Hasan Aslanoba

Aslanoba Capital Chairman

Hasan Aslanoba, 6 Kasım 1963’de Bursa’da doğdu, ilk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek öğrenim gördü. Daha sonra, 1986 – 1988 yıllarında ABD’de bulunarak, San Diego NationalUniversity’den, MBA diploması aldı.

Türkiye’ye döndükten sonra aile şirketi Erikli Su’da çalışmaya başladı. 1998 yılında, Erikli Dağıtım’ı kurarak bazı stratejik pazarlarda, direkt satış ve dağıtımı başlattı. 2002 yılında, Uludağ eteklerinde, Türkiye’nin en büyük su fabrikasını kurarak kapasiteyi büyük oranda arttırdı. Uyguladığı büyüme stratejileri çok olumlu sonuçlar sağladı ve 2005 yılında Erikli markası pet su ve damacana işinde pazar lideri oldu. Aynı dönemlerde, Türkiye’de ambalajlı su sanayicilerinin derneği olan SUDER’in başkanlık görevini de 2004 – 2006 arasında sürdürdü.

30 Eylül 2006’da, Erikli Su ile, ambalajlı su işinin dünyadaki en büyük şirketi olan NestleWaters arasında Türkiye ortaklığını gerçekleştirdi. Ortak şirkette, sadece yerel bir ortak olarak değil, aynı zamanda CEO olarak da görev üstlendi. 2010’da ortak şirketin en yakın rakibinin iki katı pazar payına ulaşmasını sağladı.

Yarattığı ekonomik değer sayesinde, son yıllarda Bursa’nın vergi sıralamalarında kurum ve şahıs olarak sürekli en üst sıralarda yer aldı.

2012’de internet tabanlı yenilikçi iş modellerine odaklanma kararı aldı ve yeni hedeflerini gerçekleştirmek için 2012 Mayıs sonunda CEO görevinden ayrıldı.

Mart 2013’de Türkiye’de ilk Bireysel Katılım Yatırımcısı lisansını aldı. Melek yatırımcı olarak kısa sürede yaptığı çok sayıda yatırım ile Türkiye internet ekosisteminde adını duyurdu.

Aynı zamanda, 2012 ve 2013 yıllarında, kendi şirketi Aslanoba Gıda A.Ş. bünyesinde; tazedirekt.com ve webnak.com.tr markaları ile yenilikçi iş modellerine girişimci olarak yatırım yapmaya devam etti.Tazedirekt.com’u bir süre sonra kapattı.

Temmuz 2018 itibariyle 90 şirkete 80 milyon dolarlık yatırım yaptı. Yatırımlarımlarının yüzde 90’ını Türkiye’de, yüzde 10’unu yurtdışında, genellikle de ABD’de gerçekleştirdi. 90 yatırımın 25 tanesi battı ya da erken exit oldu. Şu anda aktif olan 65 şirket var. Bunların bir kısmı Türkiye’de, bir kısmı yurtdışında bulunuyor.

Melek yatırımcısı olduğu startup’lar arasında Modanisa, Bitaksi, iPara, Fırsat Bu Fırsat, İninal, dugun.com, buldumbuldum.com, Meal Box, Vivense, oBilet, doktorsitesi.com, Webrazzi, Hemen Kiralık, Hotel Runner, KapGel, Etohum, Zet, Moda Cruz, Tapu.com, Insider, Sinemia, İdemama, Volt Lines, AlwaysFashion bulunuyor.

Tümünü Göster
Yazılar Yazılar
Videolar Videolar
Melek Yatırımcı

Uzmanlık Alanları

  • Melek Yatırımcı