Her Zaman Etkili 8 SEO Taktiği

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla gelişmesinden belki de en çok nasibini alan sektörlerden bir tanesi de internet sektörüdür. Geçmişte Google’ın aylık güncellemelerine alışmışken günümüzde günlük hatta anlık güncellemeler ile baş etmek zorundayız. Baş etmek zorundayız diyoruz çünkü web sitemizi geliştirmek, Google SEO kriterlerine uygun bir hale getirmek için bu güncellemeleri takip etmek ve web sitemize uygulamak gerekiyor.

531
531

Google kriterlerinden birçoğunun güncelliğinin kaybetmesine karşın bazı SEO teknikleri var ki hala geçerli. Bahsedeceğimiz bu SEO tekniklerini derinlemesine incelediğimizde hepsinin “kullanıcı memnuniyeti” ile doğru orantılı olduğunu görüyoruz. Gelin hep birlikte geçmişten günümüze geçerliliğini koruyan bu tekniklere göz atalım.

1 – Web 2.0 (Etkileşim)

2004 yılına kadar gerek internet teknolojisinin yetersizliği gerekse ihtiyaç olmadığından dolayı Web internet siteleri tek taraflı olarak çalışıyordu yani web sitesinin ziyaretçiler ile etkileşimi yoktu. 2004 yılında ortaya çıkan Web 2.0 terimi ile birlikte internet siteleri kullanıcı memnuniyeti doğrultusunda etkileşime girmek için gerekli alt yapılarını düzenlediler. Bu durum günümüzde de geçerliliğini hala koruyor. Etkileşimi daha fazla olan web sitelerinin rakiplerinden bir adım önünde olduğunu günümüzde de görüyoruz. Ziyaretçilerin web sitelerindeki davranışları, sayfa ziyaret süreleri, hemen çıkma oranı gibi kriterler önemli bir SEO faktörü durumundalar.

2 – Site – Sayfa Yüklenme Hızı

Günümüzde internet bağlantı hızlarının baş döndürücü bir hıza ulaşması ile beraber yavaş açılan sitelere kimsenin tahammülü kalmamış durumda. Kullanıcı deneyimi açısından site – sayfa yüklenme hızının 3 saniyenin altında olmasını tüm uzmanlar öneriyor. Site – sayfa hızlarını arttırmak için bir çok yöntem ve çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalar ile web sitemizin sayfalarının açılma hızlarını minimum düzeye çekmek mümkündür. Küçük bir örnek vermek gerekirse; lokal olarak sadece Bursa bölgesine hizmet veren web sitesinin yayın yaptığı sunucunun Bursa’da bulunması, güçlü bir sunucu olması ve bağlantı hızlarının yüksek olması önerilir.

İlgili Haber  E-Ticaret Sitelerinizde Satışlarınızı Arttırmanız İçin Yapmanız Gerekenler

3 – Site İçeriklerinizi Sürekli Güncelleyin

Web sitenizdeki içerikleri gerekli olduğu durumlarda sürekli güncellemenizde fayda vardır. Kullanıcıları yanlış bilgilendirmemek için bu çok önemlidir. Örnek olarak “En Düşük Hemşire Maaşı Ne Kadar ?” şeklinde bir içeriğiniz var ise hemşirelerin her zam alma döneminde bu içeriğinizin güncellenmesi gerekmektedir.

4 – İyi Bir Backlink İnşaası

On Page SEO dediğimiz site içi SEO optimizasyonları hala en temel SEO faktörlerinden birisi olmasına karşın Off Page SEO (site dışı SEO optimizasyonları) tekniklerinden faydalanmamız bizleri bir adım öne geçiriyor. Site dışı SEO çalışmaları, SEO çalışmalarının en teknik ve en tecrübe isteyen adımlarından bir tanesidir. Dışarıdan kendi web sitemize aldığımız tüm backlinkler yani yaptığımız “Backlink inşaası” çalışmalarının bir SEO uzmanı gözetiminde yapılması oldukça önemlidir. Backlink inşaası konusu çok detaylı bir konu olduğundan dolayı başka bir yazımızda bu konuya değinmeyi düşünüyoruz.

5 – Yerelleştirilmiş SEO

2. bölümde vermiş olduğumuz örnek dahilinde hedef müşteri grubunun lokal olduğu durumlarda “Lokal SEO Çalışmaları” oldukça büyük önem arz ediyor. Google’ın yeni algoritmaları ile birlikte artık her yaşa, her bölgeye, her ilgi alanına farklı arama sonuçları ile karşılaşmaktayız. Lokal (Bölgesel) SEO çalışmaları klasik SEO çalışmalarından farklıdır. Bir uzman yönetimiyle, belli bir çalışma programı dahilinde bölgesel sıralamalarda üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz.

İlgili Haber  2018'de Uzak Durulması Gereken 5 Kötü SEO Alışkanlığı

6 – Ekip Çalışması

Bir web sitesinin kaliteli ve dolu dolu bir içeriğe sahip olması tek yazar ile maalesef mümkün değildir. Dışarıdan alacağınız destek ile (editör, moderatör, yazar, uzman vs.) web sitenizin kalitesini arttırabilirsiniz. Web sitenizin kalitesinin yüksek olması tartışılmaz bir SEO kriteridir.

7 – Uzmanlığınızı Yansıtın

Her ne sektörde olursanız olun, rakiplerinizden bir adım önde olmak için sektör ile ilgili profesyonelliğinizi ve tecrübelerinizi doğru bir şekilde yansıtmanız gerekiyor. Profesyonelliğinizi web sitenizde yer vermenizle birlikte rakiplerinizden farklılaşırsınız ve bu durumdan dolayı da arama motorlarında üst sıralarda kendinize yer bulabilirsiniz.

8 – Search Console’u İhmal Etmeyin

Webmaster’ların, site yazarlarının ve yöneticilerinin en büyük yardımcılarından birisi olan Google Search Console (Eski adıyla Webmaster Tools) ‘da yer alan uyarıları ve hataları kesinlikle dikkate alın. Burada yer alan hataların giderilmesi Google’ın teknik kriterlerini yerine getirdiğiniz anlamına geliyor. Özellikle 404 hataları, Url yönlendirilmeleri, Tercih edilen lokasyon gibi bir çok işlemi Google Search Console üzerinden yapabilirsiniz.

Özetleyecek olursak; Web siteniz üzerinde yapacağınız SEO çalışmalarını arama motorlarına yönelik yaparsanız çoğu zaman kaybedersiniz. Bunun yanında kullanıcı memnuniyet odaklı, etkileşime önem veren web siteleriniz ile başarıyı yakalamak içten bile değil.

Aydın KAYDI / Yeşil SEO

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar