Haftanın Dijital Gündem Özeti: #10

1 Nisan 2019 – 7 Nisan 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

252
252

GİRİŞİM

  • Geçen yıl Arya Kadın Yatırım Platformu ve Galata Business Angels’tan 2 milyon dolar değerleme ile yatırım alarak ikinci yarıyıl satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 150 artıran TutumluAnne, bu kez ARYA ve GBA dışında, EGİAD Melekleri‘ni de alarak 3.6 milyon dolar değerleme ile ikinci tur yatırımını aldı.
  • Türk mühendisler tarafından geliştirilen, alıcı ve tedarikçi firmaları hızlı, kolay ve güvenilir bir ortamda buluşturan SabancıDx’in dijital satın alma platformu Pratis, İtalya menşeli Cementir Holding bünyesindeki Sinai White Portland Cement firmasının Mısır‘da kullanılmaya başlandı.
  • Türkiye girişimcilik ekosistemine sunduğu büyük desteklerle adından sıkça söz ettiren StartersHub, 2 Nisan tarihinde ev sahipliği yaptığı “Unicorn Olmak, Coğrafyadan Bağımsız” isimli etkinliğiyle Türk girişimcilere ve yatırımcılara ilham verdi.

TEKNOLOJİ

  • Volkswagen, otonom sürüş konusunda ilerleme sağlamak amacıyla şehir ortamında test sürüşlerini başlattı. Hamburg’da şehir trafiğinde ve gerçek sürüş koşullarında gerçekleştirilen testlerde, özel olarak tasarlanan lazer tarayıcılar, kameralar, ultrasonik sensörler ve radarlarla donatılmış beş e-Golf’ten oluşan bir filo kullanılıyor.

  • Otomobil sektörünün geleceğinde elektrikli otomobil modelleri yer alıyor. İşte bu geleceği hayal edilenden daha iyi hale getirecek bir pil sistemi geliştirildi. Innolith AG firması, kısa süre önce dünyanın ilk 1.000 Wh/kg değerine sahip şarj edilebilir pil sistemini geliştirdiği duyurdu.
  • Microsoft’un video görüşme uygulaması Skype, konfernas limitini 50 kişiye çıkardığını duyurdu.
  • Facebook Inc. CEO’su Mark Zuckerberg, şirketinin sosyal medya sitesinde haberler için ayrı bir sekme hazırlanacağını ve burada kaliteli içerik sunacak yayımcılara ödeme yapılabileceğini duyurdu.

BLOCKCHAIN

  • Avusturya’nın en büyük enerji sağlayıcısı Wien Energie, Alman teknoloji devi Bosch iş birliğiyle Blockchain destekli bir buzdolabı tasarladı. Blockchain çözümü, kullanıcıların enerji kaynağını seçebilmelerine imkan tanıyor. Açıklamaya göre güneş paneli ya da rüzgar santrali gibi seçimler yapıldıktan sonra, harcanan her bir kilowatt’ın hangi enerji kaynağından çekildiği kolaylıkla takip edilebiliyor.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #04

  • Kimlik yönetim şirketi Okta’nın paylaştığı rapora göre, dünya genelinde büyük ölçekli dijital şirketlerin yüzde 61’i Blockchain’e yatırım yapıyor.

SOSYAL MEDYA

  • Twitter konuşma dizileri için test ettiği yeni etiketler özelliğiyle platformun kullanımını kolaylaştırırken, spam içeriklerin de önüne geçmeyi hedefliyor.

HAFTANIN KİTABI

Nesnelerin İnterneti ve İşbirliği Çağı

Yazarı: Jeremy Rifkin

Yayınevi: Optimist Yayınları

Jeremy Rifkin, Nesnelerin İnterneti ve İşbirliği Çağı’nda yeni bir ekonomik sistemin dünya sahnesinde boy göstermek üzere olduğunu haber veriyor.

Rifkin, İletişim İnternetiyle yeni yeni güç kazanmaya başlayan Enerji İnterneti ve Lojistik İnterneti’nin yirmi birinci yüzyıla yakışan akıllı bir altyapıda, diğer bir deyişle Nesnelerin İnterneti üzerinde nasıl bir araya geldiğini açıklıyor. Bu birliktelik sayesinde üretkenlik oranları artıyor ve birçok mal ve hizmetin marjinal maliyeti sıfıra yakın seviyeye iniyor. Mal ve hizmetler bollaşıyor ve neredeyse bedava denilebilecek fiyatlardan ulaşılır hale geliyor. Pazar artık mal ve hizmetler üzerindeki hâkimiyetini yitiriyor. Sıfır marjinal maliyet olgusu, ortaya melez bir ekonomi çıkarıyor. Rifkin, milyonlarca insanın, hayatını global İşbirlikçi Ortak Alanlar’a halihazırda nasıl taşıdığını kitapta örnekleriyle anlatıyor.

İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #02

Bu soluk kesici kitap, günümüzün en çarpıcı teknolojik trendlerini komün yapısından kapitalizme ve oradan tekrar geriye dönen beş yüz yıllık bir süreç içerisinde ele alıyor. Rifkin, bizi yeni bir ekonomik düzenin eşiğine götüren entelektüel bir yolculuğa çıkarıyor.

Kevin Werbach, Wharton School
Kitap, Jeremy Rifkin’in teknolojik trendlerin geleceğini öngörmek anlamında çok büyük bir üstat olduğunu ispatlıyor. Rifkin, kitapta geleceğe dair usta işi bir tablo çiziyor. Teknolojinin geleceğine dair zihni bulanan herkese bu kitabı okumalarını öneririm.

Calestous Juma, Harvard Üniversitesi
Jeremy Rifkin, bu son çalışmasında, hemen her şeyin marjinal maliyetinin sıfıra yaklaştığı günümüz dünyasına mercek altına yatırıyor. Mevcut ekonomik sistemin çöküp, işbirliğine dayalı yeni bir düzenin yükseleceğine dair radikal saptamalar yapan Rifkin, bu kitabıyla yılın en çok konuşulacak yazarlar arasında yer almaya aday.

James Doyle, Duke Hukuk Fakültesi
Jeremy Rifkin, tüm dünyayı bekleyen işbirliğine dayalı kaçınılmaz geleceği bugünden bizlere çiziyor. Bence bu kitabı okuyun ve artık geleceğinizi düşünmeyin!

Lisa Gansky, Mesh: Why The Future Of Busıness Is Sharing Kitabının Yazarı

Herkesin her şeyi yapabilecek donanıma sahip olmasının sonuçlarını kapsamlı bir şekilde anlatan bir kitap.
Neil Gershenfeld, Mit Bits And Atoms Merkezi Direktörü

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar