İçerik pazarlaması, dijital pazarlama stratejinizi nasıl kurtarır?

İçerik pazarlamasının dijital pazarlama eforlarınız çerçevesinde de ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak “Content is King” kavramının en az eskisi kadar geçerli. Markalar da dijital pazarlama stratejileri arasında içeriği ivedilikle önceliklendirmeleri gerekiyor.

371
371

Günümüz dijital pazarlama trendleri dahilinde içerik ve içerik pazarlama, kurumsal bir markanın ürün ve hizmetlerini pek çok farklı formatta temsil edebilecek bir konumda. Bu formatlar neler mi?

 • Web içeriği
 • Bloglar
 • Case study’ler
 • PDF dokümanları
 • E-kitaplar
 • Video pazarlama
 • İnfografikler
 • Podcast’ler
 • Basın bültenleri
 • İstatistiksel araştırmalar

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. İşin aslına bakarsanız içerik pazarlama stratejileri, günümüzde en etkili dijital pazarlama teknikleri arasında sayılmanın yanı sıra, kitleler üzerinde çok ciddi etkiler yaratacak kadar evrimleşmiş durumda. Bir markanın ürün ve hizmetlerini en şık ve en kibar biçimde sunabilme potansiyeline sahip olan içerik pazarlamanın dijital sektörde bu kadar seviliyor ve tutuluyor olmasına şaşmamalı.

Müşterinin dilinden konuşabiliyor ve iletişim kurabiliyor olmak her zaman kıymetli ve önemli bir avantaj. Bu eğilim, kurumsal bir firmanın kendi kendini inşa edebilmesine ve rekabetçi dünyada ileriye gidebilmesine zemin hazırlayan en etkili faktörlerden bir tanesi. İçerik dediğimiz kavram, bir markanın dijital platformlarda hak ettiği yeri alması için belirli bir disiplin formu barındıran yöntemler dizisi olarak tanımlanabilir.

İçerik pazarlaması nedir, ne değildir?

Sizi teknik tanımlarla boğacak değilim; ancak içerik pazarlamanın dijital pazarlama stratejilerine olan etkisini daha iyi anlayabilmek için tam olarak ne üzerinde çalıştığınızı biliyor olmak gerekir. Stratejik bir pazarlama yaklaşımı olan içerik pazarlama, değerli, ilgili ve devamlılık gösteren içerik üretimini temsil ederek bu içerik üretimi sayesinde günün sonunda istenen hedef kitlenin dikkatini çekmek üzerine kurulmuştur. Bu tanımdan cımbızla almamız gereken en önemli üç kelime “değerli, ilgili” ve “devamlılık gösteren”dir.

Değerli içerik?

Blog postlarınızı okuyan ve videolarını izleyen kişiler, bunu yapmak için harcadıkları zamandan bir kazanım elde etmeliler, değil mi? Onu tüketen kişiye katkıda bulunabilen içerik, kıymetli ve değer sahibi içeriktir.

İlgili içerik?

Tüketicinin ihtiyaçlarına, isteklerine ve ilgi alanlarına hitap eden içerik, aynı zamanda okuyucunun kafasındaki – ya da klavye tuşlarının ucundaki – soruları bir bir cevaplayabilen içeriktir.

Devamlılık gösteren içerik?

Dijital pazarlama dünyasında fark edilmek ve fark yaratmak için bu “değerli” ve “ilgili” içeriği tek bir sefer yayınlamak yetmez. İçerik pazarlama faaliyetlerinizin etkisini gösterebilmesi için bıkmadan, usanmadan, yorulmadan ve yılmadan belirli bir zaman dilimi boyunca içerik üretmek şart.

İçerik pazarlaması neden önemlidir?

İçerik pazarlama faaliyetlerinin önemini tek bir açıdan ele almak mümkün değildir; zira içerik stratejinizin hem işletmenize, hem tüketicinize hem de arama motoru optimizasyonunuza için ayrı ayrı etkisi vardır.

Tüketici açısından?

Günümüz tüketicisi, “kaliteli bilgiye” karşı ciddi bir açlığa sahip olmakla birlikte herhangi bir satın alma yapmadan önce ciddi bir karar sürecinden geçmesi ile ön plana çıkıyor. Pek çoğu herhangi bir ürün veya hizmet satın almadan önce onlarla ilgili online olarak kapsamlı araştırmalar, kıyaslamalar ve değerlendirmeler yapıyor. Tüketiciler bir yandan herhangi bir ürün satın alabilmek için kaliteli içeriğe ihtiyaç duyarken diğer yandan satışa zorlanmak istemiyor. Kaliteli içerik de tam olarak bu dengeyi kurma konusunda devreye girerek tüketicinin bu nazlı karar sürecinde nihai etkiyi yaratmak üzere çabalıyor.

Arama motoru optimizasyonu açısından?

Herhangi bir soru için cevap aradıklarında tüketiciler çareyi arama motorlarında buluyor. Bazen yeni müşteri kazanmanın en etkili yolu da onların google’ladıkları yerde olmaktan geçiyor. Arama motoru optimizasyonu planınıza dahil etmeniz gereken içerik pazarlama süreçleriniz, sitenize daha fazla organik trafik ve daha fazla potansiyel müşteri çekmekle kalmaz, aynı zamanda arama motoru sonuçlarında daha yüksek sıralarda görünmenize de vesile olur.

İşletmeniz açısından?

Gördüğünüz üzere etkili içerik pazarlaması, gına getirten satış taktiklerinden sakınarak tüketici kitleniz ile daha derin bir bağ oluşturmanıza yarayan yegane bir taktik. Zekice oluşturulmuş içerikler sayesinde web sitenize trafik çeker, sosyal medyadaki görünürlüğünüzü artırır, daha fazla potansiyel kullanıcıya sahip olur ve marka bilinirliğinizi artırırsınız. Daha fazlasını söylemeye gerek var mı?

Peki ya içerik pazarlamasının dijital pazarlamadaki yeri?

İçerik pazarlamasının avantajlarından, faydalarından ve mucizevi etkilerinden bahsettik. Buradaki asıl soru, içerik pazarlamasının külliyen dijital pazarlama stratejinize olan etkisini anlayabilmek. Bunun için kafanızı kurumsal ve havalı sözcüklerle şişirmek yerine rakamlarla konuşacağım:

İnternet kullanıcılarının…

 • …yüzde 80’i bir şirket ile ilgili bilgi almak istediklerinde özel olarak üretilmiş içerikleri tercih ediyor.
 • …5’inden 4’ü, içerik pazarlamasının bir parçası olan ürün tanıtım ve demo videolarının satış kararında etkili olduğunu savunuyor.
 • …yüzde 92’si, mobil üzerinden tükettiği içeriği paylaşıyor.
 • …yüzde 78’i, içerik pazarlaması yapan markaların hedef kitleleri ile iyi bir bağ kurmak istediğine inanıyor.
 • …yüzde 61’i, herhangi bir satın alma yapmadan önce markanın içerik pazarlaması faaliyetlerinden etkilendiğini söylüyor.

Markaların…

 • …yüzde 86’sı, içerik pazarlaması stratejileri kullanıyor. Bunların yüzde 42’si stratejilerini “çok efektif” olarak tanımlarken sadece yüzde 2’si “hiç efektif olmadığını” savunuyor.
 • …yüzde 80’i içerik pazarlaması faaliyetlerinde önceliği sosyal medya içeriklerine verirken ikinci sırada blog faaliyetlerine yer veriyor.
 • … yüzde 73’ü içerik pazarlamasını web sitesine trafik çekmek, yüzde 66’sı sosyal medya paylaşımları yaratmak, yüzde 53’ü ise site üzerinde geçirilen vakti artırmak için kullanıyor.
 • …yüzde 81’i, interaktif içeriğin geleneksel içerikten daha ilgi çekici olduğunu öne sürüyor. (röportajlar, videolu anlatımlar, infografikler, haritalar, görseller, grafikler, vs.)
 • …yüzde 60’sı her gün en az 1 parça içerik üretiyor.
 • …yüzde 58’i, “orijinal ve özgün” içeriğin en önemli içerik türü olduğuna inanıyor.
 • …içerik pazarlaması yaptıklarındaki dönüşüm oranları, yapmadıkları zamana oranla 6 kat, trafikleri ise 7.8 kat daha fazla.
 • …ortalama içerik pazarlaması maliyetleri, geleneksel pazarlama faaliyetlerine harcadıkları maliyetten yüzde 62 daha düşük olmakla birlikte 3 kat daha fazla potansiyel müşteri getiriyor.

Bize örnek ver!

 • Dünyanın en büyük tasarım şirketlerinden biri olan Design Pickle, ilk 1,200 müşterisini sadece blogging ve content marketing yaparak kazanmış.
 • Yemek ve gıda sipariş sitesi Blue Apron, bir yıl içerisinde uyguladığı içerik pazarlaması faaliyetleri sayesinde yüzde 500 büyüme göstermiş.
 • SEO faaliyetlerine içerik pazarlamasını dahil eden CoSchedule, bir yıl içerisinde trafiğinde yüzde 330 artışa tanık olmuş.
 • 2012 yılından beri bariz bir şekilde içerik pazarlaması faaliyetleri sürdüren Netflix, o günden bu yana toplam üye sayısını ikiye katlayarak tüm kablolu yayın kanallarının abone sayısını geçmiş bulunmakta. 2012’de üye sayıları kablolu TV’de 52 milyon, Netflix’te 23 milyon iken 2017 yılı istatistiklerinde kablolu TV için 48 milyon, Netflix için ise üye sayısının 50 milyon olduğunu gösteriyor.

İçerik pazarlamasının dijital pazarlama içerisinde efektif olması için ne yapmalı?

Markaların içerik pazarlamasının önemini kavramış olmaları, onu dijital pazarlama faaliyetlerinin efektif bir parçası haline getirmeye hazır olduklarını maalesef işaret etmiyor. Çarpıcı bir istatistik daha: 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre ankete katılan pazarlamacıların yüzde 56’sı, içerik pazarlaması yaptıklarını ancak net ve açık bir stratejiye sahip olmadıklarını, bu yüzden de içerik pazarlamasına dair daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduklarını itiraf etmiş. Bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda etkili bir dijital pazarlama taktiği olarak içerik pazarlamasını kullanmadan önce ortaya net bir yol haritası çıkartmak gerektiği ortada.

Planlama

Markanızın hangi objektiflere sahip olduğunu tespit etmeli, ardından içerik pazarlamasının bu objektiflerin neresinde konumlanacağına karar vermelisiniz.

Hedef kitle

Kitleniz tekil ve homojen mi yoksa fayda sağlamak istediğiniz birden fazla segment ve hedef kitle mi var? Bu kararı verdikten sonra içerik pazarlaması stratejilerinizi de bu hedef kitlelere göre optimize etmeniz gerekecektir.

İçerik üretimi

Kaliteli ve etkili içerik, ancak ne söylemek istediğinizi net bir şekilde bildiğiniz zaman ortaya çıkar. Diğer dijital pazarlama tekniklerinden içerik pazarlamasını ayıran en önemli özelliği de belki de budur. Uzmanlık alanınızı ve kurumunuzun değerlerini yansıtan stabil bir hitap tonu geliştirerek tüm içerik pazarlama faaliyetlerini bu çerçevede yürütüyor olmanız çok önemli.

Uygulama

İçeriğinizi nerede yayınlayacaksınız; web siteniz üzerinden mi yoksa blog tarzı bir mikro-siteden mi? İçerik yayınlamaya başlamadan önce düzenli ve devamlılığa sahip bir yayın planı oluşturmak şart.

Sonuçların değerlendirilmesi

Her dijital pazarlama stratejisinde olduğu gibi içerik pazarlamasında da çabalarınızın sonuçlarını ölçümleyemediğiniz sürece sarf ettiğiniz eforun hiçbir anlamı yok. Beğeni, paylaşım, yorum ve tabii ki trafik değerleri başta olmak üzere düzenli aralıklarla yürüttüğünüz içerik çalışmalarının getirilerini ölçerek en etkili stratejileri aradan ayıklamak, başarıya giden yolda atabileceğiniz en zekice adımlardan.

Kısacası…

Daha önce içerik pazarlamaya sahip çıkmanız gerektiğinden ve 2018 yılında trend olması kaçınılmaz içerik pazarlama stratejilerinden bahsetmiştim. Bu sefer içerik pazarlamasının dijital pazarlama eforlarınız çerçevesinde de ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak “Content is King.” kavramının en az eskisi kadar geçerli olduğunu, markaların da dijital pazarlama stratejileri arasında içeriği ivedilikle önceliklendirmeleri gerektiğini saygıyla arz ederim.

Kaynak: Anastasya Yamaç / Sherpa.blog

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar