Hollanda’da 3D yazıcıyla kasaba oluşturuluyor

Bu yaz itibarıyla 3D yazıcı ile üretilen ev çalışmalarına başlayan araştırmacılar, Hollanda’nın Eindhoven kentinde dünyanın ilk üç boyutlu yazıcıdan çıkan “yaşanabilir” evleriyle bir kasaba kurmayı planlıyorlar. İlk etapta 5 ev üretilmesi planlanırken, bu evlerin de 2019’da satışa sunulacağı belirtiliyor.

209
209

Üç boyutlu yazıcıların hayatımıza girmesi ile birlikte irili ufaklı birçok nesnenin 3D baskı ile yapıldığına şahit olduk.

Bunların en ilginç ve fonksiyonel olanlarından bir tanesi geçen sene Hollanda’da yapılmıştı. Tamamen üç boyutlu (3D) yazıcı ile üretilen bir köprü ülkede hizmete açılmıştı. Eindhoven şehri yakınlarında bir kasabaya kurulan ve 8 metre uzunluğunda olan köprü öncelikli olarak bisiklet sürücüleri tarafından aktif olarak kullanılmaya başlanmıştı. Bir “üniversite ve özel sektör” iş birliği ürünü olarak tasarlanan ve inşa edilen köprü, bulunacağı yere tamamen monte edilmeden önce çelik kablolarla güçlendirilmiş beton parçaları halinde yazıcıda basılmıştı.

Sonuç olarak 8 metre uzunluğunda, 3,5 metre genişliğinde ve 0,9 metre kalınlığında bir köprü olarak ortaya çıkan yapının 5 ton ağırlığını dahi kaldırabildiği belirtiliyor. Geleneksel alışılmış inşaat tarzından üç kat daha hızlı ilerleyen bir sürece sahip olan 3D yazıcılı sistemi kullanan Eindhoven Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, sıradaki hedeflerinin 3D yazıcı yapımı beş adet ev inşa etmek olduğunu açıklamışlardı.

Fotoğraf: Eindhoven Teknoloji Üniversitesi

3D Yazıcıdan Çıkan Bir Kasaba

Bu yaz itibarıyla 3D yazıcı ile üretilen ev çalışmalarına başlayan araştırmacılar, Hollanda’nın Eindhoven kentinde dünyanın ilk üç boyutlu yazıcıdan çıkan “yaşanabilir” evleriyle bir kasaba kurmayı planlıyorlar. İlk etapta 5 ev üretilmesi planlanırken, bu evlerin de 2019’da satışa sunulacağı belirtiliyor.

Eindhoven, içinde insanların yaşayabileceği “dünyanın ilk” 3 boyutlu yazıcıyla üretilen evlerini inşa edecek

Aslında bu gelişme inşaat sektöründe başlı başına bir devrim niteliği taşıyor. Özellikle bu konuda çalışan uzmanlar, dünyanın ilk yaşanabilir 3D basılı evleri girişimini inşaat sektörünü dönüştürmeye yardımcı olacak bir hareket olarak değerlendiriyorlar. Project Milestone adı verilen ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi ve Eindhoven Belediyesi de dahil olmak üzere çeşitli ortakların iş birliği olan proje kapsamında öncelikli olarak beş beton ev inşa edilecek. Bu iş birliğinde yer alan paydaşların her birisi yapılan evlerin yaşam standartlarını karşılaması konusunda sorumluluk sahibi olarak görülüyorlar. Eindhoven Teknoloji Üniversitesi sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre proje üç boyutlu beton baskısına dayanan dünyanın ilk ticari konut projesi. Üniversiteye göre evler tüm modern gereksinimleri karşılayacak şekilde dizayn ve inşa ediliyor.

İlgili Haber  3 boyutlu yazıcıda kalp üretildi

Aslında bu proje ile bir ev ilk defa 3D baskı ile yapılıyor değil. Ancak daha önceki girişimlerin tamamı bir prototip veya araştırma projelerinin bir parçası olarak var olmuşlardı. Project Milestone bünyesinde yapılacak olan ilk ev tek katlı, üç odalı ve bungalov olarak inşa edilecek. Bunu, şehir merkezinin batısında yer alan ve havaalanı yakınındaki yeni bir bölgede yapılması planlanan dört adet çok katlı konut takip edecek. Bu şekilde de ileride oluşturulacak 3D yazıcıdan çıkmış küçük bir kasabanın temelleri atılmış olacak. İlk olarak evin parçalarının üniversitede basılması planlanıyor ama asıl amaç evin inşası sürecinde yer alan tüm operasyonu şantiye alanına kaydırmak.

İlgili Haber  Tekno Tasarım üç boyutlu kopya makinesi üretti
Project Milestone

Yerel bir stüdyo olan Houben & Van Mierlo Architecten, Project Milestone projesinin tasarımına öncülük ediyor. İş birliğini oluşturan oluşumlar arasında ise yüklenici Van Wijnen, emlak firması Vesteda, malzeme üreticisi Saint Gobain-Weber Beamix ve mühendislik şirketi Witteveen+Bos bulunuyor. Projenin arkasında yer alan grup, yukarıda bahsetmiş olduğumuz ilk 3D baskılı beton köprünün de mimarları aynı zamanda.

Çalışmalarını devam ettiren ekibe göre 3D baskının kesin doğası, inşaat sürecinde daha az inşaat malzemesinin boşa harcanmasını mümkün kılıyor ve aynı zamanda evlerin kişisel istekleri karşılamak için özelleştirilmesini de kolaylaştırıyor. Zira 3D baskı sayesinde hemen hemen her şeklin inşa edilmesi mümkün ve bu sayede evlerin her birisi düzensiz bir şekle sahip olacak. Ayrıca 3D baskı, mimarların çok ince beton yapıları tasarlayabilmesine de olanak sağlıyor.

Ayrıca son evle birlikte kanalizasyon boruları ve diğer gerekli tesisatın da 3D yazıcı kullanılarak üretilmesi ve bu şekilde maliyetin daha da düşürülmesi planlanıyor. Bununla birlikte 3D yazıcı kullanımı, yapıyı tamamen bilgisayar ortamında planlamayı mümkün kılacağından dolayı evin her türlü sisteminin birbirine entegre edilerek “akıllı ev” statüsünde olması da sağlanacak.

Kaynak: İşCep / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar