Haftanın Dijital Gündem Özeti: #13

22 Nisan 2019 – 28 Nisan 2019 tarihleri arasında Dünya, Türkiye ve Bursa’da teknoloji, dijital dönüşüm, girişim ve sosyal medya alanında yaşanan gelişmelerin özeti bu bültende…

203
203

GİRİŞİM

  • Anadolu Grubu’nun üniversite öğrencilerinin yenilikçi projelerini hayata geçirme hedefiyle başlattığı Bi-Fikir KAP’ın finali Anadolu Grubu Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yarışmaya 110 üniversiteden toplam 313 proje önerisi geldi.
  • Japonya merkezli iletişim, reklam ve pazarlama odaklı global ajans kyu Collective, Kerem Alper ve Engin Ayaz tarafından İstanbul’da kurulan ATÖLYE’nin çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu.

TEKNOLOJİ

  • Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma-Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, kısaca “GAFA” olarak adlandırılan Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi internet devlerinin vergilendirilebilmesini 2020’nin sonuna kadar yasal netliğe kavuşturacaklarını belirterek, “Bundan sonra gelişmekte olan ülkeler toplayamadıkları vergileri toplamaya başlayacak” dedi.
  • SabancıDx Genel Müdürü Burak Aydın’la Bimsa’dan SabancıDx’e dönüşümü konuştuk. Aydın, şirketin hedeflerini, start-up’larla işbirliklerini ve Sabancı Üniversitesi’ne yönelik çalışmalarını anlattı.
  • Ruanda’daki başarılı dronla teslimat sisteminin ardından Zipline adlı şirket şimdi de Gana’da, tüm ülkeyi kapsayan bir dronla teslimat ağı kuruyor.

  • Ford’un Ulaşım Mobilite Bulutu (TMC) adlı uygulama mağazası, sadece akıllı otomobil uygulamalarını bünyesinde barındıracak.
  • Avrupa Parlamentosu, AB ve AB dışı ülkelerin vatandaşlarının biyometrik izlemesini mümkün kılacak olan bir veritabanı oluşturulmasını öngören bir tasarıyı oyladı. Karara göre yeni veritabanı Ortak Kimlik Deposu (CIR) olarak adlandırılacak ve söz konusu veritabanının 350 milyondan fazla insanın kayıtlarını birleştirmesi bekleniyor.
İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #06

BLOCKCHAIN

  • Bloomio Kurucu Ortağı ve CEO’su Max Lyadvinsky, Crowdfund Insider için kaleme aldığı makalede bir Blockchain şirketi yönetmenin keyifli ve zor yanlarını mercek altına aldı.
  • Tayland’ın en büyük ticari bankası Siam Commercial Bank (SCB) ve devlete ait petrol şirketi  PTT Exploration and Production Public Company Limited (PTTEP) arasındaki Blockchain pilot testi başarıyla sonuçlandı.

HAFTANIN KİTABI


Yeni Nesil Çocuk

Yazar: Tony  Ryan

Yayınevi: Optimist

 

Teknoloji Çağında Çocuk Yetiştirme Rehberi

Bir Çin atasözü der ki “Ağaç dikmek için en iyi zaman bundan 20 yıl önceydi; bir sonraki en iyi zamansa bugündür.” O halde hemen başlayalım.

Çocuklarımıza ve gençlerimize nasıl yaklaşıyoruz? Bütün insanlık tarihinde, yaşamak için şimdikinden daha iyi bir dönem hiç olmadı ve üstelik gelecek bize çok daha güzel günler vaat ediyor. Ne var ki geleceğin dünyasında yaşamanın çok zor olacağı düşüncesi sürekli beynimizi kemiriyor.

Gelecek gerçekten de son derece tuhaf ve öngörülemez bir yer olabilir. Peki, ama yaşanacakları olumlu yönde etkileyemeyeceğimizi kim söylüyor? Bunu pekâlâ başarabiliriz. Çünkü gelecek üzerinde sandığımızdan çok daha fazla kontrol gücümüz var.

İlgili Haber  Haftanın Dijital Gündem Özeti: #01

Bizi bekleyen geleceği birçok açıdan şekillendirebiliriz. Çocuklarımızı da bunu yapabileceklerine inandırmak zorundayız. Gençler, geleceğin daha güzel olacağına dair pek umut taşımadıklarını, hatta geleceğin bugünden daha beter olacağına inandıklarını söylüyorlar.

Artık bu düşünceyi silmenin zamanı geldi. Yeni nesli korkutan, elini kolunu bağlayan dehşet verici düşünceleri çöpe atalım ve onlara bugün yapacakları tercihlerle güzel bir geleceği nasıl inşa edebileceklerini anlatalım.

Onlara “Gelecekte dünya nasıl bir yer olacak” diye sormak yerine “Geleceğin dünyasını nasıl şekillendirmek istersin” diye soralım. Çünkü ilk soru, gelecek üzerinde bir kontrolümüz olmadığını düşündürüyor. İkinci soruysa tam tersi bir yaklaşım ortaya koyuyor. Çocuğunuzun ikinci soru üzerinde kafa yormasını istiyorsanız bu kitap tam size göre. Kitap üç ana başlıktan meydana geliyor:

• Çocuklarımızı ne bekliyor? Teknolojinin düşünce ve davranışlarımızı değiştirme gücüne ve çalışmayla ilgili tercihlerimizi ne şekilde etkilediğine odaklanıyor, geleceğin çocuklarımıza sunacağı heyecan verici imkân ve fırsatları ele alıyoruz.

Temel beceriler. Çocuklarımız, kendilerini bekleyen belirsiz gelecekte hangi becerilere sahip olmalı?

Olağanüstü bir hayat yaratmanın yolları.

 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar