Haftanın Dijital Gündem Özeti: #11

8 Nisan 2019 – 14 Nisan 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

207
207

GİRİŞİM

 • Girişimcilere katkı sağlamayı amaçlayan Garanti Bankası – BBVA Momentum Sosyal Girişimcilik Destek Programı, 8 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasında yeni dönem için başvuruları almaya başlıyor. BBVA Momentum Sosyal Girişimcilik Destek Programı hakkında detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
 • GreenTech İzmir, 2019’da sınırlarını genişletti. Türkiye’nin her yerinden yeşil teknoloji startup’ları ve kurumsal şirketleri İzmir’e davet ediyor. Programa son başvuru tarihi 19 Mayıs 2019.
 • Hacettepe Teknokent AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, yapay zekayla günlük hayatta toplanan verileri doğru analiz edebilen ülkelerin kazançlı olacağını belirterek, Teknokent bünyesindeki Ön Kuluçka ve Prototipleme Merkezinde özellikle yapay zeka konularındaki fikirleri destekleyeceklerini söyledi.
 • Eticaret pazarına yönelik piyasa araştırması ve fiyat optimizasyonu alanında çalışmalarını sürdüren Prisync, Avustralyalı rakibi Spotlite’ı satın aldığını açıkladı.
 • İstanbul Teknokent, işini büyütmek ve globalleşmek isteyen teknoloji şirketlerine ICUBE Programı ile İngiltere’de işbirliği imkanları sunuyor. 15 Nisan’a kadar başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Mercedes-Benz Türk StartUP yarışmasına “Kadınların güçlenmesine destek” için yeni ödül kategorisi eklendi. Toplamda 150 bin TL ödül verilecek yarışmanın başvuruları sürüyor.
 • Orta doğu merkezli Propertyfinder Group (PFG), Zingat‘a sermaye artırımı şeklinde 65 milyon TL yatırım yaptı. Propertyfinder Group son yatırımıyla birlikte Zingat’taki hisse oranını yüzde 36.65’e yükseltti.

TEKNOLOJİ

 • Avrupa Birliği, yapay zeka etiği taslak yönergesini inceledi ve maddelerini netleştirdiği yeni bir yapay zeka gereklilikleri yönergesi hazırladı. Belirli değerlendirme listeleri her bir kilit gerekliliğin uygulandığından emin olmaya yardımcı olacak. Gereklilikler listesi
 • Fiziki mağazalarında sadece uygulama üzerinden ödeme kabul ettiği için ayrımcılık ve elitizmle suçlanan Amazon, kasiyersiz mağaza konseptiyle 2017’de faaliyete geçirdiği Amazon Go mağazalarında nakit ödeme de kabul etme kararı aldı.
 • 5G teknolojisinin düşük gecikme ve yüksek bant genişliğinden yararlanarak Türkiye’deki ilk Endüstri 4.0 denemesini gerçekleştiren Türk Telekom ve Nokia; Akıllı Fabrika testinin yanı sıra Akıllı Şehir ve Kamu Güvenliği alanlarında da yeni nesil haberleşme teknolojisinin sunacağı kolaylıkları ve faydaları tanıttı.
 • Google‘ın kullanıcılarının dosyaları arasında izinsiz arama yaparak suç kanıtı aradığı ve bulduğu kanıtları devlete teslim ettiği iddia edildi. Elektronik Mahremiyet Bilgi Merkezi (EPIC) adlı bir sivil haklar grubu, Google’ın milyarlarca kullanıcısının içeriklerini kanunsuz şekilde incelediğini ve bu bilgileri kolluk kuvvetlerine teslim ettiğini söylüyor
 • Bugün 10 mağazaya sahip, 2021’de de 3.000 mağazaya çıkacak Amazon Go ‘Kasiyersiz Mağaza’ya teknolojik rakip Portekiz’den geldi. Firma Metro ve Portekizli Sonae süpermarketleri ile pilot çalışmalara başlıyor.
 • Finans sektöründeki şirketlerin rakipleri artık diğer finans şirketleri değil. Size şaşırtıcı gelebilir ama Starbucks Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük bankalarından biri haline gelmiş durumda. Bunun nedeni ise tamamen teknoloji.
 • Türkiye’de internetin 26’ncı doğum gününde düzenli internet kullanımı yüzde 84’e ulaştı.
 • Çinli akıllı telefon imalatçısı Xiaomi’nin kurucusu ve CEO’su, şirketin halka açıldığı ilk yıl için çok yüksek bir prim kazandı ve bu tutarın hepsini hayır işlerine bağışladı.

BLOCKCHAIN

 • Oracle Blockchain Ürün Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Frank Xiong, katıldığı Forbes CIO Summit’te önümüzdeki üç yıl içinde şirketlerin yüzde 50’sinin Blockchain teknolojisini kullanmaya başlayacağını öne sürdü.
 • Market Research Future’ın (MRFR) araştırmasına göre blockchain teknolojisinin 2018 ile 2023 yılları arası %66.4 oranında bir büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor. Yapılan değerlendirmede küresel blockchain piyasasının 2023 sonuna doğru 7,1 milyar dolar değerinde bir ölçeklendirmeye hazır olduğu, akıllı sözleşmeler, dijital ödemeler ve kimlikler için blockchain teknolojisinin benimsenmesinde ise bir artış olacağı gözlemleniyor.
 • Güney Kore’de ordu için yapılan satın almalardan sorumlu devlet organı, savunma sektöründe operasyonel verimliliği artırmaya yönelik bir Blockchain projesi için pilot çalışmalara başladı. Savunma Alım Programı İdaresi (DAPA) tarafından hafta ortasında yapılan duyuruya göre, savunmaya ilişkin kurumsal verinin yasadışı yollarla değiştirilmesini önleyen bir Blockchain platformu kurulacak.
 • ABD hükümeti gibi merkezi bir otorite merkezi olmayan bir teknolojiyi şekillendirmeye çalıştığında ne olur? “Blockchain Yasası” olarak adlandırılan bir yasa önerisi üzerindeki çalışmalar ABD Kongre’sinde hız kazanmış durumda.
 • The New York Times muhabiri Nathaniel Popper, Facebook’un kendi stablecoin projesi için yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım beklediğini duyurdu.
 • Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun açıkladığı listede kripto para madenciliği, ortadan kaldırılması gereken sektörler arasında gösterildi.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #10

SOSYAL MEDYA

 • LinkedIn’e Facebook benzeri ifadeler geliyor. Dün yeni İfadeler özelliğini tanıtan LinkedIn, platformunda bulunan Like ifadesine Celebrate, Love, Insightful ve Curious ifadelerini ekleyecek.
 • Facebook Türkiye’deki reklamverenlerden vergi almaya başladı. Bir süredir hayata geçmesi ön görülen dijital reklamlardan vergi alınması, Facebook reklam verenlerin karşısına çıkmaya başladı. Dün bazı reklam verenler, Facebook reklam panelinde daha önce öne çıkardıkları reklamlara vergi yansıtıldığını fark etti.
 • Facebook, Türkiye’deki ilk iki Developer Circles’ı İstanbul ve Ankara’da hayata geçirdiğini duyurdu. Bugün itibariyle, bu iki şehirde yaşayan geliştiriciler yerel geliştirici topluluklarına katılabilecek, diğer geliştiricilerle işbirliği yapabilecek ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ortamda geliştirici araçları ve Facebook’un ürünleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler.

ETKİNLİK

 • Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisine dair her şey bu sene de İTÜ’de, IoT Line Fair’de konuşulacak. İTÜ IEEE​’ye bağlı EESTEC İstanbul Yerel Komitesi tarafından düzenlenen ve bu sene 26-27 Nisan’da beşincisi gerçekleşecek olan IoT Line Fair, Türkiye’nin ilk ve en büyük IoT & Akıllı Ürünler Fuarı​ olma sıfatını taşıyor.
 • İstanbul Üniversitesi Lojistik Kulübü tarafından düzenlenen “Lojistik Zirvesi” sektöre dair yenilikçi yaklaşımları 16. kez dinleyicileri ile buluşturacak. Etkinlikte Blockchain Türkiye Platoform Direktörü Berk Kocaman’ın katıldığı bir oturum gerçekleştirilecek.

HAFTANIN KİTABI

 • Yaşam 3.0 – Yapay Zeka Çağında İnsan Olmak
 • Yazarı: Max Tegmark
 • Yayınevi: Pegasus Yayınları

Gelecek Yapay Zekâ’da fakat bu gelecek nasıl olacak? 
Süper zekâ bizim kölemiz mi yoksa efendimiz mi olacak?

Faydalı YZ araştırmalarının gündeme oturmasını sağlayan MIT Profesörü Max Tegmark, bizi YZ üzerine var olan son tartışmaların merkezine götürüyor. Varlığımızın gelecekteki safhasını keşfedebilmek için efsaneleri gerçeklerden, ütopyaları distopyalardan ayırıyor. Yapay Zekâ suç, savaş, adalet, iş gücü, toplum ve bizim insan olma hissimizi nasıl etkileyecek? YZ’nin yükselişi diğer tüm teknolojilerden daha çok geleceğimizi şekillendirme potansiyeline sahip.

Otomasyon sayesinde refah seviyemizi artırırken insanların işsiz ve amaçsız kalmasını nasıl önleyebiliriz? Çocuklarımıza nasıl kariyer tavsiyeleri vermeliyiz? Çökmeden, hata yapmadan veya hacklenmeden bizim istediklerimizi yapabilmeleri için gelecekteki YZ sistemlerini nasıl daha fazla güçlendirebiliriz? Ölümcül otonom silah sistemlerinde bir silahlanma yarışından korkmalı mıyız? Makineler zamanla her alanda bizi geçip işlerimizi, hatta gezegendeki yerimizi elimizden alacak mı? YZ daha önce eşi görülmemiş bir şekilde yaşamın gelişmesine yardım mı edecek yoksa bize yönetebileceğimizden daha büyük bir güç mü verecek?

İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #13

Nasıl bir gelecek istiyorsunuz? Bu kitap, çağımızın belki de en önemli tartışmasına katılmanıza imkân veriyor. Tüm bakış açılarına yer verirken, süper zekâ, anlam, bilinç ve evrendeki yaşamın fiziksel sınırları gibi en radikal konulara değinmekten kaçınmıyor.

“Bu kitap, Dünya ve ötesinde yaşamın, zekânın ve bilincin geleceği maceramızda karşılaşabileceğimiz güçlükler ve seçimler üzerine muhteşem bir rehber.”
Elon Musk, SpaceX ve Tesla’nın CEO’su

“Sadece bilim insanları, sanayiciler ve generaller değil, hepimiz kendimize gelecekteki Yapay Zekâ’nın risklerinden kaçınmak ve faydalarından yararlanabilmek için neler yapabiliriz diye sormalıyız. Bu, çağımızın en önemli tartışması ve Tegmark’ın kitabı bu tartışmaya katılabilmenize yardım edecek.”
Prof. Stephen Hawking

“Yapay Zekâ’nın ortaya çıkarabileceği eşi benzeri görülmemiş güç, önümüzdeki yılların insanlığın zirvesi veya çöküşü olabileceği anlamına gelir. Tegmark, Yapay Zekâ’nın sonuçları üzerine bugüne kadar okuduğum en kapsamlı ve eğlenceli kitabı yazmış. Şimdiye dek Tegmark’ın neşeli zekâsıyla tanışmadıysanız sizi çok güzel bir sürpriz bekliyor.”
Prof. Erik Brynjolfsson, MIT Dijital Ekonomi İnisiyatifi Direktörü

“Yapay Zekâ, zekâ ve insanlığın geleceği üzerine düşünüş şeklimizi değiştirecek, harekete geçirici bir kitap.”
Bert Selman, Cornell Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Profesörü

“Tegmark, bir tür olarak nasıl bir gelecek yaratmak istediğimiz hakkında çok daha geniş bir tartışma yaratmak istiyor. Her ne kadar, Yapay Zekâ, kozmoloji, değerler ve hatta bilinçli deneyimin doğası gibi işlediği konular zorlayıcı olsa da bunları okunaklı bir biçimde sunarak okurun kendi fikirlerini oluşturmasına yardım ediyor.”
Nick Bostrom, İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’nün Kurucusu

“Tegmark’ın yeni kitabı çağımızın en önemli konusuna dair derinlemesine ve düşündürücü bir rehber. Biyolojik düşüncelerimizi, kendi yarattığımız çok daha büyük bir zekâyla birleştirirken gelecekte nasıl daha iyi bir medeniyet yaratabileceğimizi araştırıyor.”
Ray Kurzweil 

“Bu kitap beni olduğum yere çiviledi. Yapay Zekâ’nın dönüştürücü sonuçlarıyla kısa süre sonra yüzleşebiliriz ancak bunlar bizim için cennet mi yoksa cehennem mi olacak? Buna karar verebilecek bir jüri henüz yok ama bu aydınlatıcı ve okunaklı kitap bir fikir edinmemizi sağlıyor.”
Prof. Martin Rees, Kraliyet Astronomu

“Ünlü bir fizikçi ve Yaşamın Geleceği Enstitüsü başkanı olmak, Max Tegmark’a çağımızın en önemli konusu hakkında okuyucusunu hafife almadan bilgilendirme olanağını sağlıyor.”
 Jaan Tallinn, Skype’ın Eş Kurucusu

“Orijinal, okunaklı ve düşündürücü… Tegmark YZ’nin birçok farklı yüzüne anlam kazandırıyor. The Second Machine Age’in ekonomik perspektifine ve YZ’de son yıllarda var olan gelişmelerin yakın dönemdeki sonuçlarına ışık tutarken günümüzden Yapay Genel Zekâ’ya ve süper zekâ seviyesine nasıl gelebileceğimizi açıklıyor. Tegmark, Emerson’dan da bir alıntı yapıyor: ‘Hayat bir yolculuktur, hedef değil.’ Aynı söz bu kitap için de geçerli olabilir. Bu kitabın tadını çıkarırsanız, bitirdiğinizde yıllar sonra insanlığın ve teknolojinin gelebileceği yeri çok daha iyi anlayabilirsiniz.”
Science

“Anlaşılır ve sürükleyici. Okura birçok şey sunuyor. Tegmark’ın, elektronik devreler veya insan beyninin düşünce gibi elle tutulamaz bir şeyi nasıl ürettiğini açıklaması hem son derece zarif hem de aydınlatıcı. Yapay süper zekânın bir şekilde kontrolden çıkabileceği fikrine birçok bilim insanı karşı çıkıyor fakat YZ tartışmalarının alevlenmesinin bir nedeni de Tegmark’ın çalışmaları.”
Wall Street Journal

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar