İrlanda Fosil Yakıtları Tamamen Bırakmayı Taahhüt Eden İlk Ülke Oldu

Geçtiğimiz günlerde İrlanda parlamentosu, bir yasa tasarısını onaylayarak fosil yakıt şirketlerinden kamu fonlarının çekilmesini taahhüt etti.

182
182

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’na göre de sürdürülebilir kalkınma giderek finansal karar alma sürecine hızla entegre ediliyor. Geçtiğimiz günlerde İrlanda parlamentosu, bir yasa tasarısını onaylayarak fosil yakıt şirketlerinden kamu fonlarının çekilmesini taahhüt etti. Buna göre petrol, gaz ve kömür yatırımı yapmak için İrlanda Stratejik Yatırım Fonu’na (ISIF) ayrılan 8,9 milyar avroluk bir meblağ geri çekilmiş oldu. İrlanda attığı bu adım ile birlikte fosil yakıtları tamamen bırakan dünyanın ilk ülkesi olma yolunda önemli bir adım attı.

Fosil Yakıtların Tasfiyesi

Fosil Yakıtsız Bir Geleceğe Hazır mıyız?

Belki henüz tam anlamıyla hazır olduğumuzu söyleyemeyebiliriz. Ancak hem ülkeler hem de özel şirketler bu konuda önemli adımlar atma yolundalar. Örneğin son 2 yıl içerisinde önce Fransa kurumsal yatırımcılar için dünyanın ilk iklimsel açıdan kamuyu aydınlatma zorunluluğunu getirdi, daha sonra Norveç, devlet fonunu tamamen kömürden bağımsız hale getirdi. Diğer yandan Güney Afrika, ülke borsasında listelenme koşulları arasına sürdürülebilir kalkınmayı da ekledi. Ayrıca bu süreçte özel sektörde de benzer gelişmeler yaşandı. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi Blackrock, fosil yakıtsız bir endeks başlatırken dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Axa da kömürü bırakma sözü verdi. Bir boyutta fosil yakıtlardan ayrılma kesinlikle yaşanırken, enerji endüstrisini yeniden şekillendirecek bir ölçekte olup olmadığına dair bir anlaşmazlık ise halihazırda mevcut.

İlgili Haber  TikTok uygulaması ByteDance'ı uçurdu

Bu noktada ülkelerin üzerine düşen önemli görevler var tabii ki. Bunlardan bazıları fosil yakıtlara olan bağımlılıklarını azaltma yolunda iyi olduklarını iddia edebilirler. Bu noktada özellikle bol miktarda hidroelektrik kaynağa sahip olan ülkeler oldukça şanslılar. Tacikistan ve İsveç buna örnek iki ülke olurken İzlanda ise jeotermal gücünü büyük ölçüde kullanabilenler arasında.

Peki geniş hidroelektrik ve jeotermal kaynaklara sahip olmayan ülkeler, yüzde yüz yenilenebilir bir hale gelebilir mi? Aslında bu konuda oldukça umut verici gelişmeler yaşanıyor. 40’tan fazla ülkede sera gazı emisyonları on yıldan fazla bir süredir düzenli olarak düşüş gösteriyor. Bu da önümüzdeki yıllarda ülkelerin birbiri ardına fosil yakıtları tamamen terk edeceklerini taahhüt edebileceklerinin bir sinyali olarak algılanıyor. Burada tabii ki enerjinin sadece yenilenebilir değil aynı zamanda sürdürülebilir de olması gerekiyor ki bu kapsamda dikkate alınması gereken birçok faktör mevcut.

İrlanda Örneği

Parlamentoda onaylanan Fosil Yakıtların Tasfiyesi Yasası (Fossil Fuel Divestment Bill) ile birlikte hükümet kömür, petrol ve doğalgaz yatırımlarını bırakmak zorunda kalacak.

Yasa tasarısı aynı zamanda fosil yakıt girişimlerine yatırılan bir varlığın yüzde 15’inden daha fazla olma olasılığı bulunmadığı sürece dolaylı yatırım yapılmamasını da gerekli kılıyor. İrlanda Stratejik Yatırım Fonu (ISIF), İrlanda Ulusal Hazine Yönetimi Ajansı tarafından yönetiliyor ve 2017 Haziran itibarıyla fonun küresel fosil yakıt endüstrisindeki yatırımları 150 şirkette toplam 318 milyon avro olarak tahmin ediliyordu. Yasa tasarısını 2016 yılında parlamentoya getiren bağımsız Milletvekili Thomas Pringle, bu tasarının İrlanda’yı fosil yakıt endüstrisinden ayrılmayı taahhüt eden ilk ülke yapacağını belirtiyor. Pringle bu yasa tasarısı ile birlikte devletler seviyesinde başı çektiklerini belirtirken aynı zamanda ülke olarak Avrupa Birliği ve uluslararası iklim taahhütlerinde ciddi anlamda geride olduklarını da açıkladı.

İlgili Haber  GE ve Microsoft’tan iş birliği

Fosil Yakıtların Tasfiyesi Yasa Tasarısı İrlanda Parlamentosu’nda Onaylandı

İrlanda Bağımsız Milletvekili Thomas Pringle (parlamento konuşmasından bir kare)

İrlanda, çevre kampanya grubu İklim Eylem Ağı (Climate Action Network) Avrupa tarafından iklim değişikliği eylemleri açısından sadece Polonya’nın önünde Avrupa Birliği’nin en kötü ikinci ülkesi ilan edilmişti. Fosil yakıt kullanımını azaltma ve sonunda tamamen bırakmaya yönelik olarak özellikle de 2015 yılında imzalanan Paris iklim anlaşmasından sonra ülkeler nezdinde ciddi bir girişim olduğunu söyleyebiliriz. İrlanda ise bu konuda taahhütte bulunan ilk ülke olarak elini taşın altına sokmuş durumda. Bakalım 2025 yılına gelindiğinde ülkeler taahhütlerinin ne kadarlık bir kısmını gerçekleştirmiş olacaklar.

Kaynak: İşCep / Medium

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar