İnternet’te Gezinmek İçin İhtiyacınız Olan Tek Şey Zihniniz!

İnternet artık kaçınılmaz olarak hayatımızın en önemli parçalarından biri halini aldı. Bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, akıllı ev sistemleri ve akıllı araçlar derken artık hemen hemen hayatımızın her bir anında İnternet yer alıyor.

377
377

İnternet artık kaçınılmaz olarak hayatımızın en önemli parçalarından biri halini aldı. Bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, akıllı ev sistemleri ve akıllı araçlar derken artık hemen hemen hayatımızın her bir anında İnternet yer alıyor. İnternet’te yazarak bir şeyler aramak ise artık biraz demode. Akıllı telefonlar ve akıllı asistanlar sayesinde yazarak aramanın yerini sesle komuta ederek arama özelliği aldı. Peki acaba İnternet’te sesli arama özelliği de gün gelip demode olacak mı?

Bu konuda çalışma yapan önde gelen araştırma merkezlerinden bir tanesi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT’ye (Massachusetts Institute of Technology) bağlı disiplinler arası bir araştırma laboratuvarı olan MIT Media Lab’de (Medya Laboratuvarı) araştırmacılar görünüşte birbirinden farklı olan araştırma alanlarının alışılmamış bir şekilde bir araya getirilerek yeni medya ve uygulama formlarının oluşturulmasını teşvik eden projeler üzerine çalışıyorlar.

Bu laboratuvarda çalışan araştırmacılardan biri olan Arnav Kapur, sadece zihnini kullanarak İnternette gezebilmeyi sağlayan bir sistem geliştirdi. Yaklaşık bir senedir bu proje üzerinde çalışan Kapur, kendisine sorulan soruları sessiz bir şekilde sadece zihnini kullanarak Google’da aratmayı başardı. Arama sonuçlarını da kafatasından iç kulağına iletilen titreşimler yoluyla öğrenen Kapur bu şekilde soruları doğru bir şekilde cevapladı. Ayrıca Kapur röportajın sonunda 60 Minutes ekibi için sadece zihnini kullanarak bir de pizza siparişi vermeyi başardı.

İlgili Haber  WordPress web sitesi sahibi şirket danışmanları için 6 öneri

Arnav Kapur’un 60 Minutes Röportajı

Sistem, Kapur’un başına geçirdiği giyilebilir bir teknoloji ile çalışıyor. Kapur’un başına geçirdiği alet genel olarak kullanıcının içsel olarak belirli bir komutu veya soruyu seslendirdiğinde çalışıyor. Yani sadece durduğunuz yerde, içinizden bütün cevapların bulunduğu zihninizdeki bir merkezde bir şeyi aratıyor olduğunuzu hayal edin; bu teknolojinin tam olarak karşılığı budur denebilir. Sistem çalışırken beynin normalde ses tellerine gönderdiği elektrik sinyalleri engelleniyor ve bir bilgisayara yönlendiriliyor. Bu bilgi daha sonra ise kullanıcının iç kulağına titreşimler yoluyla iletiliyor.

Yarının teknolojisinin doğduğu yer, by 60 Minutes

AlterEgo adı verilen bu proje, MIT Media Lab’ın Akışkan Arayüzler (Fluid Interfaces) grubu araştırmacıları tarafından yürütülen birçok projeden sadece bir tanesi. Grup genel olarak bilişsel gelişim ve kişisel gelişim için giyilebilir ve sürükleyici sistemler üzerine çalışmalar yapıyor. Bu araştırmaya başlarken kendilerine yönelttikleri ilk soru ise giyilebilir ve sürükleyici sistemler, kişisel gelişmeyi nasıl destekleyebilir ve bizi olmayı istediğimiz kişi haline getirebilir. Bu konuda yaptıkları çalışmalarda Sinirbilim ve Psikolojiden de faydalanarak sistemler tasarlıyorlar. Bu sistemler de zihnimizin kullanılmayan güçlerinden faydalanmamıza ve dikkat, bellek, duygu düzen, yaratıcılık, öğrenme ve karar verme gibi birçok konuda doğal yeteneklerimizi kesintisiz olarak desteklememize yardımcı oluyor.

İlgili Haber  Cebinizde Verimliliği Artıracak Bir Araç Var. Farkında Mısınız?

AlterEgo

AlterEgo, tabii ki sadece İnternet’te merak ettiğiniz bir şeyi aramanıza yardımcı olacak bir teknoloji değil. Bu giyilebilir sistem sayesinde kullanıcı aslında herhangi bir ses veya fark edilebilir hareket olmaksızın bir bilgisayar aygıtıyla sessizce sohbet edebilir. Bu da kullanıcının elektronik aygıtlarla, yapay zekâ asistanlarıyla, uygulamalarla veya diğer insanlarla sessiz, gizli ve kesintisiz bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. AlterEgo projesi için nihai hedef insanlarla bilgisayarları bir araya getirebilmek. Yani programlama, İnternet ve yapay zekanın bir bireyin kişiliğine ikinci bir benlik gibi örgülenmesi ve insanların bilişini ve yeteneklerini güçlendirmesi bu projede hedeflenen nokta olarak belirtiliyor.

Zihin gücü kullanılarak gerçekleştirilen ilk proje bu değil. Daha önce de zihin gücü ile kontrol edilebilen robotlar, dronelar, tekerlekli sandalyeler ve hatta araçlarla ilgili çalışmalar gerçekleştirilmişti. Aslında bu konuya daha geniş bir açıdan bakacak olursak eskinin bilim kurgusu olarak görülen zihinle bir şeylerin kontrol edilebilmesi olayının artık hayatın bir gerçeği haline geldiğini söyleyebiliriz. Bakalım ileride daha ne gibi teknolojiler zihinle kontrol edilebilecek.

Kaynak: İşCep / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar