Alışveriş Etiketleri

Instagram, geçtiğimiz Kasım ayından beri alışveriş etiketlerini test ediyor. Yakın zamanda Shopify ile yaptıkları işbirliği sayesinde daha da geniş kitlelerce kullanılmaya ve daha fazla akışlarda karşımıza çıkmaya başladı. 2018 yılında da bu etiketlerin daha fazla hesaba açılmasını ve daha yaygın olarak kullanılmasını bekleyebiliriz. Bilhassa alışveriş konusunda Instagram ülkemizde büyük bir önem taşıyor. Bu yeni etiketler hızlı bir şekilde kabul de göreceklerdir.

Görsel Arama

Facebook, bir süredir görsel tanıma yapay zekası için çalışmalar sürdürüyor. Görsel ile aramaya müsaade eden yapıların Instagram’a gelmesi de olasılıklardan bir tanesi. Bütün odağı görsel olan bir platformda elbette Facebook’tan çok daha fazla işe yarayacak ve kullanılacaktır. Sadece arama kelimeleri ve hashtaglerin değil görsel aramanın da bir ihtimal olmasıyla da Instagram kullanıcıları daha fazla markalı içerek üreterek bulunmak için çaba sarf edeceklerdir.

İlgili Haber  Özkan İrman'ın 'Sosyal Medya Cinayetleri' kitabı yayınlandı

Gelişen Hikayeler

Instagram Stories bu sene içerisinde ciddi bir yol kat etti. Sürekli gelen yeni özellikleri ile her gün daha fazla kullanıcıyı kendisine bağlayan Hikayeler, önümüzdeki yılın da önemli aktörlerinden birisi olacaktır. Instagram’ın sunacağı özellikler ve geliştirmeler ile gelişmeye devam edeceğini bekliyoruz Stories’in. Bilhassa artırılmış gerçekliğin entegre edilmesi ile daha çok eğlenceli hikaye görebiliriz.

Insta 360

Facebook 360 derece fotoğrafların daha kolay çekilebilmesi adına bir süredir çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların meyvesini Instagram 2018 yılında yiyebilir. Facebook’a nazaran daha fazla görsel odaklı bir platform, 360 derece görselleri ve videoları daha fazla hak eder. Eğer gerçekten üretilmesi kolay bir içerik haline gelirse 360 derece fotoğraflar Instagram’da da ciddi bir yankı uyandıracaktır.

İlgili Haber  Linux Yaratıcısı: “Facebook, Twitter ve Instagram Tam Bir Çöplük”

Insta Haritalar

Stories, olduysa eğer Snap Maps’in bir farklı versiyonu neden olmasın? Üstelik Instagram’ın bu özelliği kendine eklemesi de çok da zor olmaz. Stories’in kabul görmesi ve lokasyon hizmetlerinin kullanılması düşünülürse Instagram için bir sonraki hamle bu olabilir.

Kaynak: Örsan ÇETİN / Sosyalmedya.co