Haftanın Dijital Gündem Özeti: #09

25 Mart – 31 Mart 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

183
183

GİRİŞİM

 • Girişim hızlandırma programı Etohum tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Startup Turkey‘de, bu yıl 26-29 Nisan tarihlerinde 65 ülkeden 100 girişim İstanbul’da bir araya gelecek. Startup Turkey 2019‘a Etohum Yatırımcı Kulübü’ndeki firmaların yanı sıra Silikon Vadisi’nden yatırımcılar da katılacak.
 • Türkiye’de faaliyet gösteren global melek yatırım ağlarından Keiretsu Forum Türkiye, yenilikçi reklam teknolojisini hayata geçiren Wordego‘ya 50 bin dolar yatırım yaptı. Yatırım öncesi değerlemesinin ise 4.5 milyon dolar olduğu söyleniyor.
 • KWORKS’ün 2019 yılı Hızlandırma ve Ön Hızlandırma Programları başvuruları açıldı. 21 Nisan 2019 tarihine kadar bu yılın son başvurusunu alacak KWORKS, Mayıs’ta yeni programlarını başlatacak. KWORKS’e başvurmak için: kworks.ku.edu.tr
 • Dijital bilgilendirme sistemleri için özel olarak tasarlanmış, bulut tabanlı, akıllı ekranlar ve bilgisayar tabanlı playerlar’da çalışabilen, gerçek zamanlı ve programlanabilir bir yazılım platformu sunan OmmaSign, 212 Venture Capital’den 1.5 milyon Euro yatırım aldı.

TEKNOLOJİ

 • Huawei ve Bilişim Vadisi, Akıllı Şehirler Araştırma Laboratuvarı İşbirliği Protokolü’nü, Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle imzaladı. Bu anlaşmayla birlikte Huawei “Akıllı Şehirler” kapsamında faaliyet gösterecek ve Ar-Ge ekibiyle birlikte araştırma faaliyetlerinde bulunarak Bilişim Vadisi ile ortak çözümler geliştirecek.
 • Robot teknolojileri üzerine yaptığı çalışmalarla dünyada büyük ses getiren Boston Dynamics, bu kez Handle isimli robotunun yeni videosunu paylaştı. İşte Handle’ın izleyenleri fazlasıyla şaşırtan yeni görüntüleri…
 • Google, gelişmekte olan teknolojilerin etik sorunlarını tartışmak üzere bir küresel danışma konseyi kuracağını açıkladı.
 • Pensilvanya Üniversitesi araştırmacılarından Marc Miskin liderliğinde geliştirilen 4 ayaklı mikro robotlar, vücudun içinde doğrudan hedeflerine doğru yürüyebiliyor.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #01

GENEL

 • Avrupa Parlamentosu Telif Yönetmeliği interneti ve medyayı nasıl etkileyecek?
 • Apple, Steve Jobs Theater’da düzenlediği etkinlikte yeni ürün tanıtımını gerçekleştirdi. Apple bu tanıtımda, kendi yeni oyun hizmetini Apple Arcade‘i, kredi kartı Apple Card‘ı ve Apple TV Plus hizmetini duyurdu. Peki, Netflix’e rakip olarak gelen Apple TV Plus, ne özellikler içeriyor ve Netflix karşısında nasıl duruyor?
 • Reklamcılar Derneği’nin, bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte işbirliğiyle hazırladığı 2018 Medya ve Reklam Yatırımları Raporu yayınlandı. Rapora göre, toplam 11 milyar TL yatırım gerçekleşti. Medya yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 2,9 artış göstererek 8,2 milyar TL olurken, reklam yatırımları 2,7 milyar TL’yi buldu.
 • Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapay zekâ stratejisini tamamlamak üzere olduğunu, taslak metnin yakında kamuoyuna açıklanacağını belirten Ziya Selçuk, “Önümüzdeki 20 yılı düşünüyoruz. Yapay zekâ eğitiminde dünya lideri olacağız. Yapay zekâ ile yapay zekâ çağı için insan odaklı nesiller yetiştireceğiz” dedi.
 • Geleceğin Türk bilim insanları Harezmi eğitim modeli ile yetiştirilecek!

BLOCKCHAIN

 • R3’ün Corda platformu üzerinde geliştirilen ticari finans Blockchain’i Marco Polo üzerinde ilk gerçek işlemler tamamlandı. Marco Polo üzerindeki ilk canlı ticari işlem iki Alman şirketi arasında gerçekleşti. Türbin ve jeneratör üreticisi Voith ile pompa ve vana tedarikçisi KSB SE arasındaki bu işlemlerden birinde özel bir hidrolik manşon Almanya’dan Çin’e teslim edilirken, diğer işlemde ise Almanya içine pompa teslimatı sağlandı.

SOSYAL MEDYA

 • Twitter Listeler Özelliğiyle ‘Bilgiyi’ Takip Et… Twitter “Listeler” özelliğiyle hedef kitlelerinizi, müşterilerinizi, sektörünüzü, teknolojiyi, özetle hedefiniz” ne ise, onu kolayca takip edebilirsiniz
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #06

HAFTANIN KİTABI

İnsanlık 2.0

Yazar: Ray Kurzweil

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Ray Kurzweil, son yıllarda tekillik hakkında üretilen tüm bilgi birikimini tek bir ciltte toplamış, cildi de kapımıza çivilemiştir. Savları yine de öylesine inanılmaz ki, eğer bunlar doğruysa, bu, bildiğimiz anlamıyla dünyanın sonu ve ütopyanın başlangıcı anlamına gelmekte. On yılın en çok konuşulan kitaplarından biri olmaya aday.

“Ray Kurzweil, tanıdığım insanlar arasında yapay zekânın geleceğini en iyi öngörebilen kişi. İnsanı meraklandıran bu yeni kitabı, bilgi teknolojilerinin insanlığın biyolojik sınırlarını aşmasını sağlayacak kadar hızlı geliştiği, yaşamlarımızı bugün hayal bile edemeyeceğimiz biçimlerde dönüştüren bir geleceği öngörüyor. ”
-Bill Gates-

“Kurzweil’in ana düşüncesini herkes kavrayabilir: İnsanlığın teknolojik bilgisi, geleceğe dair baş döndürücü beklentilerle çığ gibi büyümektedir. Temel konular net biçimde dile getirilmiş. Ama daha bilgili, daha araştırmacı olanlar için yazar görüşlerini büyüleyici ayrıntılarla ortaya koymuş… İnsanlık 2.0 sarsıcı bir bakışa ve yürekliliğe sahip.”
-Janet Maslin, The New York Times-

“Gerçekten, ama gerçekten çok iyi. Müthiş bir biçimde iyi.”
-Businessweek.com-

“Ray’in iyimser kitabı hem okunmayı hem de üzerinde düşünmeyi hak ediyor. Umutlar ve tehlikelerin dengesi konusunda Ray’den farklı düşünen benim gibiler için bu kitap, ivmelenen bu olanaklardan doğan daha büyük kaygıların ele alınması için sürdürülmesi gereken diyaloğa açık bir çağrıdır.”
-Bill Joy, Sun Microsystems-

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar