İnsanlığa hizmet edecek yapay zeka enstitüsü kuruldu

Stanford Üniversitesi İnsan Merkezli Yapay Zeka Enstitüsü, yapay zeka teknolojisini insanlar üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurarak araştıracak.

171
171

Tüm dünyada hız kazanan yapay zeka araştırmalarına bir katkı da Stanford Üniversitesinden geldi. Pazartesi günü açılışı yapılan İnsan Merkezli Yapay Zeka Enstitüsü (HAI), akademisyen John Etchemendy ve eski Google Yapay Zeka yöneticisi Fei-Fei Li’nin önderliğinde çalışmalarına başladı. Merkezde sadece yapay zeka geliştirmek üzerine değil aynı zamanda bu teknolojinin düzenlenmesi ve insanların yaşamına etkilerinin kontrol altında tutulması gibi konular üzerine de çalışmalar yapılacak.

Enstitüden yapılan açıklamada “Hedefimiz akademiden, devletten ve endüstriden yapay zeka düşünürleri, öğrencileri, araştırmacıları, geliştiricileri ve kullanıcıları için küresel, disiplinler arası bir merkez olmak. Ayrıca yapay zekayı anlamak, etkilerini ve potansiyelini olumlu şekilde kullanmak isteyen liderler ve kanun koyuculara da hizmet vermek istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates de bu enstitünün açılışı için katkıda bulundu ve HAI’nin açılışında bir konuşma yaptı.

İlgili Haber  Yapay zeka etik kodları yayınlandı

Yapay zekanın insanlara etkileri incelenecek

Yapay zekanın hızla gelişmesi ve birçok alanda insanlardan daha üstün sonuçlar elde ederek çalışmaya başlaması toplumda hem iş kaygısı hem de kontrolün yitirildiğine yönelik endişeler oluşmasına sebep oldu. Savunma sanayisinde kullanılmaya başlanan yapay zekalı silahlar ise bilim kurgu filmlerinden alışkın olduğumuz “dünyayı ele geçiren bilinçli robotlar” düşüncesinin gerçek bir tehdit olarak algılanmasına yol açtı. İnsan Merkezli Yapay Zeka Enstitüsü bir yandan yapay zeka teknolojileri geliştirirken diğer yandan kamuoyunda oluşan bu endişelerin giderilmesi ve yeni teknolojilerin düzenlenmesi için çalışmalar yürütecek.

Enstitü bünyesinde bilgisayar bilimi, tıp, hukuk, işletme, ekonomi, çevre bilimi, dilbilim, siyaset bilimi ve felsefe gibi birçok farklı alandan toplam 78 akademisyen görev alacak. Enstitü bünyesinde verilecek derslerden bazıları şu şekilde: Algoritmaların Siyaseti, Teorik Sinir Bilimi, Yapay Zeka Destekli Sağlık Hizmetleri ve Yapay Zekanın Düzenlenmesi.

İlgili Haber  Beni tanıyan ve tutkulu bir algoritma istiyorum

İnsan Merkezli Yapay Zeka Enstitüsü, Stanford Üniversitesinin diğer tesisleri ve girişimleri ile iş birliği halinde çalışacak. Bunlar arasında Yapay Zeka Güvenliği Merkezi, Toplumsal Etik Merkezi, Uluslararası Güvenlik ve İş Birliği Merkezi ve Stanford Ekonomik Politika Araştırma Enstitüsü yer alıyor. Ayrıca AI4ALL adlı, yapay zeka alanlarında çeşitliliği artırmayı amaçlayan girişimle de iş birliği halinde çalışılacak.

Kaynak: Dünya Halleri

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar