Haftanın Dijital Gündem Özeti: #07

11 Mart – 17 Mart 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

243
243

GİRİŞİM

 • İngiltere merkezli banka Cyrus Capital, yerli girişimlerimizden Alphatik‘in %55hissesine 30 milyon dolar karşılığında ortak oldu. Alphatik ve yatırıma dahil olan şirket içerisindeki projeler; başta şehir rehberi, markaların kampanyaları ve kullanıcıların sipariş verebilme özelliklerine sahip, mobil ve web tabanlı Directik, mobil oyun tarafında Raidfield 2 ve yine mobil oyun tarafında yakında yayına girecek olan Lora isimli oyun var.

 • Birçok profesyonelin, özellikle genç profesyonellerin aklında hep kendi işini kurmak, kendi girişimini başlatma fikri vardır. Ama ne yapmaları gerektiğini, nasıl bir yasal süreçle karşılaşacaklarını bilmezler. Startup‘ların sıklıkla gündem olduğu bugünlerde Mali Müşavir Evren Özmen , “Artık Bir Şirketim Var” başlığıyla çok güzel bir e-kitap hazırladı. E-kitap, infografik yapıda, kolay okunur ve tüm sorulara yanıt oluşturacak bir çerçeve sunuyor. Buradan okuyabilirsiniz…
 • İTÜ ARI Teknokent liderliğinde ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle gerçekleşen Innogate Uluslararası Hızlandırma Programı’nın 9. döneminde ABD’ye gidecek firmalar belli oldu. Programa katılan firmalar; potansiyel partner, yatırımcı ve müşteriler ile buluşarak ABD pazarına giriş yapacak.
 • Dünyanın en büyük dijital ödeme şirketlerinden PayU, büyüme hedefleri kapsamında çevrimiçi ödemelerde uzmanlaşmış Bengaluru ve Cupertino merkezli startup Wibmo‘yu satın almaya hazırlanıyor. Bu işlemin de tamamlanması için son aşamada olduğu belirtildi.

TEKNOLOJİ

 • Elektrikli uçuşlar konusunda çalışmalar yaptığı bilinen Rolls Royce son testini de sonuçlandırdı. Amerika Birleşik Devletleri‘nin Indianapolis şehrindeki şirket tesisinde yapılan testlerden başarılı sonuçlar ortaya çıktığı açıklandı. Her şey yolunda giderse Rolls Royce elektrikli uçuş için denemelere 2021 yılında başlayacak.
 • ABD merkezli teknoloji devi Apple, eski Google mühendislerinin kurduğu makine öğrenimi startup’ı Laserlike’ı satın aldı.
 • Boğaziçi Üniversitesi  Elektrik Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Prof.Dr.Işıl Bozma, 2015 yılı itibariyle dünya robot nüfusunun 1.5 milyon olduğunu, 2019’da bu rakamın yüzde 12 artarak 2,5 milyona ulaştığını belirterek bu alanda başı Asya ülkelerinin çektiğini söyledi.
 • Stanley Robotics tarafından geliştirilen vale robot Stan, hem sizi park yeri arama derdinden kurtarıyor hem de park yerindeki diğer araçların aracınıza zarar verme riskini ortadan kaldırıyor.

 • Endüstri 4.0 son yıllarda üzerinde en çok konuşulan konulardan birisi. Ertuğrul Bektaş, konuyu “Endüstri 4.0 Ne Değildir?” başlıklı yazısıyla farklı boyuttan değerlendirdi.
 • BTSO’nun Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğinde hazırladığı, ‘Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’ (Model Fabrika), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla hizmete açıldı.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #02

 • Fotoğraf, video ve baskı alanında teknoloji liderlerinden Canon; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki ilk ve tek deneyim merkezini İstanbul’da açtı.
 • Mozilla büyük boyutlu dosyaların paylaşılabildiği Firefox Send hizmetini kullanıma sundu. Bu hizmet WeTransfer gibi platformlara rakip olacak.

 • Konya’da üretilen insansı robota yüz eklenip, mimik ve yürüme kabiliyeti artırıldı. Robotun, ayrıca, interneti ve tatma hariç 4 duyuyu kullanabildiği, yapay zeka sayesinde de insanları tanıyıp cevap verebildiği belirtildi.
 • Metrolara binebilmek için yüzünüzü bir ödeme aracı olarak kullanmak, o kadar uzakta olmayabilir. South China Morning Post’ta çıkan bir habere göre Çin’in teknoloji başkenti Shenzhen’de yerel bir metro işletmecisi, 5G şebekesiyle desteklenen bir yüz tanıma özelliği test ediyor.
 • Yeni geliştirilen bir robotik sistem, yemek yemek için yardıma ihtiyacı olanların daha kolay yemek yemesini sağlıyor. Tabaktaki yiyecekleri algılayan robot daha sonra bir çatal yardımıyla tabaktaki yemeği, sandalyede oturan kişinin ağzına doğru götürüyor.


BLOCKCHAIN

 • Yeni AB raporuna göre, Blockchain kullanımının yaygınlaşmasının ilk dalgası, belirli kullanıcı durumlarına ya da temellerine odaklanmış izin gerektiren platformlar öncülüğünde gerçekleşecek.
 • ABD’nin en büyük ikinci gazetesi olarak kabul edilen New York Times, yayıncılık alanında blockchain teknolojisini nasıl kullanacağını araştırıyor.
 • Recep İlkbahar ile Deniz Özgür, her hafta blockchain teknolojisi ile ilgili temel konuları, gündemden haberleri, faydalı etkinlik ve eğitimleri inceleyen ve alanında uzman konuklarla keyifli sohbetler gerçekleştirilecek olan podcast yayınına başladı. İlk bölüm son günlerin popüler konusu Ethereum Constantinople ve çatallanma konularını ele alıyor. On Chain Podcast’i Spotify ve Soundcloud üzerinden dinleyebilirsiniz: Spotify Soundcloud

BİLİM

 • Bilim insanları kuantum bilgisayarlarda zamanı tersine çevirdi. Yeni teknoloji, parçacıkları dolanıklığa sokarak çalışan kuantum bilgisayarlardaki işlem hatalarını düzeltmekte kullanılacak.

SOSYAL MEDYA

 • Yeni Zelanda’daki terör saldırısı sonrası sosyal medya şirketleri hedefte… Saldırganları ve paylaştıkları içerikleri daha önce tespit edemeyen sosyal medya şirketlerine dünya liderlerinden tepki yağdı.
 • Yeni Zelanda’da en az 50 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırının görüntülerinin yayılması sonrası eleştirilen Facebook’tan açıklama geldi. Kurumun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, sadece saldırıdan sonraki 24 saat içinde 1.5 milyon videonun kaldırıldığı belirtildi. Bu videoların 1.2 milyondan fazlasının yükleme esnasında, yayınlanmadan önce engellendiği savunuldu.

 • Google’ın yeni Tune eklentisi sosyal medyadaki olumsuz yorumları ortadan kaldırıyor. Tune, kullanıcıların YouTube, Facebook, Twitter, Reddit ve Disqus gibi platformlarda yorumları devre dışı bırakmasını sağlıyor.
 • Twitter, kurulduğu 2006 yılından bu yana en radikal değişim için düğmeye bastı. Prototipe göre platformun logosu ve ismi değiştiriliyor, retweet başta olmak üzere etkileşimi gösteren sayılar ana ekrandan çıkarılıyor.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #05

 • Twitter, platformunda sohbeti daha da artırmak için çeşitli özellikleri test ediyor. Şirket, bir konuşmayı beğenmeden ya da cevap vermeden takip etmenize izin verecek olan “sohbete abone olma” özelliğini test ettiğini doğruladı.
 • İnsanlar her geçen gün dünyayı daha çok kirletip ve ekosisteme çok büyük zarar veriyor. Evrenin bize sunduğu tüm güzellikleri kirletme konusunda acımasızca davranan insanlara rağmen, birtakım çevre dostu olan duyarlı insanlar sosyal medya üzerinde yeni bir akım başlattı. Bu yeni akımını da  #Trashtag etiketiyle duyurdular.

ETKİNLİK

HAFTANIN KİTABI

Augmented-Artırılmış Gerçeklik

Yazar:

Yayınevi: Mediacat Yayınları

Kitap Açıklaması

“Bilim, günlük hayatımızı radikal bir biçimde değiştiriyor. İnsanlar geleceğe genelde ümitsizlikle bakıyor ancak Artırılmış Gerçeklik, geleceğe dair iyimser bir anlayış ve bence de imkânlar sonsuz…”

Tory Belleci, Mythbusters programının sunucusu-

“Geçtiğimiz birkaç on yılda yapılan inovasyonları görmüş biri olarak, değişime neden bu kadar direnildiğini anlayamıyorum. Yazarların bu kitapta tarif ettikleri dünyada, yaşamlarımızı kökten değiştirecek eli kulağındaki gelişmeler var. Augmented, gerçekten de soluk kesici bir eser.”

Nolan Bushnell, Atari’nin kurucusu

“Dev bir teknolojik değişim dalgasının içindeyiz. Artırılmış gerçeklik. Kendi kendine hareket eden araçlar. İnsansı robotlar. Söz konusu gelişmeler, aynı zamanda derin bir kültürel değişimi ve distopik bir gelecek endişesini de beraberinde getiriyor. Brett King, değişimleri oldukça doğru bir şekilde sınıflandırmakla kalmıyor, olan biteni tüm ayrıntılarıyla anlamlandırıyor. Augmented, uzunca bir süre benim kutsal kitabım olacak.”

Robert Scoble, Age of Context’in yazarı-

 

 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar