İşçilerin beynini okuyan baret

Çin'de işçilerin duygu durumu, başlıklarına yerleştirilen beyin dalgası okuyucuları aracılığıyla patronları tarafından takip ediliyor.

225
225

İşçi haklarına çok fazla saygı duymayan kurumlarıyla sıkça gündeme gelen Çin’de yeni bir uygulama, bu alanda sınırları zorluyor. Hangzhou Zhongheng Electric şirketinde işçilerin güvenlik amacıyla kullandığı baretlere yerleştirilen EEG cihazları, çalışanların beyin dalgalarını okuyarak duygu durumunu belirlemeye çalışıyor. Şirket bu uygulamanın amacının, duygu durumundaki ani değişiklikleri fark ederek işçilerin çalışma alanında depresyon, anksiyete ya da öfke gibi sorunlar yaşamasının önüne geçmek olduğunu söylüyor.

Devlet destekli bir projenin ürünü olan bu uygulamanın tek bir şirketle sınırlı kalmadığı, Çin’de pek çok özel şirket ve devlet kurumu tarafından da kullanıldığı ifade ediliyor. Zhejiang Electric Power şirketi de 2014’ten beri bu teknolojiyi kullandığını ve bu sayede 2 milyar Yuan (1,3 milyar Lira) kar ettiğini açıkladı. Şirketin duygusal takip programının yöneticilerinden Cheng Jingzhou “Programın etkili olduğuna şüphe yok” diyor. Şirkette 40 binin üzerinde çalışanın bu sistemle takip edildiği belirtiliyor.

İlgili Haber  Çin’deki Vergi Dairesi Blockchain Platformu Kullanacak

“İş güvenliği için kullanılıyor”

Ningbo Üniversitesi bünyesinde devlet teşviki ile başlatılan Neuro Cap adlı araştırma, bu uygulamaya önayak oluyor. Ningbo Üniversitesi Beyin Bilimi ve Bilişsel Psikoloji Öğretim Görevlisi Jin Jia, çok duygusal bir çalışanın iş yerinde hem kendisini hem de diğer çalışanları tehlikeye atabileceğini, bu teknolojinin de böyle durumları engellemek için geliştirildiğini söylüyor. Jia “Sistemden bir çalışanla ilgili uyarı geldiğinde, yönetici bu çalışanı çok kritik olmayan başka bir göreve alıyor ya da dinlenmesi için o gün izin veriyor. Bazı işler hata kaldırmayacak kadar önemli.” diyor. Başlangıçta çalışanların bu teknolojiye şüpheyle baktıklarını ve beyinlerinin okunduğunu düşündüklerini söyleyen Jia zamanla herkesin duruma alıştığını belirtiyor.

İlgili Haber  Çin’in ilk Blockchain güvenliği test merkezi açılıyor

Uygulamanın etiğe uygunluğu tartışma konusu olsa da buradan elde edilen veriler, bir veri analistinin iştahını kabartacak nitelikte. Her gün binlerce çalışandan toplanan EEG tarama verileri, zihin okuma teknolojisinin hızla gelişmesinde önemli bir yer tutabilir. Ancak şu anda kullanılan teknolojinin oldukça ilkel olduğunu belirtmekte fayda var. Günümüzde EEG taramalarından önemli bilgiler elde edilebiliyor olsa da bir başlığın içine yerleştirilen EEG cihazının kafatasının dışından etkili okumalar yapması çok mümkün değil. Sistem şimdilik sadece beyindeki ani değişiklikleri fark ederek bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edebiliyor. Sorunun tam olarak ne olduğunu anlamak ise bu yöntemle çok mümkün değil.

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: Society

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar