İnternet Devi wikiHow’un “Nasıl Yapılır?” Rehberleri Türkçe Yayına Başladı

Dünyada 17 dilde yer alan, herhangi bir şeyin nasıl yapılacağını dünya üzerindeki tüm internet kullanıcılarına öğretmeyi amaçlayan wikiHow sitesi, bugün 18. dili olan Türkçe olarak açıldı.

702
702

Dünyada 17 dilde yer alan, herhangi bir şeyin nasıl yapılacağını dünya üzerindeki tüm internet kullanıcılarına öğretmeyi amaçlayan wikiHow sitesi, bugün 18. dili olan Türkçe olarak açıldı.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre wikihow.com.tr adresinden ulaşılabilen Türkçe wikiHow, okurlara Türk dili ve kültürüne uygun yerelleştirilmiş, yararlı ‘Nasıl yapılır?’ makaleleri sunuyor.

2005 yılında kurulan ve 2017 yılında 200 bin civarında makale ve 2 milyona yakın kayıtlı kullanıcıya ulaşan sitenin, en yeni uluslararası versiyonu olan Türkçe wikiHow ile ilgili yapılan açıklamada, “Dünya çapında 85 milyondan fazla Türkçe konuşan insan bulunmakta. wikiHow, yüksek kaliteli, eğitsel yazı ve görsellerini yeni, yerelleştirilmiş Türkçe versiyonuyla Türk okuyuculara sunabilmekten heyecan duyuyor.

İlgili Haber  Z kuşağı internetten de sıkıldı

Türkçe sitenin açılışıyla birlikte wikiHow şimdi tam 18 dilde yer almakta ve dünyadaki 240 ülke ve bölgeden kullanıcılar tarafından kullanılmakta. Yeni dillerde içerik sunarak, wikiHow rehberlerini milyonlarca okurla paylaşmaya devam ediyor” denildi.

TÜRKÇE WIKIHOW’DA NELER VAR?

Türkçe wikiHow’da şu anda mevcut olan bazı yerelleştirilmiş içerik örnekleri şunlar:

– Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur?

– Nasıl Mutlu Olunur?

– Ders Çalışırken Konsantrasyon Nasıl Artırılır?

– Nasıl Çabucak Uykuya Dalınır?

– Evlilik Nasıl Yeniden İnşa Edilir?

– Bitcoin Nasıl Kullanılır?

– Bir Kıza Nasıl Çıkma Teklif Edilir?

İlgili Haber  Çin internet üzerinden çalışacak ''internet mahkemesi'' kurdu

– Koşu Hızı ve Dayanıklılığı Nasıl Geliştirilir?

42 ÜLKEDE MOBİL İNTERNET ÜCRETİ ÖDEMEDEN ERİŞİM

Türkçe sitenin yanısıra wikiHow’un İngilizce, İspanyolca, Çince, Flemenkçe, Fransızca, Almanca, Hintçe, İtalyanca, Portekizce, Rusça, Çekçe, Endonezyaca, Japonca, Arapça, Tayca, Korece ve Vietnamca dillerinde yayın yapıyor. 2005 yılında Jack Herrick tarafından kurulan ve merkezi Silikon Vadisi’ndeki Palo Alto’da yer alan sitedeki rehberlere, az gelişmiş 42 ülkede Facebook gibi platformlar üzerinden mobil internet ücreti ödemeden de erişilebiliyor.

Kaynak: Sosyalmania

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar