecek. Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: https://bit.ly/2T4AZby

TEKNOLOJİ

 • Google Coral markası altında 3 yeni donanım ürününü kullanıma sunacak olan Google, geliştiricilerin çok daha kolay bir şekilde yapay zeka donanımları geliştirmelerine imkan sağlamayı hedefliyor. Google Coral ürünleri arasında geliştirme kiti, USB hızlandırıcısı ve 5 megapiksellik bir kamera yer alıyor.
 • Instagram’da da mevcut olan ve son dönemde karşımıza sıkça çıkan “fotoğraf üzerinden alışveriş yapma” özelliğini şimdi de arama motoru devi Google test ediyor. Google Görseller’deki sponsorlu reklamlarla, reklamverenler halihazırda müşterileri hedefleyebiliyorlar. Ancak yeni reklam biçimi, markaların görüntülerini doğrudan ürün adları ve fiyat etiketleri ile açıklamalarına olanak sağlıyor.
 • Makyaj yaptırıyor, konuşuyor, sıkıldığını belli ediyor. O, insansı robot Sophia. Son zamanların en çok konuşulan robotu. Öyle ki Suudi Arabistan, Sophia’ya vatandaşlık bile verdi. İşte o yapay zeka ürünü Sophia, bir kez daha İstanbul’a geldi. Gençlere teknoloji, biliminin önemini anlattı.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #09

 • Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, araştırmalara göre, 2022 yılına kadar müşteriyi doğrulama adımlarında yapay zekayı kullanmayan dijital hizmet sunan firmaların en az yüzde 50 ciro kaybına uğrayacağını söyledi.
 • Gaziantep merkezli Özmen Un, Endüstri 4.0’ı uygulayarak Türkiye’nin ilk karanlık değirmen projesini hayata geçirdi. Özmen Un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Özmen, “Ülkemize gıda güvenliğinin en yüksek olduğu değirmenlerden bir tanesini kazandırdık. Endüstri 4.0’ı uygulayarak ülkemizdeki ilk karanlık değirmen projesini hayata geçirdik. Tesisimiz tamamen İsviçre ve Alman kültürü ile dizayn edildi” dedi.
 • Kişilerin veya kurumların becerilerini kanıtlayan sertifikalara kolay ulaşılabilmesi için yola çıkan Sertifier, dijital altyapı kullanarak sertifikaları akıllandırıyor. 6 ay önce kurulan Sertifier, şu ana kadar 13 bin adet sertifika üretti.
 • Yakın tarihte işçiler ve ara yönetim kadrolarında ciddi bir dijital dönüşüm söz konusu olacak ve pek çok meslek tarih olacak. Ancak beyin gücüne ve yaratıcılığa dayalı işlerin daha da önem kazanacağı bir döneme gireceğiz. Peki hangi meslekler geçerliliğini yakın zamanda kaybedecek?
 • Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yerel yönetim, kent sakinlerinin halka açık alanlarla ilgili sorunlarına çözüm bulmak için, KPMG’nin geliştirdiği ‘Denetimli Yapay Zeka’ modelini kullanmaya başladı.

BLOCKCHAIN

 • Türkiye, Irak, Yemen, Mısır, ve Ürdün’de teknoloji liderleri yetiştirmek için faaliyetler gösteren Re:Coded organizasyonu, merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler için özel bir eğitim düzenliyor. Blockchain alanında beceriler kazanmak ve etkili bir iletişim ağına dahil olmak isteynler https://lnkd.in/g-iT7es adresinden başvurularını yapabilirler.
 • Blockchain teknolojisinin felsefesinde yer alan şeffaflık, güvenlik ve merkeziyetçi olmayan yapının en uygun kullanım alanlarından bir tanesi de oylama/anket sistemleri olarak dikkat çekiyor. Dünya genelinde verilen blockchain örneklerinde zikredilen ve ‘yapılabilecek’ ürünler arasında yer alan oylama sistemi, OYLA projesiyle hayata geçti.
 • Mart ayı başlarında yapılan resmi bir basın açıklamasına göre, Fransız perakende devi Carrefour artık süt ürünlerinin takibi için blockchain teknolojisinden faydalanacak. Tüketiciler artık hangi hayvanların sütünün hangi çiftçinin çiftliğinden geldiğini ve bunun haritadaki koordinatlarını bile görüntüleyebilecek ve sütün ne zaman sağıldığı veya paketlendiği gibi bilgilere de rahatlıkla ulaşabilecek.
 • Japonya’daki Bank of Iwate, Bank of Yokohama, Aomori Bank, Akita Bank ve Yamanashi Chuo Bank adlı beş banka, Blockchain tabanlı bir finansal hizmet altyapısı geliştirebilmek için bir araya geldi.
 • Bir zamanlar Goldman Sachs’ın CEO’luğunu yapmış ve şu anda Galaxy Digital’in CEO’su olan Mike Novogratz, Bitcoin’in bir sonraki mali kriz sırasında müthiş bir fiyat artışı yaşayacağını söyledi. Novogratz, gelecekte bitcoinin altının yerini alacağını öne sürüyor.
 • Danimarka hükümeti fiziksel dükkanların, benzin istasyonları, marketler ve giyim mağazaları gibi işletmelerin nakit para kabulünü engellemek ve yalnızca kartı ve online ödeme yöntemlerini kabul etmesini zorlayacak bir kanun için hazırlık yapıyor. Bu hazırlığın, Danimarka’nın 2030 yılına kadar tamamen nakitsiz bir topluma dönmesi için yapılan çalışmaların bir parçası olduğu kaydediliyor.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #08

DİJİTAL PAZARLAMA

 • MMA Türkiye, (Mobil Pazarlama Birliği) 2018 yılı Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırma raporu verilerini açıkladı. Rapora göre 2018 yılı içerisinde mobil mecralara yapılan reklam yatırımları 1 milyar 503 milyon TL olarak gerçekleşti. MMA Türkiye 2018 Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırması raporuna https://www.mmaturkey.org/dokumanlar adresinden ulaşılabilirsiniz.

HAFTANIN KİTABI

Dördüncü Sanayi Devrimini Şekillendirmek

Yazar: Klaus Schwab

Yayınevi: Optimist

“Hem Dünya Ekonomik Forumu hem de kurucusu Klaus Schwab, içgörülü toplantı ve yayınlar aracılığıyla, Dördüncü Sanayi Devrimiyle gelen fırsat ve meydan okumalara ışık tutmaya devam ediyor. Her ikisi de gelmekte olan yeni teknolojiler dalgası hakkında, bunların gelişiminin tamamen bizim elimizde olduğuna işaret ederek sıfır toplamlı düşünme biçimiyle yüzleşme konusunda haklı.”
 Satya Nadella, Microsoft CEO’su

“Teknolojinin dünya ekonomisini ve toplumları şekillendirdiği bir sır değil. Riskleri yönetmek ve fırsatlardan faydalanmak için şimdi harekete geçmeliyiz.”
Andrew McAfee, MIT Dijital Ekonomi Girişimi Kurucusu 

“Dördüncü Sanayi Devriminin getirdiği teknolojiler olağanüstü. Bu sistemik değişimi yönetmek için aynı derecede olağanüstü bir liderlik de gerekiyor.”
Eric Schmidt, Alphabet, Teknik Danışman

“Dünya hızla veri ve teknoloji güdümlü bir çağa girdi. Yeni fırsatların yanında yeni zorluklar da çıkıyor. Klaus Schwab ve Dünya Ekonomik Forumu bu kitapta çağımızın en önemli meselelerinden birine katkıda bulunuyor: Dördüncü Sanayi Devrimini nasıl karşılayacağız.”
Jack Ma, Alibaba Group Başkanı

Dördüncü Sanayi Devriminin önemini bilmek ve bu devrimi sadece yeterince ayrıcalıklı ya da becerikli olanların yararından çok herkesin yararı doğrultusunda şekillendirmek, yeni bir düşünme tarzı ister ve bireyleri, toplulukları, organizasyonları ve devletleri etkileyecek farklı teknolojileri kapsamlı bir şekilde anlamayı gerektirir.

Dördüncü Sanayi Devrimini Şekillendirmek kitabı, sizi, üyesi olduğunuz topluluklar, organizasyonlar ve kurumlar içinde ve arasında, yükselen teknolojilerle ilgili stratejik tartışmalar yürütmeye hazırlamak ve dünyayı ortak insani değerlerle uyumlu bir şekilde etkin olarak şekillendirmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar