Haftanın Dijital Gündem Özeti: #12

15 Nisan 2019 – 21 Nisan 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

197
197

GİRİŞİM

 • Türkiye Girişim Ekosistemi‘nin 2019 yılının birinci çeyrek verileri Startups.Watch etkinliğinde açıklandı. 2019 yılının ilk çeyreğinde 13 girişime toplamda 19.6 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirildi.  Aşağıdaki Tablo 1‘de yıllara göre, her yılın ilk çeyreğinde yapılan yatırım adedine baktığımızda; 2016 yılında 36, 2017 yılında 30, 2018 yılında ise 21 yatırım gerçekleştirilmiş.

 • Kuveyt Türk’ün FinTech ve bankacılık alanında yeni projelerin geliştirilmesine katkı sunmak amacıyla üçüncü kez düzenlediği Hackathon sonuçlandı. Kuveyt Türk Bankacılık ve Yaşam Üssü’nde “geleceğin bankacılığı” temasıyla düzenlenen yarışmaya 71 kişiden oluşan 25 ekip kendi proje fikirleriyle katıldı. Hackathon’da dereceye giren ekipler ve projeleri buradan inceleyebilirsiniz
 • Teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir iş fikirlerinin ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla Kuveyt Türk tarafından kurulan Lonca Girişimcilik Merkezi, yüzlerce başvuru arasından seçtiği 11 girişimciden oluşan ekiple dördüncü dönemine başladı.
 • Evden eve taşıma ve küçük/orta ölçekli parça eşya taşıma ihtiyacı olan kullanıcılar ile nakliyecileri bir araya getiren bir pazaryeri olarak ortaya çıkan yerli girişim Octovan, Vinci Girişim Sermayesi’nden yatırım aldı. Girişim, bu yeni yatırım ile İstanbul’da büyümeyi ve Türkiye’nin diğer şehirlerine yayılmayı hedefliyor.
 • İstanbul Kalkınma Ajansı destekli İstinye Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi gerçekleşen törenle Topkapı Kampüsü’nde açıldı. Girişimcilere çağrıda bulunan İstinye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, “Bizim sahip olduğumuz alt yapı nedeniyle girişimciler burada geliştirdikleri projeleri yine bünyemizde uygulama şansına sahipler.’’ sözleriyle girişimcileri kuluçka merkezine katılıma davet etti. Başvurunuzu bu bağlantıdan gerçekleştirebilirsiniz.
 • 2019 yılında da yatırımlarına hızla devam eden Tarvenn, Workup girişimlerinden Sertifier’e 1.2 milyon TL değerleme ile yatırım yaptı. Sertifikaların kolayca tasarlanmasını ve katılımcılara dijital ortamda dağıtılmasını sağlayan Sertifier, kurumların sertifika süreçlerini dijital ortama taşırken, diğer yandan bireyler için eğitim verilerinin güvenli bir ortamda saklanarak paylaşılmasına olanak sağlıyor.
 • Workup’ın 4. dönemine kabul ettiği girişimlerden Juphy, bir markanın kullandığı tüm iletişim ağlarını (Twitter, Facebook, vb.) tek bir noktada toplayarak, markanın müşteri destek sürecini en basit şekilde çözmesini hedefleyen bir SaaS platform çözümü sunuyor. Osman Erdi Balcıoğlu ve Eyüp İbişoğlu tarafından Ağustos 2018’de İstanbul’da temelleri atılan Juphy’nin bugün şirketi ABD’nin Delaware eyaletinde bulunuyor. Global odaklı çalışmalarını sürdüren girişimin bugün Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Kuzey Amerika, Arjantin, Almanya ve Romanya’dan da kullanıcıları bulunuyor.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #09

TEKNOLOJİ

 • Elektrikli araç bataryaları, Bloomberg NEF (BNEF) uzmanlarının tahmin ettiğinden çok daha hızlı gelişiyor ve ucuzluyor. Bu yüzden elektrikli araçlara yönelik beklentilerin her yıl güncellenmesi gerekiyor. BNEF 2017’de elektrikli araçların benzinli araçlardan daha ucuza geleceği yılı 2026 olarak tahmin etmişti. Bu tahmin 2018’de 2024 olarak güncellendi. Şimdi ise BNEF’in 2019 tahmini; 2022 yılında, elektrikli araçların içten yanmalı motoru bulunan araçlardan daha ucuz hale geleceği yönünde. Bu güncellemeyi en çok etkileyen faktör ise batarya maliyetindeki düşüş.
 • Türkiye İş Bankası, MIR markalı kartları tüm Bankamatiklerinde ve üye işyerlerinde kabul eden Türkiye’deki ilk banka; bu işbirliği ile Türkiye de Rusça konuşulmayan ülkeler arasında MIR markalı kartların kullanılabildiği ilk ülke oldu.
 • Biyologlar insan derisi gibi kendini iyileştiren organik malzeme geliştirdi. DNA tabanlı yeni organik imalat malzemesi, boyası çizilince veya hasar görünce kendini onaran yarı-canlı eşyalar ve otomobiller üretmekte kullanılacak. Aynı zamanda kök hücre tedavisi için organik DNA sensörü işlevini görecek.
 • İlk defa 2011 yılında ABD’de kutlanan Elektrikli ve Hibrid Sürüş Haftası artık Türkiye’de de kutlanmaya başlandı. Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) öncülüğünde başlatılan girişim ile tüketicilerin elektrikli ve hibrid araçlar hakkında farkındalığın arttırılmasının amaçlandığı açık hava etkinliğinde, otomobil meraklıları ilk defa elektrikli ve hibrid araçları test etme fırsatı buldu.
 • Türkiye Bilişim Derneği Eskişehir Şubesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Sağlıkta Dijital Dönüşüm Zirvesi” 24 Nisan Çarşamba günü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
 • Çin’in en üst düzey yasama organı, insan genleri ve embriyolarını içeren araştırmalara ilişkin daha sıkı kurallar uygulamaya koyacak. Geçen sene bir Çinli bilim insanının, dünyanın ilk “genetik olarak değiştirilmiş”  bebeklerini dünyaya getirdiğini iddia etmesi, tartışmalara yol açmıştı.
 • Boston Dynamics‘in müzikle ritm tutan, dans eden “robot köpekleri” şimdi de kamyon çekmeye başladı..

BLOCKCHAIN

 • Geçtiğimiz yıl kripto para piyasalarında yaşanan dalgalanmalar, büyük şirketlerin Blockchain ve kripto motivasyonunu düşürmedi. Reuters tarafından yayınlanan rapora göre, kripto para ve Blockchain teknolojisiyle ilgili kritik protokolleri geliştiren girişimler büyük ölçekli kuruluşlardan ve girişim sermayelerinden yatırım almaya devam ediyor.
 • Teknoloji, insanlık ve işin geleceği için müşterek ve pozitif bir vizyon üretmek üzere çalışan bir düşünce kuruluşu House of Beautiful Business tarafından düzenlenen Chambers of Beautiful Business etkinliği 25 Mayıs 2019, Cumartesi günü saat 12:00-18:00 arası İstanbul Joint Idea Kanyon’da gerçekleşecek.
 • Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla 2018 Haziran’ında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) çatısı altında dört ana çalışma grubu yer alıyor. Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Dijital Kimlik”, Üretim, Lojistik ve Ulaşım Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Tedarikçi Tanıma Platformu”, Hukuk, Düzenlemeler ve Kamu İlişkileri Grubu tarafından hazırlanan “Dünyada Blokzinciri Regülasyonları ve Uygulama Örnekleri Karşılaştırma” raporları yayımlanarak kamuoyu ile paylaşıldı.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #13

HAFTANIN KİTABI

Augmented-Artırılmış Gerçeklik

Yazar: Brett King

Yayınevi: Mediacat Yayıncılık

“Bilim, günlük hayatımızı radikal bir biçimde değiştiriyor. İnsanlar geleceğe genelde ümitsizlikle bakıyor ancak Artırılmış Gerçeklik, geleceğe dair iyimser bir anlayış ve bence de imkânlar sonsuz…”

Tory Belleci, Mythbusters programının sunucusu-

“Geçtiğimiz birkaç on yılda yapılan inovasyonları görmüş biri olarak, değişime neden bu kadar direnildiğini anlayamıyorum. Yazarların bu kitapta tarif ettikleri dünyada, yaşamlarımızı kökten değiştirecek eli kulağındaki gelişmeler var. Augmented, gerçekten de soluk kesici bir eser.”

Nolan Bushnell, Atari’nin kurucusu

“Dev bir teknolojik değişim dalgasının içindeyiz. Artırılmış gerçeklik. Kendi kendine hareket eden araçlar. İnsansı robotlar. Söz konusu gelişmeler, aynı zamanda derin bir kültürel değişimi ve distopik bir gelecek endişesini de beraberinde getiriyor. Brett King, değişimleri oldukça doğru bir şekilde sınıflandırmakla kalmıyor, olan biteni tüm ayrıntılarıyla anlamlandırıyor. Augmented, uzunca bir süre benim kutsal kitabım olacak.”

Robert Scoble, Age of Context’in yazarı-

 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar