Haftanın Dijital Gündem Özeti: #08

18 Mart – 24 Mart 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

190
190

GİRİŞİM

 • 2013 yılından bu yana 750’den fazla girişime destek veren TİM-TEB Girişim Evi’nin 2019 yılının ilk dönemine seçilen 6 girişim açıklandı. Sunum gününde 13 girişim, programa kabul almak için zorlu bir sınavdan geçti. İşte seçilen 6 girişim
 • Türkiye’de hayallerini gerçekleştirmek ve dünyaya açılmak isteyen girişimci adayları ile startuplara destek veren Hamdi Ulukaya Girişimi’nin üçüncü dönem finalistleri belli oldu. Üçüncü döneminde finale kalan 48 girişimci adayı ve 12 startup İstanbul’da bir araya geldi.
 • Kuveyt Türk’ün, fintech ve bankacılık alanında yeni projelerin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlediği “Geleceğin Bankacılığı” temalı Kuveyt Türk Hackathon başvuruları açıldı.
 • Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi yeni dönem destek programı başvuruları açıldı Program hakkında buradan ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Starbucks yemek girişimleri için 400 milyon dolar ayardı.
 • MIT İktisat Profesörü Daron Acemoğlu, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada önümüzdeki dönemde ülkelerin ‘yüksek kaliteli büyüme’ sağlaması gerektiğini belirtti. Acemoğlu; “yüksek kaliteli büyüme demek; eğitimin kalitesinin artması, sağlık hizmetlerinin artması ve ücretlerin artması demek. Ama bunun önünde de engeller var” dedi.

TEKNOLOJİ

 • Petrol endüstrisinin Tesla’nın elektrikli araçlarından korkmasına gerek yok. Petrol tüketimine asıl darbeyi vuran Çin’in elektrikli otobüsleri. Salı günü BloombergNEF tarafından yayımlanan rapora göre, bu yılın sonuna kadar, elektrikli otobüsler sayesinde petrol kullanımı 270 bin varil daha az olacak ve bu elektrikli otobüslerin çoğu Çin’de bulunuyor.
 • Avrupa Birliği, Google‘a reklam hizmeti AdSense’de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1.49 milyar avro para cezası verdi.
 • Hiç e-postanızı on dakika sonra göndermek için zamanlama ihtiyacı duyduğunuz olmuş muydu? Peki ya on gün sonrası? Bu kullanışlı özellik yakın zamanda akıllı telefonunuzdaki Gmail uygulamasına gelebilir. Söz konusu iddia, Gmail’in Android uygulamasının son sürümündeki kodları inceleyen 9to5Google‘dan geliyor.
 • Çin’in en başarılı küresel şirketleri arasında yer alan telekomünikasyon devi Çin menşeli Huawei ve faaliyetleri  Batılı ülkelerde tartışma konusu oluyor. ABD,  Huawei’yi bir “ulusal güvenlik tehdidi” olarak nitelendiriyor. Peki, Huawei korkusu yersiz mi?
 • SIM kartsız telefonlarla yakında karşılaşabiliriz. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yaptığı son açıklamada eSIM teknolojisi üzerine çalışma yürütüleceğini açıkladı.
 • Instagram, ticaret alanında derinleşme planlarını uygulamaya koymaya devam ediyor. Instagram’ın kapalı beta olarak test ettiği yeni bir özellik, kullanıcıların uygulamayı terk etmeden alışveriş yapmalarına olanak sağlayacak.
 • İş dünyasından tanınmış isimlerin kurucu üyeleri arasında yer aldığı Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) kuruldu. Ocak ayı itibariyle 70 bireysel ve kurumsal kurucu üyesinin desteğiyle faaliyete geçen Teknolojide Kadın Derneği (Wtech)’nin lansmanı kurucu üyeleri, iş ve akademi dünyasından katılımcılarla gerçekleştirildi.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #03

SOSYAL MEDYA

 • Facebook’un milyonlarca kullanıcının şifrelerini yıllardır düz metin formatında sakladığının ortaya çıkması, yeni güvenlik endişelerini beraberinde getirdi. “Şifrenizi değiştirin” uyarısı yapan güvenlik uzmanları, “Hemen iki aşamalı doğrulamaya geçin” çağrısında bulundu.

DİJİTAL PAZARLAMA

 • IAB Türkiye sonuçlarına göre 2018 yılında Türkiye’de yapılan dijital reklam yatırımları, 2017’ye oranla yüzde 14,2 oranında artarak 2,47 Milyar TL’ye ulaştı.
 • Küresel pazar araştırması şirketi IDC’nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre, perakende ve bankacılık sektörü, yapay zekaya diğer sektörlerden çok daha fazla para harcıyor.

BLOCKCHAIN

 • Yerli Blockchain projelerinin küresel açılımı devam ediyor. Türkiye’de geliştirilen MenaPay token’ları, Asya’nın önde gelen kripto para borsalarında yok sattı.
 • Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin SXSW konferansında yaptığı bir açıklamada küresel ekonominin gelecek 10-20 yıl içerisinde 10 kat büyüyeceğini ve bunun çoğunluğunu blockchain teknolojisinin oluşturacağını söyledi.
 • IBM tarafından geliştirilen ve Blockchain World Wire adı verilen çözüm 72 ülkede, 47 para birimi ve 44 banka arasında neredeyse gerçek zamanlı para transferini mümkün kılıyor.
 • Güney Kore’nin en büyük hastanelerinden biri olan Seul Tıp Merkezi, sağlık hizmetlerini geliştirmek için blockchain tabanlı bir platform kurmaya hazırlanıyor.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #09

HAFTANIN KİTABI

50 Soruda Yapay Zeka

Yazar: Cem Say

Yayınevi: Bilim ve Gelecek Kitaplığı

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Cem Say, bu kitapta yapay zekâ kavramını her yönüyle ve herkesin ilgisini çekebilecek biçimde anlatıyor. Yapay zekâ sistemlerinin dayandığı matematiksel altyapıyı, gelişim serüvenini, insan beyni dediğimiz doğal bilgisayarın çalışması hakkında verdiği ipuçlarını, güncel uygulamalarının nasıl çalıştığını ve nerelerde tıkandığını, yarattığı felsefi tartışmaları, bilinç ve özgür iradeyle ilgisini ve insanlığa olumlu/olumsuz etkilerini keyifli bir dille işliyor. Yazarın yüzyıllar öncesinden başlayıp son teknolojik gelişmelere varan bir çerçeve kurarken yanıtını aradığı kimi sorular şöyle:

İnsanların yapıp makinelerin yapamayacağı şeyler var mı? Düşünen bir makine yapılabilir mi? Sadece sıfır ve 1 her şeye yeter mi? Gödel neden öldü? Turing kimdir? Doğanın, yaşamın, insanların programlama dili nedir? Hesaplama karmaşıklığı nedir? AlphaGo dünya go şampiyonunu nasıl yendi? Turing testi nedir? Bilgisayar insan dillerini nasıl anlar? Derin öğrenme nedir? Robotlar buluş, sanat, avukatlık, askerlik, doktorluk vs. yapabilir mi? Âşık olabilir mi? Bilgisayarlar bizi bizden iyi tanıyabilir mi? Yapay zekâ dünyayı ele geçirip hepimizi yok edecek mi?

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar