Hiper-Gerçekliğe Hoşgeldiniz!

Dünyanın İlk Dijital Mankeni, Drone-Mankenler… Modanın Nesi Var?

357
357

Teknolojik gelişmelerin etkilerini gündelik hayatlarımızda giderek daha fazla hissetmeye başladık. Hemen hemen her gün “Dijital”, ”3D”, “Artırılmış Gerçeklik”, “Yapay Zeka”, ”Endüstri 4.0” kelimelerini okuyor ya da kendimizi bu kelimelerin geçtiği bir sohbette buluyoruz. Birçok marka Endüstri 4.0’a uyum sağlayabilmek için şirket içinde farklı yöntemler geliştirmeye çalışıyor. Moda sektörü de yine bu değişimi en hızlı ve en “çılgın” şekilde kendi dinamiklerine ekliyor. Modanın teknolojiyi kendi sektör DNA’sına nasıl eklediğinden daha önce bahsetmiştik ancak, son gelişmeler endüstrinin önde gelenlerini bile şaşırtıyor.

Dünyanın İlk Dijital Influencer’ıyla Tanışın: Lil Miquela

Influencer’lar ve blogger’ların yönettiği sosyal medya hesapları şüphesiz son zamanlarda markalar için en önemli pazarlama noktaları haline geldi. Söz konusu hesaplardan paylaşılan bir ürünün/hizmetin hemen talep görmesi ve satışa dönmesi hem marka sahiplerini hem de Influencer’ları tatmin ediyor. Bununla birlikte her sistemde olduğu gibi bu pazarlama sistematiği de evrimleşiyor.

Zira moda sektörü, “Influencer 2.0” olarak tanımlayabileceğimiz bir olguyla ilk dijital Influencer’ı yarattı: Miquela Sousa. 19 yaşında olan ve Lil Miquela olarak da tanınan “dijital kişi”, yarı Brezilyalı, yarı İspanyol ve Los Angeles’ta yaşıyor. An itibarıyla Instagram’da 740K, Facebook’ta 39K, Youtube’ta 15K takipçisi bulunan Miquela, modellik ve müzisyenlik yapıyor. Ağustos 2017 yılında Spotify’da en çok dinlenen 8. şarkı “Not Mine”ın sahibi olan Miquela, modellik kariyerinde de emin adımlarla ilerliyor.

İlgili Haber  Bu çağda gençlere bir şey öğretemezsiniz, ancak birlikte öğrenebilirsiniz

Son çıkan moda ürünlerini giyen ve markalarla işbirliği yapan Miquela, Chanel, Proenza Schouler, Supreme, Vetements ve Vans gibi markaları 3 boyutlu vücudunda taşıyor. Aynı zamanda bir aktivist olan Miquela, sosyal medya hesaplarını “Black Lives Matter”a olan desteğini göstermek ve transseksüel haklarını savunmak için de kullanıyor.

Dünyanın İlk Dijital Mankeniyle Tanışın: Shudu

Fotoğrafçı Cameron James-Wilson tarafından yaratılan Shudu, dünyanın ilk dijital mankeni olma özelliğini taşıyor. Barbie bebeklerinin “Güney Afrika Prensesi” versiyonundan ilham alınarak tasarlanan Shudu’ya, Wilson’un detaylı 3D çalışmasıyla farklı kıyafetler giydirilerek poz verdiriliyor.

Instagram’da an itibarıyla yaklaşık 75K takipçisi bulunan Shudu, Rihanna’nın Puma ile çıkardığı Fenty Beauty kozmetik markasının da ruju için modellik yaptı. Fenty Beauty’nin resmi hesabından paylaşılan gönderi yaklaşık 217K beğeni aldı.

İlgili Haber  Kurumlar Dijital İtibarlarını Korumak İçin Neler Yapmalı?

Drone-Manken Çağı

Milano Moda Haftası’nda Sohbahar/Kış ’18-19 koleksiyonlarının sunumu sırasında Dolce & Gabanna bir ilke imza attı. “Devotion” isminin verildiği koleksiyon podyuma taşınmadan önce, defileyi izlemeye gelen davetlilerden mobil cihazlarındaki wireless özelliğini kapatmaları istendi. Ardından koleksiyonun çanta tasarımlarını taşıyan 8 drone podyuma çıktı ve podyum boyunca uçarak seyircilerden tam not aldı.

Tüm bu gelişmeler her ne kadar şu an fütüristik görünüyor olsa da aslında yavaş yavaş “insansız” konseptlerin ve hiper-gerçekliğin hayatlarımıza giriyor oluşunu da bizlere kanıtlıyor. Ünlü Fransız sosyolog Jean Baudrillard’ın, 1981 yılında, postmodern toplumlar için yapmış olduğu tespit gibi; artık gerçek ve simülasyon arasındaki farkın yok olduğu “hiper-gerçeklik” çağına giriyoruz. Moda da yine bu konuda bize ayna tutuyor.

Kaynak: Harvard Business Review

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar