Instagram Influencer Pazarlaması 2017’de 2 Kat Arttı

Son yıllarda markalar, hedef kitlelerine ulaşmak için sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanıyorlar. Bunu yaparken de Influencer’lardan, diğer bir deyişle ‘sosyal medya fenomenleri’nden yararlanıyorlar. Son dönemde en aktif kullanılan pazarlama stratejilerinden biri olan ‘Influencer marketing’ 2017’de bir önceki yıla oranla %198 artarak önemini vurgulamış oldu.

523
523

Markalar, ajanslar ve işletmeler için sosyal veri hizmetleri sağlayan bir sosyal medya analiz platformu Klear’ın verilerine göre Instagram, 2017’de Influencer pazarlaması için en önemli mecralardan biri. Instagram’daki Influencer yayın sayısı 2016-2017 yılları arasında dünya genelinde 1.5 milyondan fazla artarak neredeyse iki katına çıktı. Yalnız 2017 yılında yaklaşık 1 milyar beğeni alan sponsorlu Instagram postları bir gönderi başına ortalama 682 beğeni alıyor.

Başarılı Instagram Influencer gönderileri büyük kitlelere ulaşmaktan ziyade doğru hedef kitleye ulaşmayı amaçlayanlardır. Klear’ın araştırmasına göre Influencer’ların büyük çoğunluğu (yaklaşık 4’te 3’ü) 18-34 yaş aralığında bulunuyor. 18-24 yaş aralığı ise bu oranın %42’sini oluşturuyor. Instagram Influencer’larının ise büyük bir kısmını %84 gibi bir oranla kadınlar oluşturuyor. Bu durum da aslında moda, aksesuar, güzellik ve kozmetik sektörlerinin en çok Instagram Influencer işbirliği yapan sektörler olmasını açıklıyor. Araştırmaya göre Instagram sposorluklarının 4’te 1’ini moda ve akseuar markaları oluşturuyor.

İlgili Haber  PR ajansı ürünü yeteri kadar tanıtmayan influencer’ı mahkemeye verdi

eMarketer tahminlerine göre ABD’de Instagram kullanıcı sayısı 2018’de 96.3 milyona ulaşacak, 2021’de ise bu rakam 118.1 milyona yükselecek.

*Klear’ın tanımına göre Influencer, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından önerilen #reklam ya da #sposorlu içerikleri kullanarak tanıtım yapma amacıyla gönderi paylaşan kişilere deniyor.

Kaynak: Connected Vivaki

İlgili Haber  Markalar Neden Micro-Influencer’larla Daha Sık Çalışmalı?

Orjinal Kaynak: eMarketer 

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar