İnoksan RFID ile Akıllı Depo Sistemine geçti

Bursa’nın önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan ve Endüstriyel Mutfak Ekipmanları üreten İnoksan, teknoloji yatırımlarını sürdürüyor. Dijital teknolojileri üretim süreçlerine entegre etmeye başlayan İnoksan, Akıllı Üretim (Smart Manufactoring) alanında da yatırımlarına devam ediyor. Sektöründe bir ilke imza atan ve 1,5 yıl önce RFID teknolojisine geçen İnoksan, “Akıllı Depo Yönetimi” sistemiyle verimliliğini artırıyor. İnoksan Bilgi Yönetim Sistemleri Müdürü Melek Güceyü, şirketin teknoloji ve dijital süreçlerle ilgili yatırımları hakkında Dijitalleşen Bursa’nın sorularını yanıtladı: Şirketinizin dijital yatırımları (akıllı üretim/smart manufactoring, e-ticaret, sosyal medya vb.)...

1768
1768

Bursa’nın önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan ve Endüstriyel Mutfak Ekipmanları üreten İnoksan, teknoloji yatırımlarını sürdürüyor.

Dijital teknolojileri üretim süreçlerine entegre etmeye başlayan İnoksan, Akıllı Üretim (Smart Manufactoring) alanında da yatırımlarına devam ediyor. Sektöründe bir ilke imza atan ve 1,5 yıl önce RFID teknolojisine geçen İnoksan, “Akıllı Depo Yönetimi” sistemiyle verimliliğini artırıyor.

İnoksan Bilgi Yönetim Sistemleri Müdürü Melek Güceyü, şirketin teknoloji ve dijital süreçlerle ilgili yatırımları hakkında Dijitalleşen Bursa’nın sorularını yanıtladı:

Şirketinizin dijital yatırımları (akıllı üretim/smart manufactoring, e-ticaret, sosyal medya vb.) hakkında genel bilgi verebilir misiniz?

Görselleriyle zengin, cep telefonlarından, tabletlerden ve bilgisayarlardan kolayca açılabilen yenilenmiş bir web sitemiz bulunmaktadır. Sosyal medyada Facebook, instagram, twitter, linkedin, youtube kanallarımız aracılığıyla gerçek zamanlı müşteri memnuniyetini sağlamak için yer alıyoruz.

Yaklaşık 1,5 yıl önce Akıllı Depo Yönetimi sistemine geçtik. Bu sistemde RFID (Radio Frequency Identification/Radyo Frekanslı Tanımla) teknolojisini fabrikamıza getirdik. Böylece sektörümüzde bir ilk olan bu teknoloji sayesinde birçok kazanımlar elde ettik. RFID etiketli geçiş olan otomatik ERP kaydı atan kapı sistemleri, akıllı öğrenen boş raf öneri sistemleri, FİFO’ya dayalı toplama operasyonu, sesli ve ışıklı uyarı sistemi, nakliye yönetim sistemi projemizin adımlarından bazıları.

Üretim teknolojimizde robot sistemimiz de mevcut. Yurt içinde bulunan geniş bayi ağımızın yapılanması ile ilgili, bayilerimize özel olarak fatura, çek, nakit yönetimlerini ve siparişlerini direk onlara verilen fiyatlarla girebilecekleri, stokları görebilecekleri internet üzerinde çalışan bir sistem sunuyoruz. Bu sistem sayesinde siparişlerinin hangi gün ve saatte depomuzdan çıktığını, araç takibine kadar tüm detayları takip edebiliyoruz.

İlgili Haber  Türk tipi Z kuşağı kendi işini kurmak değil devlet memuru olmak istiyor

Ayrıca bayilerimize Autocad programında hazırladığımız bloklarımızı kullanma hakkı vererek tekliflerini dakikalar içerisinde sistemimizde hazırlamaları için “Teklif Yönetim Sistemimizi” geliştirdik. Böylece İnoksan kültüründe biriken tüm bilgi birikimi bayilerimize hizmet verecek alt yapıda sunabiliyoruz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi(CRM) ile ilgili özellikle servis bölümümüzün yaklaşık 2 yıldır arıza ve montaj konularında detaylı bir çalışması mevcut. Bu sistemle, çağrı merkezimizi arayan müşterinin arıza veya montaj talebi sistemde kayıt altına alınarak servis görevlendirmesi yapılıyor ve sistemin bu aşamadan sonraki her adımı cep telefonları üzerinden çalışıyor.

Servis elemanın cep telefonuna arıza veya montaj bilgisi, müşteri bilgisi ve müşteri yol tarifi anlık olarak iletiliyor. Daha sonra müşterinin yerinde başlayan operasyonda arızalı ürün reçetesi, patlatılmış resim, elektrik şeması görülebilen, seri numarası okutulan, sesli arıza kaydı yapılabilen ve en son olarak müşteri tarafından cep telefonu üzerine atılan imza ile sonlandırılan bir arıza veya montaj formu yazılım aracılığı ile oluşturuluyor. Tüm bu yapı anlık olarak merkeze bağlı bir online sistemde çalışıyor.

İlgili Haber  Sosyal sorumluluk projeleri dijital devrimle güç kazanıyor

İnoksan_Melek_Guceyu_2

2016 yılı içerisinde yeni dijital yatırımlar planlıyor musunuz? Planlanıyorsa ne tür yatırımlar yapacaksınız?

2016 yılı içinde,  2015 yılında yaptığımız projelerimiz geliştirilecek ve sonuçları izleyeceğiz.

Şirketinizin dijital operasyonlarının yönetiminden kim/hangi departman(birim) sorumlu?

Bilgi Sistemleri Müdürlüğü.

Şirketiniz için CDO (Chief Digital Officer / Dijital Dönüşüm Direktörü) ataması yapmayı planlıyor musunuz?

Yakın dönem içinde bu planlamamız bulunmuyor.

Şirket olarak 2020 yılına kadar teknoloji/dijital alanda yapmayı planladığınız, orta ve uzun vadeli yatırımlarınız var mı? Varsa neler?

Şirketimizin orta ve uzun vadeli birçok projesi var.  Orta vadede projelerimizi şöyle sıralayabiliriz:

Öncelikle, depomuz için 1,5 yıldır kullandığımız RFID teknolojisini, üretim sahamızda yer alan montaj hatlarımıza yaygınlaştırmak istiyoruz. Ürünlerimizin üzerine RFID takacağız; böylece hem şirket içindeki tüm aşamalarda hem de şirket dışında ürünümüz ile ilgili tüm bilgileri edinebileceğiz.

Üretimde sahadan veri toplama yapan bir proje hazırlığımız devam ediyor. Hem makine detay planlaması hem de gerçek zamanlı süre takibi açısında önem verdiğimiz bir proje.

Ayrıca, AR-GE merkezi çalışmalarını destekleyen yazılım projelerimiz üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor.

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar