İskoçya 2018’de vatandaşlık maaşını deneyecek

İskoçya’nın Glasgow, Edinburgh, Fife ve Kuzey Ayrshire şehirlerinde yaşayan vatandaşlar yakın zamanda karşılıksız vatandaşlık maaşı alabilir.

394
394

Bu girişim, yerel hükümetin ‘evrensel temel maaş’ kapsamında yaptığı bir hamle olarak karşımıza çıkıyor. Proje hakkında tartışmalar sürmesine ve henüz başlangıç aşamasında olunmasına rağmen fizibilite çalışmaları için 250 bin Pound (yaklaşık 334 bin ABD Doları) tutarında kaynak toplandı.

İş gücünün giderek daha yaygın şekilde makinelere devredilmesiyle liderler refah güvenlik ağının değişmeye başladığını fark etti. Evrensel temel maaş projesinin savunucuları, düzenli ve karşılıksız yapılan yardımın insanların hayatlarını idame ettirmesine ve yeni iş fikirleri geliştirmesine yardımcı olacağını düşünüyor.

İskoçya’da yaşayan vatandaşların bir kısmı, yeterli vergi geliri olmayan hükümetin böyle bir projeyle uğraşmasını eleştiriyor. Bir ekonomi konferansında konuşan İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Vatandaşlık maaşı sorunlara herhangi bir çözüm getirmeyebilir. Proje uygulanamayabilir. Ancak iş dünyası çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bu yüzden vatandaşlarımızı değişen ekonomiden pay alacak şekilde desteklemek için açık fikirli olmamız çok önemli.”

İlgili Haber  Bursa itfaiyesi AB desteğiyle dijital dünyada

İskoçya vatandaşlık maaşı vermeyi düşünen ilk ülke değil. 2017 yılında Kenya, Finlandiya, Kanada ve Kaliforniya gibi birçok yerde vatandaşlık maaşı denemeleri için harekete geçildi.

Fırsat eşitliğine doğru

Finlandiya’nın bu yıl denediği proje dünyada büyük bir övgü almış fakat aynı zamanda eleştirilere de maruz kalmıştı. Uygulanan sistem ‘karşılıksız işsizlik maaşı’ olarak adlandırılmıştı. İş dünyasının değişmesiyle hem özel şirketler hem de hükümetler bu tarz yardımları halk refahı için gerekli görüyor. Ancak maaşın gerçekten yoksul kesimi destekleyip desteklemeyeceği ve projenin pratikte nasıl uygulanacağı gibi konular sorun teşkil ediyor. İskoçya, hükümetin bu projeyi nasıl uygulayacağı konusunda tartışmalara sahne olacak ve belki de 2018 yılının en çok takip edilen ülkesi olacak gibi duruyor.

İlgili Haber  Yeni BTK Başkanı belli oldu

Kaynak: Dünya Halleri

Orjinal Kaynak: Science Alert

Bu yazıda olan etiketler

Yorumlar