İnsan beyninde manyetik pusula keşfedildi

Araştırmalar, insan beyninde çoğu hayvanın yer değiştirirken yön bulmasını sağlayan manyetik çekim gücünü algılayabilen bir pusula olduğunu ortaya koydu.

120
120

Araştırmalara göre, insanlarda da kuşlar ve kaplumbağalardaki gibi yön bulmak için kullandıkları manyetik duyular saklı…. Yeni araştırmalara göre, doğal pusula adı verilen bu özellik, insan beyni içeresinde yer alıyor ve bilinçaltı seviyesinde çalışıyor.

Bilim insanları yaptıkları deneylerde 30’dan fazla gönüllüyü dünya manyetik güç alanına maruz bıraktı. Denekler üzerindeki elektrikli beyin kayıtları kuzey yarım kürenin manyetik alanına dönen hafif bir uyum gösterdi.

İlgili Haber  Tercüme Hataları Tarihe Karışıyor

Araştırmayı yürüten ABD’deki Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Joseph Kirschvink, deneyler sonucunda insan beyninin manyetik alan alıcılarından yön gösteren sinyalleri seçerek aldığını ve topladığını gösterdiğini ortaya çıkardıklarını kaydetti.

Deneklerin beyin dalgaları EEG adı verilen kafatasına iliştirilen elektrotlarla ölçüldü. Özellikle kuşlar ve kaplumbağalar dünyanın manyetik alanı duyularını yönlerini bulmak için kullanıyor.

İlgili Haber  Pantone 2018'in rengini açıkladı

Kaynak: Hürriyet

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar